CO2- 24h czy tylko ze światłem?

Dobór podłoża oraz nawozów. Przepisy, porady.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Pytanie,które mocno wszystkich za pewne podzieli-gazować całą dobę,bo stabilniejsze pH czy tylko ze światłem (i 1h przed), bo w nocy ro się gaz marnuje? Ja jestem gazowym laikiem i dlatego pytam: jak i dlaczego?
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

W ciągu dnia rośliny produkują tlen a w nocy go pobierają. Jeśli niczego nie pomyliłem właśnie dlatego w nocy się nie gazuje.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@boro1 Wiem. Pytam też o inne argumenty.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Jarzy pisze: poniedziałek 05 kwie 2021, 23:31 gazować całą dobę,bo stabilniejsze pH czy tylko ze światłem (i 1h przed), bo w nocy ro się gaz marnuje?
Gaz w nocy się nie marnuje tylko kumuluje w wodzie. Woda się nim wysyca i rośliny mogą z niego skorzystać w ciągu dnia (tak bardzo obrazowo). Idąc dalej jeśli woda się wysyca gazem w nocy to nie ma mowy o stabilizacji pH. Jest wręcz przeciwnie. W nocy podawanie CO2 będzie podobało zdecydowanie większe wahania pH, co może być niebezpieczne.

Wiem, że wiele osób gazuje przez całą dobę i robi to bez uszczerbku na zdrowiu ryb, ale myślę, że trzeba to robić ostrożnie. Najlepszy do tego byłby komputer z sondą, który przy osiągnięciu pewnej kwasowości po prostu odciąłby gaz, ale to już są koszty. Ja nie jestem specem. U mnie w akwarium z rybami gaz leci tylko w ciągu dnia.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

GrandeOW pisze: wtorek 06 kwie 2021, 12:26 Gaz w nocy się nie marnuje tylko kumuluje w wodzie. Woda się nim wysyca i rośliny mogą z niego skorzystać w ciągu dnia (tak bardzo obrazowo).
No niezbyt się z tym zgodzę. Gaz się nie akumuluje, on się rozpuszcza do granicy wysycenia. Dodatkowo CO2 rozpuszcza się stosunkowo słabo, gaz chętniej "ucieka" z wody do atmosfery niż zostaje w wodzie. Więc będą same straty - gaz będzie opuszczał zbiornik przez lustro wody. Spadki pH będą spore, kompletnie niepotrzebne i potencjalnie groźne. Również szansa na przyduchę wzrośnie (chodzi o zachwianie proporcji między CO2 a tlenem oraz tym, jakie to ma skutki dla powinowactwa hemoglobiny z tymi gazami).

Gazowanie zbiornika w nocy ma sens tylko z komputerem. Wtedy jest kontrola a zwierzęta się nie poduszą. Przy okazji zyskujesz stabilne pH przez całą dobę. Tak więc z komputerem - spokojnie CO2 przez całą dobę. Bez komputera - tylko w czasie fotosyntezy.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

No to czeka mnie wymiana zaworu :/ Ten, mimo zwiększenia ciśnienia na reduktorze, nie domyka się do końca. Słychać pstrykanie przy wkładaniu i wyjmowaniu wtyczki,ale gaz swoje :/
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Jarzy pisze: wtorek 06 kwie 2021, 16:27 No to czeka mnie wymiana zaworu :/ Ten, mimo zwiększenia ciśnienia na reduktorze, nie domyka się do końca. Słychać pstrykanie przy wkładaniu i wyjmowaniu wtyczki,ale gaz swoje :/
Jarzy... ale bo może o to Ci chodzi, że nie "ucina" gazu momentalnie...
U mnie tak jest, że mimo pstryknięcia elektrozaworu, sprężone jednak CO2 w dość długiej rurce i (zwykle pustym) liczniku bąbelków... leci sobie przez jeszcze dobrych parę minut przez "kamień" coraz to cieńszą strużką, aż do momentu, gdzie już nic nie leci. Rozumiem, że u Ciebie nawet godzinę po zamknięciu elektrozaworu, CO2 sobie dalej bąbluje?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@denkmal Mam atomizer Quanvee,więc nie ma żadnej strużki. Po zamknięciu zaworu leciało jak gdyby nigdy nic. Nasmarowałem bolec...jakkolwiek to brzmi...i chyba jest lepiej. Bez szału,ale jednak.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

Zadam tutaj - przy założeniu że jest bujna roślinność która dawałaby odpowiednią ilość tlenu dla fauny w ciągu dnia to czy napowietrzanie ma sens cała dobę czy tylko w nocy z pkt widzenia co2 tzn. czy duży ruch wody w akwa ma znaczny czy pomijalny wpływ na ucieczkę co2 (I tak nie dużej ilości bo uzyskanej z fauny i flory tylko) ?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

W zasadzie jest na odwrót. Z punktu widzenia ryb, jeśli napowietrzać okresowo, to w nocy, nie w dzień. W dzień rośliny produkują tlen, w nocy go zużywają. W zasadzie zużywają go cały czas w procesie oddychania, ale w dzień fotosynteza przeważa i w efekcie jest „dochód” tlenu. Natomiast w nocy, im więcej roślin, tym szybciej spada stężenie tlenu w wodzie.

Ruch wody w akwarium zapewnia wystarczającą wymianę gazową zarówno do napowietrzania i usuwania CO₂. Przy czym ruch tafli jest ważniejszy niż reszta, bo na szybkość wymiany masy duży wpływ ma prędkość ruchu na granicy faz.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

Generalnie chodzi mi o to, że nie dozuje dodatkowo CO2 w akwa i chciałbym jak najbardziej wykorzystać jego "naturalne" odkładanie się (rozkład materii, ryby itp.) więc dlatego myślę o zmniejszeniu ruchu wody bo fx6 + aquael 2000 robią znaczny ruch wody (zwłaszcza to drugie).
ODPOWIEDZ