Aquael Leddy Day&Night

Oświetlenie naszego akwarium.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Siemano. Nadeszła konieczność kupienia oświetlenia do mojej kosteczki 30l. Standardowo w pokrywie montowane było światło Leddy Tube 6W. Teraz zajrzałem i Internet i zauważyłem, że do tych pokryw, które mam w domu montuje się albo Leddy Tube albo wspomniane w tytule tematu Leddy Day&Night.

Czy stosował ktoś? Jak to się sprawdza? Może ma ktoś porównanie ze standardowym Leddy Tube?
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Poszperałem chwilę dłużej. I chyba pytanie sobie odpuszczę. Sprawdziłem jak odpala się to "night" i przy zegarach ustawionych w automacie z możliwością regulacji co 1 min. włączenie tego trybu jest niemożliwe.

Ale skoro założyłem już temat to może ktoś coś więcej napisze.

Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Moim zdaniem to jeden z tych wynalazków Aquaela, który powinien stanąć na jednej półce z filtami ASAP, Multikani czy FZN mini. Pomyłka.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

GrandeOW pisze: poniedziałek 26 kwie 2021, 09:20 przy zegarach ustawionych w automacie z możliwością regulacji co 1 min. włączenie tego trybu jest niemożliwe.
Może toto by się nadało https://allegro.pl/oferta/timer-program ... 9423019967
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Ja mam takie coś w akwarium dziecka. Chciałam, żeby w nocy sobie mógł oglądać rybki. Światło nocne jest nieprzyjemne dla oka, nie wiem czy ryby też tak odczuwają. Przy programatorze czasowym trzeba wyciągnąć wtyczkę z programatora, żeby przełączyć na night. Światła pośredniego i tak nie używaliśmy. Czasami to night się przydaje, ale niezbyt często.
@ahr dlaczego Asap do niczego? Ja mam dobre wrażenia, podoba mi się że może być powyżej lustra wody. Tylko, że nie napowietrza bombelkami, więc konieczny napowietrzacz.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

krasnal pisze: poniedziałek 26 kwie 2021, 10:25 Może toto by się nadało https://allegro.pl/oferta/timer-program ... 9423019967
Coś takiego pewnie by się nadało, ale drogawo (może poszukam czegoś takiego w Azji). Poza tym jak oglądam film na YT to każde takie przełączenie wiąże się z mryganiem światłem w akwarium - najpierw wyłączam do 0, a później odpalam coś innego. Trochę taka dyskoteka. Dziwne to ustrojstwo. Szkoda, że nie przemyśleli sprawy, żeby dać jakiś mały moduł do programowania tego cacuszka, bo pewnie bym się skusił. Cena w porównaniu do standardowego LEDDY Tube taka sama, więc zostanę przy swoich sprawdzonych Sunny 6W.

Swoją drogą poszukuję listwy zasilającej z jakimiś tam "bajerami", ale o tym może już inny temat.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

GrandeOW pisze: poniedziałek 26 kwie 2021, 10:54 Swoją drogą poszukuję listwy zasilającej z jakimiś tam "bajerami"
sonoff na 4 gniazdka. programujesz z komórki.
kosztuje ponad stówę, ale masz za to 4 gniazdka.
Wawariat
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

No i odpuściłem zakup D&N. I co? I dziś otwieram paczkę (przyszła parę dnie temu) i w środku D&N....

Jeśli nie chcesz mieć tego oświetlenia to nie polecam zakupów na aukcji:


https://allegro.pl/oferta/aquael-pokryw ... 9834848933

Odsyłać nie zamierzam, bo pokrywę już poharatałem wycinając odpowiednie otwory, ale jak ktoś nie chce tego światła to niech się upewni przed zakupem.

Ja na szczęście mam gdzie je wsadzić, więc nie robię to różnicy, ale nie każdy sobie może na to pozwolić.

A odnośnie pierwszych testów to światło Night to *upa zbita!!! Bije po oczach jak za dnia. Nie wiem kto to wymyślił, ale jak to ma być jako "poświata" to 5x mniej powinno to świecić. Teraz wygląda to fatalnie - za mocny niebieski!
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Najwyraźniej Prodiż Menadżer ma inne zdanie. ;)

Wszyscy będą teraz uszczęśliwieni tym niebieskim.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

" Day & Night działa natomiast w rytmie natury "
jeżeli to by była prawda to w trybie " Night " nie powinno nic się świecić .
W warunkach naturalnych akwariowych ryb, w nocy przy zarośniętych drzewami , trawą rzeczkach , strumykach itp jest ciemno jak u tubylca w doopie.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

"Wszystkie moduły SUNNY zostały wyposażone w funkcję Day & Night"

Dlatego szukałem aukcji z wyraźnie napisaną informacją że jest Sunny 6W. Tamta taka była, ale niestety dostałem D&N. Trudno. Tych dodatkowych funkcji nie będę raczej używał, bo ciężko to w automat włączyć.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Tak to wygląda

Obrazek
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

No, jakoś im się nie udało odwzorować światła księżyca (skusiłam się na taki opis) ;)
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

eva pisze: wtorek 04 maja 2021, 08:12 No, jakoś im się nie udało odwzorować światła księżyca (skusiłam się na taki opis) ;)
Aparat trochę przekłamuje kolor, ale nie jest to tylko poświata tylko po prostu niebieski kolor. Na samej belce świeci się około 8 czy 10 niebieskich lampek. Myślę, że efekt byłby super jakby świeciło się na przykład tylko 2 sztuk.
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

GrandeOW pisze: wtorek 04 maja 2021, 08:38 efekt byłby super jakby świeciło się na przykład tylko 2 sztuk
Poeksperymentuj z zaklejeniem/zaciemnieniem "x" ilości diod
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

krasnal pisze: wtorek 04 maja 2021, 10:09
GrandeOW pisze: wtorek 04 maja 2021, 08:38 efekt byłby super jakby świeciło się na przykład tylko 2 sztuk
Poeksperymentuj z zaklejeniem/zaciemnieniem "x" ilości diod
Mogę popróbować, tylko sprawdzę najpierw czy te niebieskie diody to świecą tylko w nocy czy także są używane do światła dziennego. Żebym nie zakleił diodek, które powinny świecić w dzień. To świecenie nocne to taki trochę zbędny bajer, więc jakoś nie nastawiam się na to, szczególnie że musiałbym to ręcznie uruchamiać.
Mamietek
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 04:47
3

D&N świeci w 3 trybach
Samo D
Samo N
Lub D+N
Przy pierwszym włączeniu uruchamia się samo D.
Mam czasowy włącznik światła i mi się nigdy nie odpalają niebieskie diody.

Wysłane z mojego Moto Z3 Play przy użyciu Tapatalka

Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Taki kolorek że do małego morszczaka jak znalazł :D

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Poniżej zdjęcia, które diody świecą w jakim trybie.

OFF

Obrazek

100% - nie świecą niebieskie
IMG_20210510_214115.jpg

50% - świecą niebieskie
IMG_20210510_214125.jpg

Niebieski - świecą niebieskie i bardzo delikatnie pozostałe
IMG_20210510_214144.jpg

Wychodzi na to że możnaby przyciemnić to niebieskie (zasłaniając diody), pod warunkiem że jako dzienne światło byłoby odpalone to 100%
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Ciężko będzie to przysłonić aby w dzień nie zakłócać pełnej mocy.
Lepiej byłoby je wylutować.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@Adams2121 a zakleić to jakimś silikonem akwarystycznym? Albo zwykłą taśmą izolacyjną? Te niebieskie nie grzeją się aż tak bardzo, a poza tym to ciepło i tak drugą stroną by poszło. No tyle że odpalając na 50% niebieskie by nie dopełniały widma.

Jakby zostawić tylko 3cią i 6tą diodę niebieską to myślę że fajna poświata by była
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Z taśmą możesz próbować - ale wulkanizacją lub termokurczliwe rurki bez kleju, można spróbować - zwykła na chwilę, nie wytrzyma wilgoci.

Z poświatą możesz popróbować nawet na 2/3 punkty świetlne na całość. Zwykła taśmą przed czymś na stałe - aby zobaczyć, co bardziej się spodoba. Ja bym zrobił 3 punkty n@ równych odległościach od siebie - równomierne rozłożenie niebieskiej poświaty. Aby można było mnie zrozumieć
brzeg akwarium ¹/² -1- 1-¹/² brzeg akwarium - gdzie kreska to punkt świetlny , a reszta to równe odległości - w sumie 3,
czyli pół, żarówka, 1 całość, żarówka, 1 całość, żarówka , pół odległości.
Jeśli na 6 punktów - zasada ta sama.
Przy tym układzie niebieskie będzie równo wszędzie. Zgodnie ze sztuką.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Do zestawu OtiWhite również są dodawane i rzeczywiście nie są najprzyjemniejsze. Z tego co zauważyłem ryby w tym świetle są aktywne jak za dnia. No, chyba że później niż ja chodzą spać...

Moje pytanie co do tych ledów, czy warto w nie inwestować? Do OW 200 Aquael dodaje 2 szt. o długości jakieś 60 cm. co dla mnie jest za mało i za krótko. I nie wiem czy warto dodawać kolejne ledy - Aquaell na to się przygotował i można dodać nawet razem 6 szt. czy jednak zainwestować w inną belkę np. Chichros?
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Ja wybrałbym Chihirosa chociażby dlatego, że od wersji 2 mają wbudowany kontroler bluetooth, także możesz sobie z tel sterować, programować itd.
No i w listwie zasilającej zajmujesz tylko jedno miejsce a nie kilka, także większy porządek i estetykę osiągasz.
Oczywiście pozostaje jeszcze aspekt techniczny czyli te wszystkie pasma, widma i inne parametry które u Chihirosa powinny być "lepsze" od Aquaelowskich.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

boro1 pisze: czwartek 23 gru 2021, 08:35 wbudowany kontroler bluetooth
to jest również dla mnie ogromna przewaga np. nad Twinstarem
ODPOWIEDZ