Alternatywa dla belek/pokryw/statywów?

Czym świecić i jak

Adams2121
Posty: 947
Rejestracja: 15 lut 2019, 17:36
Imię: Tomasz
Pochwalił: 112 razy
Został pochwalony: 40 razy

09 paź 2020, 11:12

Luxometr - pokaże jak wydajność diody spada. Tempo zmian.
Nie spectrum źródła światła. Tego nie da rady
My friend też dostarcza note katalogową. Co o niczym nie świadczy.
Różnica między diodą zasilana prądem stałym 1w do 3w - to zasilanie a raczej jego wartość. Rzeczywista - 1w - 1,25 w 300/350mA , 3w - 2.1 w - 700/750mA
Z GoQ nie ma to nic wspólnego.

Z doświadczenia - nie ufam żadnemu producentowi - czy to Philips , Osram, Drager czy inna firma poważna. Czasy dobrotliwości dla konsumentów przez producentów skończyły się w latach 90.

GoQ nie bawiłem się - lecz czy ma atest. taki prawdziwy - nie własny tylko z niezależnego ośrodka badawczego? Bo znajomemu po gwarancji poszły jak i zabawki innego producenta - a raczej firmy montującej z podzespołów, bo producent to wielka nazwa.
Więc gdzie 100000 h pracy - ledy powypalały się. W GoQ i kolejny poważny - mniej więcej pracujące w tych samych warunkach.

GoQ nie widuje na obiektach o których piszesz że ma w specyfikacji takie atesty ( kwasoodporne , olejoodporne itp. a poważnych producentów tak). Montuje różne rzeczy.

Ja piszę o rzeczywistych doświadczeniach - nie o utopii .
Nie piszę tego złośliwie - doświadczenia mnie tego nauczyły, aby nie wierzyć we wszystko co się błyszczy. No i różne montaże, Gdzie potem mam 5 lat to na karku.
Jeszcze żadnemu producentowi nie udało się zapewnić mi spokoju.
Awatar użytkownika

Gregory
Posty: 207
Rejestracja: 26 sie 2019, 11:19
Imię: Grzesiek
Pochwalił: 34 razy
Został pochwalony: 41 razy

09 paź 2020, 12:08

Jarzy jeśli Twoje aktualne oświetlenie jest niewystarczające to je sprzedaj i kup nowe "lepsze". Koszt belki do otwartego akwarium zaczyna się jakoś od 300zł.
https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... -plus-3748
Wyjmiesz z pudełka, podłączysz i gotowe

Jeśli chcesz zrobić sobie sam proste oświetlenie (a nie jest to skomplikowane) wydasz ok 150-200zł Ewentualny sterownik do zarzadzania światłem np.TC420 (nie ma go ale jest w planach) dodatkowe 80-150 zł w zależności gdzie kupisz.
Chyba bym się nie bawił w jakieś dokładania światełek do tego co masz. Dodatkowe przewody, podłączenia, stelaże, mocowania itp. Straci to na estetyce.
Co byś nie wybrał, kasę musisz wyłożyć :grin: Takie hobby.

Mając te banieczki LED Samsunga o szczelności IP68, w miejscu gdzie wydostawały się bąbelki powietrza z dyfuzora akwarium, mikro kropelki wody osiadały na tej szczelnej lampeczce i po miesiącu ta jedna się spaliła. Wiec parametr szczelności jest chyba jakiś lipny. Plusem tego rozwiązania, jest to, że zniszczony moduł łatwo zamienić .
Nie pamiętam parametrów świetlnych tych ledów banieczek ale dobrze oświetlały tylko akwarium do połowy. Wysokość szyby 40 cm brutto. Rośliny bliżej dna nie były tak wyrośnięte i ubarwione.
Poszukaj jakieś dobrej lampy dedykowanej do akwarium. Ta w linku (A601) jest polecana, cena jakość. Nigdy jej nie miałem, tylko czytałem.

tencin
Posty: 327
Rejestracja: 11 maja 2020, 19:42
Imię: Sebastian
Pochwalił: 7 razy
Został pochwalony: 77 razy

10 paź 2020, 00:39

Adams2121

Chyba nie ma sensu dyskutować na ten temat. Ty nie wierzysz w specyfikacje, ja na nich opieram swoje projekty i działają latami. Ot, słucham sobie właśnie muzyczki na wzmacniaczu, który sam zaprojektowałem i złożyłem od zera (włącznie z projektem i trawieniem PCB). Na porządnych podzespołach, dobieranych na podstawie specyfikacji. Tylko trafo robiłem na zamówienie wg. mojej własnej specyfikacji, bo takiego jak chciałem nie było (na wysokoindukcyjnym rdzeniu, z ekranowaniem magnetycznym i elektrostatycznym). Sprzęt działa już prawie 10 lat i nadal ma parametry takie, że trudno by mi było znaleźć podobny wśród konstrukcji dostępnych na rynku komercyjnym. Nie wierzysz w to, co pisze producent podzespołów - Twoja wola. Ja nie jestem pro, elektroniką zajmuję się hobbystycznie, niemniej mam na koncie kilkanaście autorskich projektów i coś tam o tym wiem, nawet całkiem sporo. Wyliczenie parametrów pracy takich prostych układów jak diody LED to banał. No i jeszcze jedno - na tych samych ogólnie dostępnych podzespołach tworzone są lampy komercyjne, od Aquael'a po ADA i jakoś nie przepalają się po 2-3 latach. Może zwyczajnie ktoś je zaprojektował tak, żeby diody były używane zgodnie ze specyfikacją a ich parametry pracy nie wychodzą ze strefy komfortu? Najczęściej to wystarczy. ;)

Adams2121
Posty: 947
Rejestracja: 15 lut 2019, 17:36
Imię: Tomasz
Pochwalił: 112 razy
Został pochwalony: 40 razy

10 paź 2020, 06:10

Złe mnie tencin rozumiesz - ja po prostu nabiałem się już wielokrotnie na to co pisze producent - dlatego nie wierzę.
Nie podważam noty katalogowej - tyle że zbyt często to nie prawda. I tylko jest napisane.
Wiem że własne dyi bije na głowę produkt od wytwórcy seryjnego.

Tylko ten niewierny Tomasz ;)
ODPOWIEDZ