Rivanol lub borasol w akwarium

Choroby mieszkańców oraz porady dotyczące leczenia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy ktoś z Was może stosował w akwarium z zawartością (ryby, ślimaki, rośliny)? Spotkałam się z takim zaleceniem na forum dla bojowników. Odkaża się akwarium z bojownikiem (i ślimakami) w środku. 20 ml na 10 litrów wody. Bojownik z martwicą płetw. Alternatywą jest borasol w płynie, taka sama dawka.
Trochę się boję wlewać tego do akwarium. Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?
Czy taki sam efekt odkażenie daje sól?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Doświadczenia nie mam, ale mam Internet. ;)
Z braku doświadczenia w stosowaniu w akwarium, użyłem doświadczenia w chemii. Otóż od ładnych kilku lat dostawcy wszelkiego rodzaju chemikaliów mają obowiązek udostępniać nabywcom tzw. karty charakterystyki substancji niebezpiecznych. Ponieważ każdorazowe dołączanie tego do zakupu byłoby kłopotliwe, zdecydowana większość sprzedawców/producentów umieszcza to w Internecie.
Zwykle szukanie w języku angielskim jest skuteczniejsze, dlatego od niego zaczynam.
Szukamy:
1. borasol (=boric acid) - roztwór 30 mg/g kwasu borowego
2. rivanol (=ethacridine lactate)
3. msds (material safety data sheet)

Wyniki dla kwasu borowego (nota bene jego roztwory stosuje się do przemywania oparzeń ługami, w tym do oczu).
Fisher Scientific Company:
ryby Gambusia affinis LC50 5600 mg/L, 96h
skorupiaki Daphnia magna EC50 115 ÷ 153 mg/L, 48h

Carl Roth GmbH:
„Shall not be classified as hazardous to the aquatic environment.”

Merck Life Science Sp.z.o.o.
ryby Pimephales promelas LC50 79,7 mg/L, 96 h
skorupiaki Daphnia magna EC50 133 mg/L, 48 h
zielenice Pseudokirchneriella subcapitata EC50 52,4 mg/L, 74,5 h

LabChem, Inc.
ryby Gambusia affinis LC50 5600 mg/L, ???
skorupiaki Daphnia magna EC50 115 mg/L, 48h
„Daphnia 2” EC50 658 ÷ 875 mg/L, ???

MEDISCA Inc.
ryby Gila elegans LC50: >100 mg/L, 96 h
skorupiaki - brak danych
glony - brak danych

Po co tyle danych? Żebyście zobaczyli, że to nie jest takie proste. Jedni mówią „brak danych”, podczas gdy inni te dane podają, ale bywają one drastycznie różne, w zależności od gatunku ryby...
Dane dla dafni są nawet nieźle spójne, ale wszystkie powyższe dane i 99% analogicznych, które znajdziecie, podają LC50/EC50, czy stężenie, dla którego w podanym czasie badania (który powinien być, choć nie zawsze jest podany — vide moje „???”) zginie lub przestanie wykazywać badaną aktywność (np. ruch) 50% badanej populacji. Ale przecież nas interesuje przeżycie 100% ryb lub jednej ryby ze 100% pewnością...
Dane LC50/EC50 nie odpowiedzą na pytanie, jak dawka będzie bezpieczna. Dają jednak ogólny obraz, z którego wynika, że kwas borowy nie jest jakąś supertrucizną i ryzyko nie jest duże.
Ale...

Jak się pogrzebie głębiej niż pierwsza strona wyników Gógla (cierpliwość - cnota główna akwarystów), to można znaleźć np. takie dane:

InCide® Technologies, Inc.
ECOTOXICITY DATA:
Phytotoxicity: Although boron is an essential micronutrient for healthy growth of boron-sensitive plants, it can be harmful to plants in higher quantities. Plants and trees can easily be exposed by root absorption to toxic levels of boron in the form of water-soluble borate leached into nearby soil or waters. Care should be taken to minimize the amount of borate product released to the environment.
Fish Toxicity: Boron naturally occurs in sea water at an average concentration of 5 mg B/liter. In laboratory studies the acute toxicity (96-hr LC50) for under-yearling Coho salmon (Opchorhynchus kisutch) in sea water was determined as 40 mg B/L (added as sodium metaborate). Boron concentrations in fresh surface waters are generally less than 1 mg B/L. Laboratory studies on the toxicity of freshwater fish were determined using early life (embryo-larval) stages in natural water and Boric Acid as a test substance. The results were:
Rainbow Trout (S. gairdneri)
24-day LC50=150.0 mg B/L
36-day NOEC•LOEC=0.75-1 mg B/L
Goldfish (Carassius auratus)
7-day NOEC•LOEC=26.50 mg B/L
3-day LC50=178 mg B/L
Invertebrate Toxicity: The acute toxicity (48-hour LC50) to Daphnids (Daphnia magna Straus) in natural water is reported to be 133 mg B/L (added as Boric Acid. Estimated chronic toxicity (21-day NOEC•LOEC) values of 6-13 mg B/L
NOEC oznacza stężenie, dla którego nie zaobserwowano żadnej reakcji, a LOEC najniższe, dla którego zaobserwowano reakcję. Nie jest jasne, co zacytowałem, ale to jest prawdziwa granica bezpieczeństwa, wciąż dość wysoka dla karasia i dafni. Dla pstrąga wartość jest zaskakująco niska, ale to aż 36 dni kąpieli...

Jutro, jak nie zapomnę, uzupełnię o Rivanol...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@EyeQueue dzięki za bardzo obszerny i wnikliwy komentarz. Rivanolem już się nie kłopocz.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

@EyeQueue A ja poproszę o rivanolu, lubię posty edukacyjne :)
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Doczytałem proponowaną dawkę — 20 mL na 10 L — wychodzi 60 mg/L (kwasu borowego), niby sporo, ale już tylko 10,5 mg/L (boru, B). Czyli powinno być bezpiecznie, jeśli to nie jest kąpiel długotrwała.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

EyeQueue pisze: czwartek 07 wrz 2023, 10:59 Doczytałem proponowaną dawkę — 20 mL na 10 L — wychodzi 60 mg/L (kwasu borowego), niby sporo, ale już tylko 10,5 mg/L (boru, B). Czyli powinno być bezpiecznie, jeśli to nie jest kąpiel długotrwała.
Teoretycznie do długotrwałej. Człowiek, hodowca bojowników, pisał, że to się wlewa do akwarium i potem samo się rozkłada. Nie wymaga podmiany. Ale można użyć mniejszej ilości, połowa tego też chyba odkazi.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Czy mogłabyś zapytać owego specjalistę, hodowcę bojowników, jak wygląda mechanizm naturalnego rozkładu kwasu borowego?
Baaardzo mnie to ciekawi...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

EyeQueue pisze: czwartek 07 wrz 2023, 19:54 Czy mogłabyś zapytać owego specjalistę, hodowcę bojowników, jak wygląda mechanizm naturalnego rozkładu kwasu borowego?
Baaardzo mnie to ciekawi...
To jest hodowca i sprzedawca z grupy fb bojowniki.pl Nie chcę walić po nazwiskach. Nie znam go bliżej, więc nie będę się z nim wdawała w dyskusję ;) Właśnie wolałam sprawdzić tu na forum, bo Wam ufam. Pewnie i tak po tygodniu podmienia się wodę tak jak zwykle i w ten sposób usuwa borasol.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Rivanol
Nazwa handlowa 0,1% roztworu wodnego mleczanu etakrydyny lub bardziej systematycznie 2-hydroksypropanianu 6,9-diamino-2-etoksyakrydyny :twisted:
Tutaj rzeczywistość okazała się prostsza, acz brutalna dla poszukiwaczy danych...
Selleck Chemicals
Nie ma ogrów (no data available)
Fisher Scientific Company
Żadnych ogrów (No information available)
Toronto Research Chemicals
I tu nie ma ogrów (No data available)
Abmole Bioscience Inc.
Wciąż żadnych ogrów...
Aczkolwiek jest światełko w tunelu:
PBT/vPvB assessment unavailable as chemical safety assessment not required or not conducted.
Wynika z tego, że ocena bezpieczeństwa chemicznego nie jest wymagana lub nie została przeprowadzona. Czyli niby wciąż nie wiadomo, ale mało prawdopodobne, by był to związek niebezpieczny. Tu wyjaśnienie:
PBT = persistent, bioaccumulative and toxic (trwałe, wykazujące zdolność do bioakumulacji, toksyczne)
vPvB = very persistent and very bioaccumulative (bardzo trwałe, wykazujące bardzo dużą zdolność do bioakumulacji)
Lećmy dalej
Glentham Life Sciences Ltd
Niby wciąż Ecological information/Toxicity: No data available, ale dalej stoi:
Persistence and degradability
Biodegradable.
, czyli rozkłada się.
12.3 Bioaccumulative potential
No bioaccumulation potential.
, czyli nie ulega akumulacji.
12.5 Results of PBT and vPvB assessment
This substance is not identified as a PBT substance.
, nie została sklasyfikowana jako PBT (patrz wyżej).
12.6 Endocrine disrupting properties
This substance is not identified as having endocrine disrupting properties
, czyli nie wpływa na gospodarkę hormonalną.

Wniosek: można bezpiecznie stosować związek w akwarium i w tym przypadku jest potwierdzenie, że ulega degradacji (w sumie jak większość związków organicznych) — można nie podmieniać wody w akwarium. Może ten właśnie związek miał na myśli specjalista, hodowca bojowników.
Należy tylko pamiętać, że brudzi jak diabli (na żółto).
No i oba związki, jeśli mają działać odkażająco, to mogą nam skutecznie odkazić... filtr!
Zatem jak to zwykle podczas kuracji, warto filtr zabezpieczyć, usuwając go (lub przynajmniej część wkładów) z akwarium.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
ODPOWIEDZ