Kiełż meksykański (Hyalella Azteca)

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

@Jarzy jak chcesz zobaczyć jaką ilość masz tych robali to zdradzę Ci moje "tajemne odkrycie"... wrzuć parę ziaren płatków górskich... sam zobaczysz co to znaczy obżarstwo nie tylko na przykładzie kiełża, ale i krewetek oraz otosków (jezeli posiadasz). Wcześniejsze zdjęcie właśnie przedstawia szamanie płatków przez kiełża - niestety nie mogłem dobrze złapać ostrości dlatego tak słabo to widać. Jeden mankament - może się pojawić filtr białkowy i to naprawdę w dużych ilościach.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Waldas chyba widzę też u Ciebie małżoraczki?
Otoskom sparzyć płatki owsiane?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Waldas A to ciekawostka. Nie miałem pojęcia! Film białkowy pojawia mi się przy każdym karmieniu :/
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

eva pisze: wtorek 02 lis 2021, 14:28 @Waldas chyba widzę też u Ciebie małżoraczki?
Otoskom sparzyć płatki owsiane?
za pierwszym razem sparzyłem, ale teraz nie robię tego
małżoraczki również widoczne
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Waldas, o tak, owsiane mają wzięcie. Nawet suche, bez zaparzania. :) Wielkim przysmakiem są drożdże nieaktywne w płatkach i Hikari Algae Wafers (te duże, dla zbrojników). W zbiorniku 10L tylko z kiełżami potrafią taki duży chips Hikari zeżreć w 24h. Normalnie jak szarańcza. ;) Dobrze wchodzą im też suche liście brzozy i klonu, no i to jest pokarm długoterminowy (przerobienie kilku liści na pył zajmuje im minimum 2-3 tygodnie). Natomiast absolutnie najlepszym żarciem jest detrytus. Wystarczy wypłukać zasyfioną gąbkę (np. z innego akwarium), potem ten syf z gąbki trzeba odfiltrować (filtr do kawy albo zwykły papierowy ręcznik) i wysuszyć formując wcześniej porcje. Nie ma lepszego żarcia. :)

Robiłem też test kompatybilności kiełży z różnymi gatunkami mchów. Zbiornik z całą masą głodnych kiełży, gotowych zeżreć wszystko co im wrzucę i do tego próbki mchów zamocowane na ceramice filtracyjnej. Wszelkie mchy z drobnymi listkami są przerabiane na bieżąco - zostają tylko gołe łodyżki i po mchu. Do tej pory jedyny którego nie ruszają, to Fissidens fontanus - kiełże chowają się w nim masowo, aż się cały mech rusza, ale kompletnie go olewają pod kątem wrażeń kulinarnych. Oczywiście to wszystko w warunkach "pustynnych". W zbiornikach z dużą ilością roślin, krewetek i ogólnie żarcia nie robią żadnych zniszczeń w mchach i innych roślinach, niezależnie od gatunku.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

To już rozumiem dlaczego mój kiełż siedzi w mchu. Kryjówka i jadłodajnia w jednym ;)
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@tencin jak wybawić i przenieść kiełże do innego akwarium?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@boro1

Potrzebna jest gąbka z porami na tyle dużymi, żeby kiełżom było wygodnie w nie wejść. Nacinasz gąbkę i do środka ładujesz coś smacznego, ale żeby łatwo było wyjąć później z gąbki. Obciążasz gąbkę i na dno do zbiornika na noc. Rano ostrożnie wyławiasz gąbkę (warto przywiązać do niej sznurek przed zatopieniem), w środku na bank będą kiełże. Z gąbki wyjmujesz jedzenie i wypłukujesz z niej kiełże w zbiorniku docelowym. Potem się zapętlasz aż nie wyłapiesz tylu, na ile będziesz miał cierpliwość. :P Wszystkie raczej łatwo nie będzie. ;) Przy dużej ilości kiełży ten patent jest bardzo wydajny, ale jak jest ich mało albo zbiornik jest duży, może być zdecydowanie mało skuteczny. :(

Do odłowu "po sztuce" ze zbiornika hodowlanego zrobiłem sobie taki aparacik z dwóch kawałków rurki do napowietrzania, plastikowej szpatułki, małego słoika i opasek zaciskowych. Z napędem "na dech". :P Bardzo wygodnie się nim wyłapuje przy większej populacji i małym zbiorniku. :)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Pora karmienia :)
kie.jpg
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

wow
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

tencin pisze: środa 10 lis 2021, 10:15Pora karmienia
detrytus czy coś innego?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Waldas pisze: środa 10 lis 2021, 13:16 detrytus czy coś innego?
To jest akurat dość już rozmoczony chips Hikar Algae Wafer. :)
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Super robaczki :)
vito42
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 30 lis 2021, 01:02
2
Imię: Witek

Witam wszystkich. Mam pytanie. Jak kiełże znoszą transport. I czy jest możliwość ich wysyłki?
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@Jarzy , @tencin, czy byłaby możliwość nabycia 20-30 sztuk około połowy grudnia (odbiór osobisty na terenie Warszawy) ?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@jarks Muszę obczaić hodowlę. Nie wiem czy tyle ich wyjdzie. Od miesiąca ich dom to zielona woda i miałem kompletnie na to wjb. Żeby nie było-nie sprzedaję. Oddaje znanym mi osobom a do tych sie zaliczasz. Jak masz jakis nadmiar badyli to ja chętny. Jak nie to też nie problem.
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@Jarzy dziękuję. Z badylami to u mnie przeważnie nie mam nadmiaru (brak CO2 i nawożenia, takie proste akwa :), no może poza sagitarią. Ale bardzo chętnie wymienię na jakiś barter typu czekolada, browar, niepotrzebne skreślić :D.
Poza tym widziałem w wątku @eva że jesteś zainteresowany ryżankami i pseudo... Jeśli pasowałby Ci taki układ, to ja mogę spokojnie zrezygnować z połowy ryżanek.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@jarks Nie musisz dawać nic w zamian. Nie przejmuj się.
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@Jarzy a może byłbyś zainteresowany kilkoma liśćmi ketapangu (takie ze 30 cm każdy :) ?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@jarks Naprawdę nic nie musisz ;)
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

tencin pisze: wtorek 02 lis 2021, 17:39 Wszelkie mchy z drobnymi listkami są przerabiane na bieżąco - zostają tylko gołe łodyżki i po mchu.
Ooooo.... tak, te małe cholery zżarły mi cały miroshaki, z którym miałem wielkie plany co do stylizacji w nowym akwarium... bardzo, ale to bardzo jestem na nie obrażony...
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@Waldas szkoda mchu :(
... jak będziesz chciał się ich pozbyć, daj znać, chętnie przyjmę tych imigrantów :)
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

@jarks nie no co ty... nie pozbywam się ich, zbyt zawładnęły moim sercem ;)
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Dołączę się do pytania kolegi jarksa: ma ktoś na zbyciu kilka sztuk? Zwolniło mi się szkło i zastanawiam się nad jakimś robactwem.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@ahr , @jarks Cały czas mam na stanie duże stado, mogę odłowić od ręki kilkaset sztuk bez zauważalnego uszczuplenia pogłowia. ;)
ODPOWIEDZ