Bucephalandra (i nie tylko) emersyjnie

Dobór, utrzymanie i pielęgnacja roślin w akwarium.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Z tego co się zdążyłem zorientować Bucephalandry potrafią sobie poradzić bez wody. Tylko jak się do tego zabrać i co trzeba im zapewnić. Pytania moje brzmią:
- jakie warunki należy im stworzyć poza wodą (jaka wilgotność, czy potrzebują być regularnie zraszane, jakie podłoże, czy potrzebują mieć kłącze / korzenie stale w wodzie itp.),
- w jaki sposób najkorzystniej przechodzić z formy submersyjnej na emersyjną, żeby obyło się bez większych strat (czy stopniowo, czy nie ma takiej potrzeby),
- czy forma emersyjna przybiera inny wygląd jak to często bywa w przypadku zmiany otoczenia przez roślinę.
- czy rośliny "po przejściach" w formie emersyjnej trzeba w jakichś sposób dodatkowo nawozić? (wcześniej czerpały minerały nie tylko korzeniami - przynajmniej rak mi się wydaje),

Jakie inne rośliny poza bucephalandrami nadawałyby się do posadzenia bez wody (ale w warunkach wysokiej wilgotności)? Anubiasy? Bolbitis? Wszystkie epifity? Macie jakieś doświadczenie w temacie?
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Jakieś półtora roku temu zrobiłem las w słoiku.
W zwykłej ziemi ogrodowej za sądziłem 2 bucki i Monte Carlo. Podlałem żeby miały lekkie bagienko i zakręciłem. Rosną tak cały czas.

Oprocz wspomnianych bucków i Monte Carlo emersyjnie można a hodować Ehinodorusy. Trzeb tylko stopniowo obniżać wilgotność.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@cinek1916, ale kłącza bucephalandry wsadzałeś bezpośrednio do ziemi, czy "kładłeś" kłącze na ziemi? Czy przy takim posadzeniu obserwujesz przyrost taki jak w akwarium czy raczej stagnacja? Zastanawiam się czy mógłbym obsadzić buckami wodospad w którym niespecjalnie przewidywałem ziemię (żeby jej nie wypłukiwać). Dodatkowo zastanawiałem się nad innymi roślinami z akwarium, ale nie wiem czy dla przykładu anubiasy dałyby sobie radę.
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Obciąłem szczyt z 4-5 listkami i pionowo wsadziłem do ziemi. Sama później wypuściła korzenie do ziemi.
Przyrosty są mniejsze niż w krewetkarium ale myślę, że to przez brak sztucznego światła. W dodatku słoik stał w różnych częściach salonu gdzie miał raz więcej raz mniej światła.

Jeżeli chcesz je posadzić jak prawdziwe epifity w dodatku w wodospadzie, czyli cały czas będą korzenie obmywane przez wodę to moim zdaniem jest bardzo duża szansa, że się uda.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Pewnie nie we wszystkich miejscach uda mi się tak zrobić żeby korzenie były cały czas w wodzie, ale generalnie wilgoć w zbiorniku będzie na bardzo wysokim poziomie. Na pewno potestuje. Może coś z tego będzie. Wszystko jest jeszcze na etapie projektu wiec nie do końca wiem jaki układ będzie miało finalne wykończenie akwarium.
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Może jakiś automatyczny zraszacz?
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@cinek1916 zraszanie będzie ale z RO. Do tego dojdzie na pewno zamglawiacz ale poza zwiększeniem wilgotności niewiele to da. Ja myślę że rośliny sobie poradzą, ale dopytuję bo na pewno część z Was ma w tym temacie doświadczenia i wolę się upewnić.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Anubiasy też dają radę nad wodą. Jeden warunek jaki zauważyłem u siebie - blaszki liści muszą być albo nad, albo pod. Liście które były pół na pół usychały nad wodą.
A jak wygląda anubias nad wodą mógłby się pochwalić @krasnal :)
Wawariat
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

radmac pisze: środa 31 mar 2021, 22:22 jak wygląda anubias nad wodą mógłby się pochwalić @krasnal
Wedle życzenia
IMG_6731.jpg
IMG_6730.jpg
IMG_6724.jpg
IMG_6723.jpg
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Teraz mi się to zdjęcie przypomniało. Bajka. Będę próbował u siebie.

A jeśli chodzi o zabienice?

Jedną na pewno planuje trzymać w wodzie z liśćmi powyżej tafli, ale czy dałoby radę przesadzić ja zupełnie do gruntu?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

U mnie w paludarium bardzo fajnie zachowuje się ludwigia mini red. Dostałem kiedyś nadmiary od znajomego i wsadziłem do paludarium tytułem testu (w części zalanej). Okazało się, że roślinka sama wyrasta nad lustro, nie traci przy tym koloru (ale nieco go zmienia, blaszki idą bardziej w stronę zieleni, żyłki są nada mocno czerwone) i do tego zaczęła kwitnąć. :) Dobrze sprawują się też drobnolistne, tropikalne paprocie kupione na dziale ogrodniczym znanego sklepu budowlanego. Rosną na skałkach (porowata lawa), na krawędzi wody i lądu, pięknie się rozrastają. Na tych skałkach świetnie się też trzymają oplątwy (również z tego sklepu) - od momentu zasadzenia praktycznie wszystkie ładnie się rozrosły i wypuściły potomne rozety. Doskonale sprawdza się też Anubias gilletii - najlepiej jeśli korzenie ma zanurzone a liście wynurzone.
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

Takoż Hygrophila corymbosa. Ma ładne nadwodne liście i kwitnie ładnymi, fioletowymi kwiatkami.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

Tomek B. pisze: piątek 02 kwie 2021, 20:45 Takoż Hygrophila corymbosa
Dawno temu :
11.06 003.jpg
15.08.2009 96 L 027.jpg
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

EICHORNIA AZUREA
w wodzie
IMG_20170504_182838.jpg
nad wodą ( w dodatku traci wszystkie liście podwodne)
IMG_20170615_104241.jpg
IMG_20170615_104249.jpg
Wawariat
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Zmiana niektórych roślin jest wręcz niesamowita. Na pewno będę robił troszkę eksperymentów jak przyjedzie czas. Ja pamiętam jak swego czasu kupiłem nieświadomie roślinkę (już nie pamiętam nazwy) na ZooEgzotyce. Bardzo ładna, taka fioletowa. Niestety okazało się że to forma emersyjna. Nie mając wyjścia wsadziłem ją do akwarium i z pięknych fioletowych liści zostały zielone kikuty. Roślina przeżyła, ale nie była to ozdoba zbiornika.
ODPOWIEDZ