Odczarować zaczarowane

Zrobiłeś coś sam - pochwal się i poradź innym
Awatar użytkownika

Autor
JJP2
Imię: Piotr
Pochwalił: 40 razy
Został pochwalony: 32 razy

20 mar 2020, 23:55

Wtedy się zaczęło.
Pewnego dnia, dzikim fartem, stałem się posiadaczem ustrojstwa zwanego Profilux II. Trochę czasu minęło i nadszedł dzień uruchomienia. Ruszyło, z pewnymi perypetiami oczywiście i działa. Światło prawie tak samo jak ze zwykłego włącznika czasowego, grzałka w filtrze ustawiona na full (a co regulacja temperatury też jest), CO2 też trzyma na dobranym poziomie. Zadaniowo jest OK ale.
Mam lampę Oddysea 4x T5 54W. Rihno, jak to Rihno, rzuca:
- A wiesz, że Profilux może sterować mocą świetlówki?
- Aaaa, eeeee! OOOOO!
To zaczynamy szukać odpowiedniego balastu. I pierwszy ZONK. 150 PLN za sztukę. Trzeba zakupić 2 szt. 300 PLN razem. Świetlówki, diabli wiedzą jak są stare. Też do wymiany. Drugi ZONK. Około 200 PLN (niby dwie to tanizny ale już dwie pozostałe robią kwotę) i starczą na rok, dwa i znów 200 PLN. To mamy na start pińcet+.
To może inaczej. Szybka wizyta na stronie AZ-LED i jest. Lampka wyjdzie 250 PLN. Jest o co walczyć. Teraz sterowanie z Profiluxa i... ZONK. Drivery ze sterowaniem 1-10V w cholerę drogie i mało dostępne.
Aaaa! J A R O S Ł A W z Konaradem coś tam modzili z LEDami. To na przesłuchanie ich. Padło na radmaca u Janusza.
- Noo, sterowanie driverami przez generator PWM i sobie możesz poustawiać wszystko.
- A co to jest PWM?
- A to, takie sterowanie diodami przebiegiem zmiennym.
- WTF. Diody i przebieg zmienny?
Dobra dalej podyskutowałem o półprzewodnikach i na tym się skonczyło. Trzeba sięgnąć po beletrystykę, bo kto normalny zrozumie inżynierski bełkot publikacji naukowych.
Zaczęło się szukanie po taniości czyli w internetach. Tam natknąłem się na takie małe włoskie gooowno stworzone dla studentów politechniki po ukonczeniu liceum (czyli całkę ogarnie ale dwóch drutów już nie połączy bo go prąd pier... przy pierwszym podejściu do stołu laboratoryjnego). I tak zacząłem zabawę z platformą arduino. Poczytałem, pobawiłem się tanimi chińskimi podróbkami, poznałem możliwości i gotowe rozwiązania. Platforma okazała się doskonałym uzupełnieniem i rozszarzeniem dla mojego Profiluxa.
Przy okazji ogarnąłem też co to ten PWM jest. Banał. „Migamy se“ diodkami na tyle szybko aby oszukać wzrok (niewiele w sumie do tego potrzeba, raptem kikanaście razy na sekundę) ale także fotosyntezę roślin. W zależności jak długo dioda świeci albo jak krótko nie świeci zmniejszamy lub zwiąkszamy „moc świecenia diody“ nie zmieniając przy tym temperatury barwowej. To tak mocno upraszczając aby łatwo zrozumieć.
Sterowanie PWM czy to w wersji programistycznej (ustawienie mocy świecenia diod via komputer), czy, co mnie bardziej zainteresowało, elektrycznej (przez np. potencjometr lub z Profiluxa napięciem 0-5V) jest w sumie proste. Zostaje i tak trochę wejść aby podłączyć termometr na lampie i uruchamiać jej chłodzenie (bo po co zmniejszać moc lamp jeśli prościej będzie ją ochłodzić wiatraczkami) czy dodać sterowanie filtrami (fedpause). Reszte ustawień mam w Profiluxie także mi to starczy.
Ale, znów przypomniało się mi, że nie jednym akwarium człowiek żyje i, w niektórych przynajmniej, taki prosty sterownik też by się przydał a Pofilux w domu tylko jeden.
Pośrednim impulsem na opublikowanie, zebranych i wymyślonych rozwiązań jakie są możliwe przy użyciu arduino były poszukiwania fedpausy przez Marcina (z Brzydgoszczy aktualnie) a ostatecznym zakup Rihno (takie goowno za 300 PLN do grzałki i wentylatora).
Dobra. Nasuwa się pytanie dlaczego nie zrezygnować ze starego Profiluxa i nie zastąpić go sterowaniem z arduino?
Ano dlatego, że Profilux ma bardzo dobry soft na komputer a arduino to tylko zabawka i za każdym razem trzeba się grzebać w kodach (no chyba, że zrobimy bardzo rozbudowane sterowanie i trochę bardziej znamy się na pisaniu programików w klonie języka C).

W tym wątku chciałbym zebrać rozwiązania dotyczące arduino jakie zastosuje w swoich akwariach. Inspiracji i rozwiązań w necie jest sporo także nie będzie to tak do końca moja twórczość acz postaram się to wszystko zebrać w całość w jednym miejscu.
Mam zamiar opisać to przystępnie i zrozumiale nawet dla tzw. humanisty jednak niekiedy trzeba będzie wziąć w rękę impulsator kinetyczny (Uwaga! Będzie bez celownika laserowego) dla przekucia beletrystyki w gotowe urządzenie.

Uffff.
Cdn.
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 17 razy
Został pochwalony: 61 razy

21 mar 2020, 08:11

Wszystko ładnie pieknie, ale przejadę Ci kiedyś po akwariach pozjazdem z obrazka, za sam wiesz co. WrrrObrazek

:smor: :smor: :smor:

Wawariat.
ODPOWIEDZ