Świeże wyparzone liście w akwarium

Różne aspekty akwarystyki.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Co sądzicie o ww. liściach w akwarium? Jako,że weekend poza miastem i zielonego dostatek, chetnie wezme nazbierałbym trochę liści. Na celowniku: dębowe (wiadomo), malinowe, klonowe, świeża pokrzywa. Naturalnie je wyparzę przed.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Ja zawsze używałem tylko liści ususzonych, zbieranych późną jesienią i zimą a obecnie mam własne drzewka ketapangu więc nie potrzebuję zbierać :D Obawiałbym się umieszczenia w zbiorniku zielonych liści ponieważ mogą uwalniać jakieś szkodliwe związki do wody.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@DanielP Też daję suszone i stąd moje pytanie. Zielonego jest pod dostatkiem.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Malina i pokrzywa tak. Jeżyna też może być. Wystarczy sparzyć i do wody. Ja zawsze zbieram więcej jak liście są młode, pakuję w plastikowe pojemniki i mrożę na cały rok. Tylko nie wolno myć przed mrożeniem, liście muszą być suche, bo inaczej lód je sklei w jedną bryłę. Potem tylko wrzątkiem rozmrozić i świeżutkie przekąski gotowe. :)

Liście drzew nie wiem, nie próbowałem. Obawiałbym się ze względu na garbniki. Jednak taki świeży liść to zupełnie inna chemia a nawet suche w nadmiarze potrafią narobić szkód. Osobiście wolę nie eksperymentować jeśli mam wątpliwości. Jeśli zrobisz próbę, daj znać jak poszło. ;)
fazi_poz
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2021, 14:11
2
Imię: Kamil
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times

"Żywe" liście jako karmówa dla krewet są jak najbardziej ok, byle nie w dużej ilości. Problemem mogą być cukry i inne związki mogące zdestabilizować zbiornik biologicznie, stąd zaleca sie używanie liści suchych, a nie "żywych". Są bezpieczniejsze, bo nie obciążają tak mocno biologii zbiornika.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Jarzy dębowych poszukaj starych liści, na połamanych gałęziach lub obumarłych drzewach. Od razu gotowe. Ja szyszki olchy nawet teraz stare zbieram, jeśli potrzebuje. Są takie miejsca.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Wyparzyłem porządnie liście,ale bez szału. Każde akwarium dostało po 1 liściu.

@Adams2121 Suchych też zebrałem trochę. Mam też zapas po jesieni. Natomiast pomyślałem sobie,że świeże liście też będą spoko.
ODPOWIEDZ