Mylone ryby

Doświadczenia i pytania dotyczące konkretnych gatunków ryb.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Piotr pisze: środa 22 wrz 2021, 19:22 Co do tego, że nie można odróżnić Corydoras adolfoi od Corydoras duplicareus to bzdura. C. adolfoi mają wyraźnie cieńszy czarny pas na grzbiecie.
Dla Ciebie pewnie bzdura dla mnie np. niekoniecznie (chociażby patrząc na załączone zdjęcia)
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Nawet na załączonych zdjęciach jest to dobrze widoczne - wystarczy przyjrzeć się odległości czarnego pasa na grzbiecie od linii bocznej obu ryb.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Piotr pisze: czwartek 23 wrz 2021, 08:52 Nawet na załączonych zdjęciach jest to dobrze widoczne - wystarczy przyjrzeć się odległości czarnego pasa na grzbiecie od linii bocznej obu ryb.
jakbym zobaczył w sklepie akwarystycznym jeden z tych gatunków nie wiedziałbym który to jest
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Piotr, nie będę się z Tobą sprzeczał, w końcu to nie ja jestem specjalistą od kirysków. ;) Czytałem o tych gatunkach u Iana Fullera, na TBAS, na PlanetCatfish, na TFFUK, na Seriously Fish, na ScotCat i jeszcze w kilku źródłach, których teraz sobie nie przypomnę. Wszystkie te źródła podają, że szerokość pasa i inne oznaczenia kolorystyczne nie są wystarczające do rozróżnienia gatunków. Wszyscy piszą, że jedyna pewna cecha to ząbkowania na wewnętrznej krawędzi kolców płetwy piersiowej u duplicareus. Czy oni wszyscy się mylą? Pytam serio, bo może wiesz więcej a ja chętnie dowiem się czegoś nowego. :)
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Jeśli chodzi o rzecz, która jest tutaj do zweryfikowania w przypadku hodowcy - to na pewno wielkość ikry - u C. duplicareus jest ona większa :)
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Natomiast to jest podstawowe kryterium - szerokość czarnego pasa - jeśli chodzi o rozróżnienie między C. adolfoi i C. duplicareus. Dodam, że są inne podobnie ubarwione gatunki - jeszcze nie opisane np. Corydoras sp. C 121 - więc wcale nie musi być tak, że kirysek, co do którego jest wątpliwość, należy do jednego z dwóch opisanych gatunków.
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

tencin pisze: piątek 27 sie 2021, 14:17 Dorzucę jeszcze dwa gatunki kirysków. Pierwszy to kirysek Adolfa (Corydoras adolfoi) a drugi, to kirysek ciemnogrzbiety (Corydoras duplicareus). Kirysek Adolfa był odkryty jako pierwszy. Kirysek ciemnogrzbiety dostał nazwę łacińską duplicareus właśnie z powodu swojego podobieństwa do adolfoi - w tłumaczeniu znaczy ona tyle co "podwojony" albo "powielony". Gatunki są praktycznie niemożliwe do odróżnienia. Jedyny sposób, to porównanie ząbkowania na wewnętrznej krawędzi kolców płetwy piersiowej, co jest w praktyce niemożliwe u żywych ryb. Niektórzy starają się odróżniać te gatunki na podstawie szerokości i wybarwienia ciemnego pasa na grzbiecie, ale ten sposób jest mało dokładny - ryby z tego samego gatunku potrafią się bardzo różnić ubarwieniem, użycie więc barw do odróżniania gatunków jest w praktyce bezskuteczne.

bZNMydL.jpeg
Pisząc więc wprost - kryterium związane z szerokością czarnego pasa jest w zdecydowanej większości przypadków wystarczające, aby odróżnić oba te gatunki. Zatem jest bzdurą, że "Gatunki są praktycznie niemożliwe do odróżnienia". Zdarzają się osobniki, gdzie jest to trudniejsze, ale mogą to być też ryby zupełnie innego gatunku np. Corydoras sp. C 121.
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Żeby nie być gołosłownym - Corydoras adolfoi:

Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Ryby z odłowu - czasem mylone - często u Glasera - rzadziej w Aqua-global

Ostatnio zmieniony czwartek 23 wrz 2021, 12:40 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Tu Corydoras duplicareus - już w młodym wieku widać różnicę:

Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Piotr, pięknie dziękuję za wyjaśnienia i filmiki. :)

Nigdy nie miałem adolfoi, widywałem je tylko w cudzych akwariach. Miałem natomiast (i nadal mam) duplicareus i faktycznie, porównując je z adolfoi z Twojego filmu, doświadczone oko mogłoby je dość łatwo odróżnić. Ja takiego oka nie mam, ale wiem, że pewnie gdybym "siedział" w kiryskach, to bym się nauczył. Tak, jak na pierwszy rzut oka potrafię odróżnić samca krewetki od samicy, nawet bardzo młode osobniki, po samym kształcie ciała (oczywiście nie u wszystkich gatunków różnice są widoczne, nawet dla wprawnego oka). Kwestia doświadczenia i częstego obcowania ze zwierzętami. ;)
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Bathyaethiops breuseghemi oraz Bathyaethiops caudomaculatus są podobne do siebie.
Mylone są już przez handlarzy w Afryce. Jest podejrzenie że celowo są " mylone " żeby uzyskać większą cenę.
Bathyaethiops breuseghemi.jpg
Bathyaethiops breuseghemi.jpg (14.37 KiB) Przejrzano 4388 razy
Samce B. breuseghemi mają czerwoną plamkę przy płetwie grzbietowej .
Bathyaethiops_caudomaculatus_1.jpg
Bathyaethiops caudomaculatus
Jest również widoczna różnica w kształcie plamki na szypułce ogona.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Żeby osiągnąć lepszą cenę często Boraras urophthalmoides sprzedawane są jako Boraras brigittae.
Boraras urophthalmoides są rzadszymi , bardziej poszukiwanymi rybkami.
Boraras brigittae.jpg
Boraras brigittae.jpg (6.83 KiB) Przejrzano 4372 razy
Boraras brigittae na szypułce ogona ma mniejszą czarną kropkę , a ciało bardziej czerwone.
B. urophthalmoides.jpg
B. urophthalmoides.jpg (6.4 KiB) Przejrzano 4372 razy
Boraras urophthalmoides
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Różnice między Boraras - ami , mini rybkami widać dopiero gdy zestawimy wszystkie na jednej grafice.
Gdy są małe , jeszcze młode , gdy są zestresowane tak jak w sklepie mogą być łatwo pomylone.
genus_Boraras.jpg
Rodzaje Boraras
uonofu.sblo.jp
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

No i jeszcze dodam coś odnośnie kirysków - bardzo często mylone są kiryski lamparcie - Corydoras julii z dwoma innymi gatunkami - Corydoras trilineatus i Corydoras leopardus. Praktycznie wszystkie dostępne w handle sprzedawane jako "C. julii" to w rzeczywistości C. trilineatus. Różnica tymczasem jest dosyć wyraźna po przyjrzeniu się - C. julii ma na pysku kropki, podczas gdy C. trilineatus paski.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Miro pisze: środa 29 wrz 2021, 21:18 Różnice między Boraras - ami , mini rybkami widać dopiero gdy zestawimy wszystkie na jednej grafice.
Gdy są małe , jeszcze młode , gdy są zestresowane tak jak w sklepie mogą być łatwo pomylone.
To prawda. Zestresowane bardzo mocno się odbarwiają. Dwa razy w życiu kupowałem brygittae na giełdzie, młode ryby pakowane w worki po 20 sztuk. W momencie zakupu były tak bezbarwne, że ciężko było stwierdzić co to za gatunek. Musiałem uwierzyć sprzedawcy. Za pierwszym razem okazało się, że połowa to brygittae, połowa maculata. Za drugim połowa brygittae, połowa merah. Różnicę było widać dopiero po 2 tygodniach u mnie w zbiorniku, jak ryby się oswoiły z otoczeniem i wybarwiły. Za tym drugim razem byłem nawet miło zaskoczony, bo merah ciężko dostać a tu taka niespodzianka. ;)

Natomiast w dobrych warunkach nie ma z tym problemu. Ryby rozmnażają się u mnie regularnie i jeśli nie są zestresowane, to nawet u bardzo młodych widać wyraźnie wzór i nie ma problemów ze stwierdzeniem co się rozmnożyło. Tylko trzeba mieć dobry wzrok, bo narybek jest bardzo drobny. ;)
sibelius
Posty: 83
Rejestracja: piątek 19 mar 2021, 19:36
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times

Ja mam inne doświadczenia z mikrorazborami. Miałem. b. brygittae i z b. maculata trudno pomylić, bo jedna ma pasek, a druga kropkę i widać wyraźnie różnicę nawet, jak ryby niewybarwione, a maculata jeszcze jest wyraźnie
w części brzusznej "wyższa".
Pomylić natomiast łatwo b. brygittae i b. uropthalmoides jak są niewybarwione, ale ułatwieniem może być to, że u pierwszej pasek jest czarny i tak też "opalizuje", a u drugiej światło odbija się na zielono.
B. maculata i b. merah - tu są dopiero schody, bo rzeczywiście, dopiero po aklimatyzacji pojawia się u b. merah jaśniejsza otoczka wokół kropki, której to brak jest u maculaty.

A co do atrakcyjności: najładniejsze są brygidki!
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

" Czarny fantom tetra, Hyphessobrycon megalopterus, jest w rzeczywistości czerwony na wolności! Powody, dla których hodowano je w czarno-niebieskie formy (zwłaszcza samce) po przyniesieniu do akwarium , nie są do końca jasne, ale mogło to być odróżnienie ich od Hyphessobrycon eques, Serpae tetra. Oba gatunki zasiedlą się razem na wolności, jak widać na tym filmie. "

więcej ;
https://www.practicalfishkeeping.co.uk/ ... -the-wild/
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Pseudomugil Paskai i Luminatus.
Ryby bardzo do siebie podobne. Według akwa-mania.mud.pl Paskai i Luminatus to synonimy (w jednym miejscu tekstu), niemniej różnią się ilością promieni na płetwach i niebieskim paskiem na grzbiecie u Luminatusa (w drugim miejscu tekstu). To by znaczyło, że mam Luminatusy. W sklepach sprzedawane są jednak jako Pseudomugil Paskai (kupowane w dwóch sklepach w Warszawie).
Dodatkowo jest używana nazwa Pseudomugil Red Neon z dodatkiem raz to Paskai, a raz Luminatus. W Internecie jest to totalna mieszanka.
W innym artykule znalazłam potwierdzenie, że ryby różnią się od siebie wymienionymi powyżej cechami i zamieszkują inny obszar Papui Nowej Gwinei.

https://rainbowfish.angfaqld.org.au/luminatus.htm

https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-roslin ... 2/58626-2/
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Corydoras narcissus oraz Corydoras arcuatus mają podobne umaszczenie .
Można je rozróżnić po budowie czaszki - pyszczka. Corydoras arcuatus ma bardziej zaokrągloną .
corydoras-narcissus-3.jpg
Corydoras narcissus
.
corydoras-arcuatus-peru3.jpg
Corydoras arcuatus
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Corydoras oiapoquensis oraz Corydoras condiscipulus są następnymi rybkami podobnymi do siebie .
corydoras_oiapoquensis1.jpg
Corydoras oiapoquensis
Jedyną widoczną różnicą miedzy nimi to długość pyska oraz wzór na płetwie ogonowej .
Corydoras condiscipulus.jpg
Corydoras condiscipulus
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Tęczanka Chilatherina sentaniensis oraz tęczanka Chilatherina fasciata często są mylone w sklepach akwarystycznych .
Chilatherina sentaniensis.jpg
Chilatherina sentaniensis

Tęczanka Ch. sentaniensis różni się od Ch. fasciata kształtem pyszczka oraz tym że Ch.s. ma 10 promieni na płetwie grzbietowej
a Ch. f. 12 - 14 promieni.
Chilatherina-fasciata-Neil-Armstrong-.jpg
Chilatherina fasciata Fot. Neil Armstrong
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Corydoras ourastigma i Corydoras similis również mogą być pomylone.
Corydoras ourastigma.jpg
Corydoras ourastigma.jpg (9.41 KiB) Przejrzano 4124 razy

Corydoras ourastigma ma wyraźnie długi pyszczek i jego ubarwienie jest szaro - czarne.
Natomiast u Corydoras similis dominuje kolor brązowy i pyszczek jest krótszy.
Corydoras similis.jpg
Corydoras similis.jpg (42.36 KiB) Przejrzano 4124 razy
Odmiana Corydoras similis występuje również w kolorze fioletu .
Corydoras similis 1.jpg
Corydoras similis kolorowa odmiana
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Często mylonymi mini rybkami są Eirmotus insignis i Eirmotus octozona
Eirmotus insignis.jpg
Eirmotus insignis
E . insignis ma kropki pomiędzy kreskami oraz osiąga max 3,2 cm .
Natomiast E .octozona osiąga długość 3,6 cm
Eirmotus octozona 1.jpg
Eirmotus octozona
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Otocinclus Vitatus i Otocinclus Affinis (a może więcej). Próbuję odróżnić te dwie ryby, proszę o pomoc i uwagi. W Internecie pełne zamieszanie, zarówno w opisach jak i na zdjęciach. Miałam trzy Otoski z Ketraba, w piątek dokupiłam cztery w Rogatku. Są to według mnie dwa różne rodzaje Otocinclus.
Otocinclus z Ketraba- pas nie zachodzi na płetwę ogonową, przerywany:
55FB19B2-23DD-4F74-857B-BF78B07FA220.jpeg
61FF2D8C-709C-4457-9F33-7AA8C631DAFE.jpeg
Otocinclus z Rogatka- pas ciągły, zachodzi na płetwę ogonową:
F4F959CB-1008-4063-820D-1A013EC2F451.jpeg
A0AF0681-458E-4DA7-97FD-BD847B331506.jpeg
A2523C97-F615-40CF-AA94-E31D3808DBFC.jpeg
https://domowe-akwarium.pl/ryby-akwario ... zyujsciowy:
„Otosek przyujściowy często jest mylony z Otoskiem szerokopasym (Otocinclus vittatus). Główne różnice to wielkość ryby, jaką może osiągnąć - otosek szerokopasy jest większy, dorasta do 5,5 cm. Druga różnica dotyczy czarnej pręgi przechodzącej wzdłuż boków ryby - pręga otoska przyujściowego jest zakończona u nasady ogona plamą w kształcie trójkąta i tam się kończy, u otoska szerokopasego pręga wyraźnie wychodzi na płetwę ogonową.”
W magazynie akwarium na zdjęciu Vittatusa jest mój Otosek z Ketraba ale w opisie ten z Rogatka lepiej pasuje (pas u Vittatusa zachodzi na płetwę ogonową).
https://magazynakwarium.pl/otocinclus-vittatus/:
„Wzdłuż linii bocznej biegnie dość szeroki, czarny pas przechodzący przez oko, przerywany i nieregularny na wysokości nasady płetwy ogonowej, ale zachodzący na tą płetwę (cecha diagnostyczna odróżniająca O. vittatus od innych gatunków z rodzaju Otocinclus).”
I jeszcze tu zupełnie odwrotny opis:
https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-roslin ... -vittatus/
U Vittatusa „Wzdłuż całego ciała biegnie czarny pasek, kończąc się u nasady płetwy ogonowej rozlaną plamą„
ODPOWIEDZ