Zagadka 25 litrów - jakie ryby i czy w ogóle?

Różne aspekty akwarystyki.
Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

Słuchajcie, bo chodzi mi po głowie pewien projekt, tylko po zapoznaniu się z wymaganiami co niektórych ryb brakuje mi pomysłów.

Co możecie zaproponować (poza krewetkami) przy następujących wymaganiach
- baniak 25l
- zwierzaki łatwo dostępne i popularne (tanio kupić i łatwo sprzedać/oddać)
- w akwarium będą między 2 a 6 miesięcy
- nic do czego można się przyzwyczaić (a więc żadne skrzeczyk, bojki etc)

Myślicie, że w ogóle da się coś wymyślić pod te warunki?
Ukraińcy giną również za spokojny sen całej Europy Środkowej, za nasze wartości.
Dlatego piszę: Sława Ukrainie! Sława Bohaterom!
Слава Україні! Героям слава!
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Nie wiem jak z dostępnością , może Drobniczka jednodniówka ?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Poziomki? Znaczy Hyphessobrycon Amandae. Albo może zamiast ryb jakieś przekopnice? Tylko że przyzwyczaić to się można do wszystkiego.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Ja nie trzymam w kosteczkach ryboli, ale to co widziałem to najczęściej jakieś endlerki, galaxy, czasem jakiś otosek. Może zamiast ryboli jakieś wypasione ślimaki?
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

Kardynałki?
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kijanka
Niedługo będzie
Nanakamado pisze: poniedziałek 12 kwie 2021, 21:08 łatwo dostępne
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Również polecę drobniczkę jednodniówkę.
Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

@tencin Bystrzyki amandy w sumie nie wiem, czy nie za mało miejsca dla odpowiedniej grupki. Przekopnice są w planie na dwór, jak się cieplej zrobi.
@GrandeOW Otoski są fajnym pomysłem, zwłaszcza, że planuję je w innym baniaku, więc mogą dostać większy dom zamiast zostać oddane. Galaxy pytanie ile można w tak małym baniaku i jak bardzo będą się tłuc.
@Tomek B. kardynałki były moim pierwszym pomysłem, ale seriously fish podaje jako minimalne wymiary zbiornika 60x30 i przynajmniej 10 sztuk.
@krasnal jednak nie szedł bym w tę stronę...

@Miro @DanielP
a łatwo ją potem sprzedać/oddać?

Co do przyzwyczajenia, to mam tak z tymi co są rozróżnialne i mają charakter ;)
W każdym razie dzięki za pomysły.

Zasadniczo, że się zdradzę mam koncepcję projektu "mikrobiotopów". Tak żeby poćwiczyć ich tworzenie i po 2, 3 czy 6 miesiącach zlikwidować i zrobić kolejny. Mam już pomysł na pierwszy, ale nie wiedziałem co dalej. Może muszę jednak powalczyć o trochę większy zbiornik.
Ukraińcy giną również za spokojny sen całej Europy Środkowej, za nasze wartości.
Dlatego piszę: Sława Ukrainie! Sława Bohaterom!
Слава Україні! Героям слава!
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@tencin Przez Ciebie wiem,że będę miał przekopnice...pewnie w pokoju syna.

@Nanakamado Bierz drobniczki :) Chętnie je potem wezmę/odkupię :)
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Na drobniczki zawsze znajdą się chętni:-)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Kolcobrzuch karłowaty- ale chyba odpada, bo ma indywidualny charakter.
Myślałam jeszcze o szczupieńczyku karłowatym. Akwarium trochę przymałe(według seriously fish), ale na krótko może by uszło. Parka lub harem. Fajny na biotop. Tylko potem szkoda oddać. Ale tu warto, żeby się wypowiedział ktoś kto je miał lub ma, czy nie za małe akwa.
Drobniczki to też bardzo ciekawy pomysł.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

eva pisze: wtorek 13 kwie 2021, 13:48 Myślałam jeszcze o szczupieńczyku karłowatym.
Sympatyczne i śliczne ryby. One są maluteńkie, spokojnie taki zbiornik wystarczy. Nie są stadne, więc nie musi być dużej grupy. Z drugiej strony nie są też terytorialne ani agresywne, więc w grupie też się dogadują bez problemu. Używałem kostki 30L jako zbiornika tarliskowego dla szczupieńczyków, trąc je w haremie (samica + kilka samców). Młode wykluwały się i wychowywały w tym samym zbiorniku, czasami nawet nie odławiałem dorosłych (nie mają tendencji do zjadania potomstwa, jeśli są dobrze karmione). Dla szczupieńczyków zbiornik będzie OK, zwłaszcza że ryby nie mają w nim mieszkać zbyt długo.
Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

eva pisze: wtorek 13 kwie 2021, 13:48 Kolcobrzuch karłowaty- ale chyba odpada, bo ma indywidualny charakter.
Myślałam jeszcze o szczupieńczyku karłowatym. Akwarium trochę przymałe(według seriously fish), ale na krótko może by uszło. Parka lub harem. Fajny na biotop. Tylko potem szkoda oddać. Ale tu warto, żeby się wypowiedział ktoś kto je miał lub ma, czy nie za małe akwa.
Drobniczki to też bardzo ciekawy pomysł.
Kolcobrzuchy mam. W 54 litrach. Trzy. Jeden w 25 litrach pewnie by przeszedł. Ale z tymi rybami w ogóle jest taki problem, że w naturze pływają w ławicach, w akwariach jak jest ich o kilka za dużo to zaczynają się tłuc. To 25 litrowe akwarium w obecnym ustawieniu było "senatorium" dla mojego samca gdy miał jakieś problemy ze sobą i był tłuczony przez samice.

Szczupieńczyk brzmi super. Tak bardzo super, że brzmi jak ryba do której można się przyzwyczaić :)
Ukraińcy giną również za spokojny sen całej Europy Środkowej, za nasze wartości.
Dlatego piszę: Sława Ukrainie! Sława Bohaterom!
Слава Україні! Героям слава!
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Nanakamado pisze: wtorek 13 kwie 2021, 15:05 Szczupieńczyk brzmi super. Tak bardzo super, że brzmi jak ryba do której można się przyzwyczaić :)
To zrobisz drugi biotop po 3 miesiącach :)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Nanakamado pisze: wtorek 13 kwie 2021, 15:05 Szczupieńczyk brzmi super. Tak bardzo super, że brzmi jak ryba do której można się przyzwyczaić :)
Tylko uwaga - zbiornik MUSI być przykryty i to bardzo szczelnie. Skubańce są bardzo skoczne i nader chętnie opuszczają akwarium. Potrafiły mi wyskoczyć ze zbiornika przez 5 mm szczelinę między ścianką akwarium a szybą nakrywową. Są pod tym względem wyjątkowo uzdolnione, zwłaszcza samczyki.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Fajna koncepcja na takie krótkotrwałe akwarium "obserwacyjne". Sam o tym myślałem w akwarium 84L. Ale padło na morszczaka
Ale do meritum. Moim zdaniem do takiego projektu powinieneś pomyśleć o większym akwarium. Coś koło standardowej 54ki, czyli 60 cm długości. Da Ci to niesamowcie więcej możliwości do wyboru. Gatunków do takiego akwarium będzie już starczyło na kilka lat "wymian" obsady. Przemyśl to.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Tomek B. pisze: poniedziałek 12 kwie 2021, 22:52Kardynałki?
Szkoda tych ruchliwych ryb do tak małego akwarium. Może małe rasbory z rodzaju Boraras?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Frosch pisze: wtorek 13 kwie 2021, 21:11 Może małe rasbory z rodzaju Boraras?
Dobry pomysł. Śliczne i charakterne ryby, niby takie maleństwa, klejnociki, ale jak się człowiek dobrze przypatrzy, to zauważy jak podczas żerowania pływają grupą, z postawionymi na sztorc płetwami grzbietowymi, zwinne ruchy, pełna czujność, jak stado rekinów... ;)

Miałem stadko pół na pół Boraras brigittae i Boraras maculatus. Te dwa gatunki dogadują się świetnie, plamista zdecydowanie większa i bardziej masywna w sylwetce, borneańska bardziej wariatka. Obydwie razbory pływały w jednej ławicy, nie było żadnej separacji gatunkowej, zero agresji między rybami. W kostce 30L trzymałem coś w okolicy 15 sztuk, ale to było podłączone pod naprawdę spore złoże w kuble, bo taka ilość to już jednak nieco za dużo na litraż zbiornika. W kostce 25L zmieściłoby się spokojnie stadko 10 borneańskich (są mniejsze) i miałyby komfort. Tylko trzeba pamiętać, że one potrzebują miękkiej wody. Jak im dasz kranówkę, to będzie im przykro. Maksymalna twardość to 12 GH, idealnie byłoby się zmieścić poniżej 8 GH. Ja trzymałem w ~3 GH. Natomiast w środowisku naturalnym te ryby żyją w wodzie bardzo miękkiej, w zasadzie w deszczówce. No i oczywiście BW, bo te wody tak mają. W takiej kostce można im zrobić fajne tarlisko - zamiast piasku dać 5-7 cm suchych, drobnych liści, np. z brzozy. Do tego dekoracja z patyków. Tutaj też polecę brzozę, ale nie gałęzie z białą korą, tylko te takie najcieńsze gałązki na których rosną liście.One mają po wyschnięciu ciemną korę, są filigranowe i bardzo dobrze znoszą pobyt w wodzie (w jednym zbiorniku mam je od 1,5 roku i wyglądają jak nowe). Herbaciana woda, podłoże z liści, kompozycja z drobnych gałązek, nastrojowe światło... Nic tylko się trzeć... ;)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Drobnotka nadobna.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Wydaje mi się,że samce drobnotek są nieco zadziorne i zbiornik będzie dla nich zbyt mały.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@DanielP , a to ciekawe i ważne. Czytałam, ze zadziorne ale myślałam, że na poziomie stroszenia się na siebie. Chętnie bym sobie kupiła drobnotkę, ale podobno nie bardzo się nadaje do akwarium towarzyskiego.
Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

Dziękuję za wszystkie pomysły, jest ich teraz na ładnych kilka lat, ale może jeszcze ktoś zdecyduje się podjąć rękawicę ;)
Ukraińcy giną również za spokojny sen całej Europy Środkowej, za nasze wartości.
Dlatego piszę: Sława Ukrainie! Sława Bohaterom!
Слава Україні! Героям слава!
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Jeszcze możesz rozważyć badisy Dario dario (1 samiec + 2 samiczki, lub 2 samce i kilka samic, jeśli akwarium ma sporo kryjówek, korzeni - choć lepiej, jesli to nie kostka a "klasyczne" akwarium). To naprawdę małe ryby. Owszem, terytorialne, ale bez przesady. Ciężko będzie tylko zdobyć samiczki w sklepach. Dario sp. "Myanmar" (Black Tiger Dario) wydają mi się bardziej zadziorne wobec siebie.
No i jeszcze okończyki moczarowe - świetne ryby, ale powodzenia w ich szukaniu (tzn. ma je jeden sprzedawca z Czech, ale są marnej jakości, od wielu pokoleń krzyżowane wsobnie).
Z małych ryb - jeszcze Danionella dracula i Indostomus paradoxus - mieli kiedyś w Iquitosie. Super ryby!
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Okończyki można by połączyć z drobniczkami i byłby piękny biotopowy zbiornik. Też swego czasu ich szukałem ale są nieosiągalne.
Awatar użytkownika
falco
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 00:23
3
Been thanked: 1 time

Będę nudny do znudzenia... ale niestety, żadne ryby się nie nadają, bo 25, to nie akwarium tylko kotnik. I nie chodzi o ego, że musi być jak największe, tylko o zachowanie choćby minimalnych warunków bytowych.

Dla przykładu (na odpowiedzi w stylu "a ja mam i żyją") od lat podaję ten sam przykład...
W kawalerce czy 2 pokojowym mieszkaniu też "żyją" wieloosobowe rodziny...
ODPOWIEDZ