Zagadka 25 litrów - jakie ryby i czy w ogóle?

Różne aspekty akwarystyki.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Fajna koncepcja na takie krótkotrwałe akwarium "obserwacyjne". Sam o tym myślałem w akwarium 84L. Ale padło na morszczaka
Ale do meritum. Moim zdaniem do takiego projektu powinieneś pomyśleć o większym akwarium. Coś koło standardowej 54ki, czyli 60 cm długości. Da Ci to niesamowcie więcej możliwości do wyboru. Gatunków do takiego akwarium będzie już starczyło na kilka lat "wymian" obsady. Przemyśl to.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Tomek B. pisze: poniedziałek 12 kwie 2021, 22:52Kardynałki?
Szkoda tych ruchliwych ryb do tak małego akwarium. Może małe rasbory z rodzaju Boraras?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Frosch pisze: wtorek 13 kwie 2021, 21:11 Może małe rasbory z rodzaju Boraras?
Dobry pomysł. Śliczne i charakterne ryby, niby takie maleństwa, klejnociki, ale jak się człowiek dobrze przypatrzy, to zauważy jak podczas żerowania pływają grupą, z postawionymi na sztorc płetwami grzbietowymi, zwinne ruchy, pełna czujność, jak stado rekinów... ;)

Miałem stadko pół na pół Boraras brigittae i Boraras maculatus. Te dwa gatunki dogadują się świetnie, plamista zdecydowanie większa i bardziej masywna w sylwetce, borneańska bardziej wariatka. Obydwie razbory pływały w jednej ławicy, nie było żadnej separacji gatunkowej, zero agresji między rybami. W kostce 30L trzymałem coś w okolicy 15 sztuk, ale to było podłączone pod naprawdę spore złoże w kuble, bo taka ilość to już jednak nieco za dużo na litraż zbiornika. W kostce 25L zmieściłoby się spokojnie stadko 10 borneańskich (są mniejsze) i miałyby komfort. Tylko trzeba pamiętać, że one potrzebują miękkiej wody. Jak im dasz kranówkę, to będzie im przykro. Maksymalna twardość to 12 GH, idealnie byłoby się zmieścić poniżej 8 GH. Ja trzymałem w ~3 GH. Natomiast w środowisku naturalnym te ryby żyją w wodzie bardzo miękkiej, w zasadzie w deszczówce. No i oczywiście BW, bo te wody tak mają. W takiej kostce można im zrobić fajne tarlisko - zamiast piasku dać 5-7 cm suchych, drobnych liści, np. z brzozy. Do tego dekoracja z patyków. Tutaj też polecę brzozę, ale nie gałęzie z białą korą, tylko te takie najcieńsze gałązki na których rosną liście.One mają po wyschnięciu ciemną korę, są filigranowe i bardzo dobrze znoszą pobyt w wodzie (w jednym zbiorniku mam je od 1,5 roku i wyglądają jak nowe). Herbaciana woda, podłoże z liści, kompozycja z drobnych gałązek, nastrojowe światło... Nic tylko się trzeć... ;)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Drobnotka nadobna.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Wydaje mi się,że samce drobnotek są nieco zadziorne i zbiornik będzie dla nich zbyt mały.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@DanielP , a to ciekawe i ważne. Czytałam, ze zadziorne ale myślałam, że na poziomie stroszenia się na siebie. Chętnie bym sobie kupiła drobnotkę, ale podobno nie bardzo się nadaje do akwarium towarzyskiego.
Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

Dziękuję za wszystkie pomysły, jest ich teraz na ładnych kilka lat, ale może jeszcze ktoś zdecyduje się podjąć rękawicę ;)
Ukraińcy giną również za spokojny sen całej Europy Środkowej, za nasze wartości.
Dlatego piszę: Sława Ukrainie! Sława Bohaterom!
Слава Україні! Героям слава!
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Jeszcze możesz rozważyć badisy Dario dario (1 samiec + 2 samiczki, lub 2 samce i kilka samic, jeśli akwarium ma sporo kryjówek, korzeni - choć lepiej, jesli to nie kostka a "klasyczne" akwarium). To naprawdę małe ryby. Owszem, terytorialne, ale bez przesady. Ciężko będzie tylko zdobyć samiczki w sklepach. Dario sp. "Myanmar" (Black Tiger Dario) wydają mi się bardziej zadziorne wobec siebie.
No i jeszcze okończyki moczarowe - świetne ryby, ale powodzenia w ich szukaniu (tzn. ma je jeden sprzedawca z Czech, ale są marnej jakości, od wielu pokoleń krzyżowane wsobnie).
Z małych ryb - jeszcze Danionella dracula i Indostomus paradoxus - mieli kiedyś w Iquitosie. Super ryby!
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Okończyki można by połączyć z drobniczkami i byłby piękny biotopowy zbiornik. Też swego czasu ich szukałem ale są nieosiągalne.
Awatar użytkownika
falco
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 00:23
3
Been thanked: 1 time

Będę nudny do znudzenia... ale niestety, żadne ryby się nie nadają, bo 25, to nie akwarium tylko kotnik. I nie chodzi o ego, że musi być jak największe, tylko o zachowanie choćby minimalnych warunków bytowych.

Dla przykładu (na odpowiedzi w stylu "a ja mam i żyją") od lat podaję ten sam przykład...
W kawalerce czy 2 pokojowym mieszkaniu też "żyją" wieloosobowe rodziny...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Frosch Zaje...ste ryby! Danionella ma widoczny...odbit ;) Jako wielbiciel sumików szklistych jestem zachwycony! Cierniczek też na propsie.
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

DanielP pisze: środa 14 kwie 2021, 23:56 Okończyki można by połączyć z drobniczkami i byłby piękny biotopowy zbiornik. Też swego czasu ich szukałem ale są nieosiągalne.
Odradzam. Drobniczki są szybkie i wyjadają pokarm. A okończyk zbiera się 10 minut nim zje. Zwłaszcza, że jedzą tylko żywy i nieliczne mrożonki. Wiem, bo miałem takie połączenie.
A w 25L można jak najbardziej hodować ryby - ale jak się rozumie zależności w mini ekosystemie. Mam akwarium no-tech 30L a nawet mniejsze z rybami, które mają się świetnie, rozmnażają się (ryby jajorodne). Oczywiście, nie polecam początkującym. Akwarium musi mieć dojrzałe podłoże, rośliny i ryby małe, nie jedzące dużo, a więc nie produkujące dużych ilości amoniaku.
Miałem też kiedyś akwarium inspirowane stroną tego akwarysty z Turcji, o którym wspominał @Miro https://www.tuncalik.com/2010/01/indoor ... aquariums/
Papirus przerósł korzeniami podłoże w 25L akwarium, rósł jak szalony. Aż chyba posadzę papirusa w parapeciaku :)
Jarzy pisze: czwartek 15 kwie 2021, 00:55 Danionella ma widoczny...odbit
Robi się też na niej wiele badań, m. in. jest modelowym ogranizmem do badań mózgu. Ale może i do rozwoju proktologii też się przyczyni :)
https://www.nature.com/articles/s41592- ... technology
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Nanakamado temat, który założyłeś okazał się niebezpieczny ;) Kupiłam u Rogatka 8 Drobnotek Nadobnych (wszystkie które posiadał). Prześliczna rybka tylko niewiarygodnie mała. Chyba mam taki większy narybek bo mają 1-1,5 cm. Mam wrażenie, że w 25l akwarium kwarantannowym pływają jak w oceanie ;)
Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

@eva każdy temat o pomyśle na nowe akwarium jest niebezpieczny.
Ukraińcy giną również za spokojny sen całej Europy Środkowej, za nasze wartości.
Dlatego piszę: Sława Ukrainie! Sława Bohaterom!
Слава Україні! Героям слава!
ODPOWIEDZ