Akwarium 72L ogólne.

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Które sinice dokładnie upychasz? Pod powierzchnią piasku zawsze się zrobią. U mnie powierzchnią piasku czysta a pod nim wręcz jamy czarnego i zielonego. Normalna kolej rzeczy.
Ten osad to węglan wapnia za pewne. Zrób krok w tył i wypracuj podstawy. Kup wreszcie monoskladniki N,K i P. zmierz stężenia N i P. Dozuj nawozy żeby osiągnąć jakieś konkretne wartości np. PO4 2ppm i NO3 np. 10. Potasu wal na bogato. Przetrzyj światła gazikiem z octem,bo może są zasyfione kamieniem. Postaraj się obniżyć podmianami KH do 3 ,jeśli to możliwe. Nie świruj na punkcie pH. Przeczytaj artykuł o niedoborach składników makro u roślin akwariowych. Zastanów się co może być nie tak. Wątpliwości? Zrób foty, wyślij mi na telefon. Albo zadzwoń do mnie przez wideorozmowę i na żywo pokaż problem. To drugie wydaje mi się lepsze.

Jakie masz obecnie światło? Może pomyśl nad czymś niedrogim typu Aquael Plant? U mnie się naprawdę sprawdza,ale rośliny też są prostackie do bólu. Nieważne czy makro idzie w tę czy we wte. Kryptokoryny, anubiasy, bucki i mchy mają na to wywalone. Rosną tak wolno,że ciężko zarzucić im niedobory ;) Aczkolwiek anubiasom zdarza się wybielić liście. Filtruje Pat,ale to 54l a nie 72. Po tygodniu nieobecności gąbka była tak zapchana,że prawie nie było przepływu. Woda z płukania gąbki czarna. Pod gąbką syf. Czas chyba na powrót do FZN2.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Po kolei. Sinice upycham karta z przodu szyby pod spód dla efektu wizualnego, jednak po 1-2 dniach wychodzą z powrotem. Pojawiają się także małymi skupiskami (kożuchami) na roślinach (atakują już tą nową roślinę trzeciego planu) i wierzchu podłoża. Właśnie wyczyściłem lampę bo już matowa była i usunąłem ręcznie film z tafli wody (wyczytałem, że zebrać poprostu ręcznikiem papierowym).
Nabyłem wodę utlenioną w aptece i podałem strzykawką na te kożuchy i na anubiasy bo się na nim czarne włoski pojawiły oczywiście przy wyłączonym filtrze. Momentalnie zabuzowało i bąbelki do tafli odleciały, ale ciekawostka tylko z obrębu tego anubiasa. Po 10min załączyło się światło i wszędzie tam gdzie aplikowałem tą wodę jest dużo bąbelków. Wiem, że nie przekracza się podaży 1ml na 1l wody w baniaku, dlatego wstrzykiwałem dosłownie 6x 5ml.
@Jarzy co do próby obnizenia kH mogę to zrobić tylko metodą dolania 1-2ml kwasu solnego, który kiedyś zakupiłem do wiadra z wodą przygotowanej do podmiany. Taka woda zmierzona wykazuje wtedy bardzo niskie pH i kH bliskie zero bo sprawdzałem. Pisałem kiedyś o tym, ze mnie poniosło i podałem jak idiota kwas bezpośrednio do akwa i podejrzewam, że tym zabiłem wtedy kilka rybek. Już tak nie robię dawno.

Co do światła narazie nie kupię bo poprostu cena głupiej belki LED przeraża. Obecne mam fabryczny LED z pokrywą od Diversea 14W z diodami czerwone, niebieskie i białe. Świecę 9h dziennie.

Na koniec taka jeszcze mała ciekawostka. Na początku Helmety wychodziły za dnia, teraz od dłuższego czasu nie znajdziesz ich bo są pochowane i wyjdą tylko jak zgaśnie lampa. Jednak wiem, że one tak lubią w przeciwieństwie do Helenek, które pełzają i za dnia.
Martwi mnie, że nie mogę zlokalizować tej jednej krewetki Amano, która mi wraz z Red Cherry hodowca sprzedał. Chyba przepadła albo tak dobrze zlewa się z krajobrazem, że nie widzę. :o
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Najprostsza rada: przestań na siłę zwalczać objawy. Zwalcz przyczynę,czyli nierównowagę makro. Jeżeli sinice się robią to będą się robić,póki nie będzie równowagi. Daj sobie spokój z wodą utlenioną,bo zabijasz WSZYSTKIE bakterie. Wyrównaj azot i fosfor. Spróbuj nie robić póki co podmian (metoda z morskiego). Całkiem niedawno chciałeś kupić kolejne akwarium za 200zł a tymczasem kupienie firmowej belki tyle Cię wyniesie. Zrobienie własnej pewnie jeszcze mniej. Cały czas skupiasz się na szczególe (cyjano) a nie na ogóle (problemy w makroskładnikach). W moich akwariach film bakteryjny robi się ,gdy karmię tłustym suchym (np. Pro Defence) albo jak zapcha się filtr i przepływ spada.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

- Sinice przy szkle były, są i będą. Najlepsze wyjście, żeby ich nie widzieć to zasłonić akwarium od przodu taśmą albo listwą. Albo mieć cały czas ciemno w pokoju i zakleić górną krawędź akwarium (poziomą) bo tamtędy też wpada światło które karmi te glony. A to i tak nie pomoże na 100%.
- Zbijanie KH i pH kwasem jest niebezpieczne. Dla użytkownika jak i dla akwarium. Bardzo łatwo zrobić sobię krzywdę albo przedobrzyć. Prosty system RO wyzeruje Ci KH za <200 cebulionów. Wtedy wystarczy już minimalna dawka CO2 i pH leci na pysk (mój rekord przez głupotę to 4.9... ale szybko naprawiony)
- Uważałbym z potasem. Krasne go lubią. Nawet jak masz miękko i kwaśno to z potasem krasne będą rosnąć.
- Najlepszy test na pH to sonda pH :) ale to się przydaje do dozowania CO2. Ewentualnie rozważ tzw test stały CO2. Znając KH i kolor testu możesz oszacować pH na oko (są tabelki zależności w internetach)
Wawariat
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Ja właśnie nie chce i naprawdę nie mam miejsca na instalację CO2 i filtr do osmozy. Akwarium miałem być proste klasyczne i tak nigdy bym się nie spodziewał, że tyle testów i nazwozów nakupie. Wyobraźcie sobie minę mojej jak widzi jak grzebie w moim magicznym akwarystycznym pudle, a miało być prosto i łatwo. Hehe.
Obniżanie preparatami typu Zoolek Acid czy pH/kH minus już przerabiałem i są tylko na chwilę.
Mogę kupić w zoologicznym wodę RO, ale jak mam targać butle po 5l (nie mam auta) to mi słabo.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Podmień 50 % wody , przestań nawozić itp i wyłącz światło na 4 - 6 dni i sinice powinny zniknąć.
Wsadzi rośliny " łatwe " np. kryptokorynę i wszystko będzie chylać .
ps. wlej CO2 w płynie.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


Miro pisze:ps. wlej CO2 w płynie.
mazowszankę? Kroplę beskidu?

A tak właśnie, mam urządzenie soda stream... Ciekawe czy to dało by radę :)



Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

radmac pisze: wtorek 09 sie 2022, 19:55 mazowszankę? Kroplę beskidu?
Jeżeli Ci to pomaże to możesz wlać i ustroniankę .
U mnie CO2 pomogło
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Witam.
Tak tylko chciałem napisać, że przeskoczyłem na tryb bezobsługowy,jak to miało wyglądać od początku właściwie. Zero nawożenia, zero podmian, filtr chodzi na 75% z napowietrzaniem, świecę po 9h na dobę. Karmie jak dotychczas dwa rodzaje płatków dla ryb i drobne granulki dla krewetek raz na dzień. Nie robiłem przycinki od napisania ostatniego posta i zrobił mi się las w baniaku za sprawą głównie sessiflory. Trawka rzekoma nie chce nabrać koloru i niechętnie się rozrasta, więc jeszcze ją trzymam, ale jak zblednie totalnie to "wykopię".Sinice na przodzie olewam już i upycham pod piasek co tydzień.
Parametry na dziś mniej więcej:
kH - 7
K - 10
PO4 -1.2-1.3
NO3 - 20-25

Od ostatniego posta padła największa krewetka Red Cherry. Poza tym zauważyłem rozmnażanie się Helenek bo wypatrzyłem tylko na przodzie przynajmniej z dziesięć mikro sztuk.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Taka ciekawostka mimo zwykle niezbyt wzorowych warunków w moim baniaku (czasem odpadają jakieś liście, glony i DOC pokrywają częściowo rośliny i podłoże, widać tutaj rozmnażanie stworzeń. Ostatnio pisałem, że przybywa Helenek. Teraz dzieje się to z krewetkami Red Cherry. Przybyło ich z leksza, dziś naliczyłem minimum dziesięć. Natomiast z moich czterech dużych ostała się tylko jedna.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Zakładam, że duże ilości DOC mają wpływ na pojawienie się różnych glonów od sinic, przez krasnorosty po nalot na szybach. Staram się sukcesywnie go usuwać przez podmiany wody. Spierniczyl mi się ten nowy odmulacz Sera z pompką, tzn przestał na tyle ciągnąć żeby wydobyć wodę przez tą pionowa rurkę na wierzch. Użyłem go dopiero raz i nie wiem co się stało. Jakby zbyt małe podcisnienie, a próbowałem na krótkim wężyku i sprawdzałem szczelność połączenia. Ech....trzeba było kupić pompkę trochę droższą.
Swoją drogą pisałem, że naliczyłem koło 10-cii krewetki RC. Nic bardziej mylnego! To już plaga, bo dziś się skupiłem i mi wyszło koło 30szt! Nie wiem narazie co z tym faktem począć. Może pobawić się w handel na olx.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Ja mam odmulacz z jednorazowego ssaka chirurgicznego i żanety 50ml. Sprawdza się doskonale. Krewetki pomogą ogarnąć resztki,więc póki co trzymaj się ich.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Dan taka ilość to nie jest plaga. Do nadmiaru jeszcze daleko. Będę pomagały czyścić akwarium. To dobrze jak jest dużo. A chętnych na nadmiary raczej nie zabraknie.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

plaga? heh. to jest plaga.
baniak 30 litrów.
plaga.JPG
Wawariat
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@radmac DEJ!!
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Tak właśnie się zastanawiam ,czy jednak jakiegoś standardowego o szerokości 25cm (parapet) nie kupić tylko z przeznaczeniem dla krewetek.
Mega wyżej to ma plagę, ale poprostu jestem zdumiony, że tak nagle się rozmnożyły. Chyba nie mają za duzej wygody u Ciebie, a wręcz trzymane są ciasno jak na sprzedaż, zupełnie jak u handlarza, od którego brałem 4szt.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


Dan pisze:. Chyba nie mają za duzej wygody u Ciebie, a wręcz trzymane są ciasno jak na sprzedaż, zupełnie jak u handlarza, od którego brałem 4szt.
To było kilka lat temu, akwarium zostawiome same sobie, szama z automatu leciała i co jakiś czas dolewałem RO. Po dwóch czy trzech latach krewetki się same zagęściły do stanu na zdjęciu.

Wawariat

Wawariat
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Witam.
Czy możliwe jest rozmnożenie krewetki Amano w moich warunkach? Dopatrzyłem się przynajmniej czterech drobnych sztuk podobnej barwy, a posiadam jedna w pełni dorosłą i jedną średnią. Pozostałe to RC napewno bo widać. Swoją drogą jak się zebrały do żarcia na przodzie to naliczyłem ich nie mniej niż 40szt. Helenek też koło 20. Robi się tego sporo aczkolwiek warunki w moim baniaku uległy znacznej poprawie od jakiegoś czasu bo rośliny są ładne zielone, woda czysta (badyl już nie farbuje) i nie widać w ogóle doc.
Nabyłem już trzeci tester pH tym razem od JBL, a on pokazuje ok. 7.6 przy podmieniane kranowej 7.2-7.3 Zakładam, że to przez napowietrzanie z filtra i ruch tafli wody bo ciągle mnie ciekawie co podnosi tą wartość. Jednak nie płacze nad tym bo jak mówię wszystko fajnie rośnie i mech wreszcie jest zielony ciemny, a nie brązowy . Jedynie nie rozrasta się zbyt szybko.
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Niestety nie ma możliwości rozmnożenia Amano w zwykłych warunkach akwarium słodkowodnego... Muszą być spełnione specjalne warunki i woda słona, żeby przeszły "cały cykl".

Jak masz plagę RC, chętnie pomogę "rozładować" tłok w akwarium :mrgreen:
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

Dan pisze: czwartek 13 paź 2022, 17:06 Dopatrzyłem się przynajmniej czterech drobnych sztuk podobnej barwy,
"Kundelkowate"
Dan pisze: czwartek 13 paź 2022, 17:06to RC napewno
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Przyszła mi jeszcze taka myśl, że być może zakupiona Amano od hodowcy była kotna akurat, ale oczywiście szukałem info w google i znalazłem tezę o zasoleniu wody itp.
Pora karmienia. Łatwiej się liczy. :lol:
IMG_20221013_182046.jpg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Larwy Amano wymagają przejściowo solenia do chyba ok.32ppt. Próbowałem kiedyś naiwnie tego dokonać,ale nie warto.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Witam.
U mnie bez większych zmian. Jedynie czarne nitki zaatakowały liście jednej rośliny i sporo je powycinałem i obfitość buszu się zmniejszyła.
Oczywiście w sieci informacje sprzeczne. Jedni karzą ograniczyć bardzo światło i wylot filtra dać tylko na ruch tafli, inni że światło nie ma znaczenia i dużo napowietrzać. Nawozów wcale nie leje od długiego czasu. Podmiana wody raz na 2 tyg. po 10l kranówki.
Krewetki się mnożą i rosną, przepadły wszystkie te największe bo ostatnią dorosłą Amano straciłem z oczu z tydzień temu. Helenki także się mnożą. Padło jedno Danio różowe - ryba słaniała się w roślinach i następnego dnia zniknęła.
Moment karmienia jest atrakcyjny dla domowników bo gdy wrzucę taką mini pałeczkę blisko szyby (pokarm dla krewetek) to momentalnie się na nią rzucają wszystkie stworzenia i widać mnogość osobników.
Wyjeżdżam za kilka dni i już mam obawy czy moja ogarnie temat i nie zastanę po miesiącu kolonii glonów itp. :roll:
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@Dan może warto rozważyć jakąś drobną "mechanizację" typu karmnik automatyczny, włącznik czasowy ?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Dan najlepiej poporcjować pokarm do małych pojemników (np. kubeczków plastikowych) z opisem, datą, kiedy wrzucić dla osoby, która się zajmuje akwarium. Podczas Twojej nieobecności, przez miesiąc, może to być np. co trzy dni na przykład. Lepiej nie codziennie.
ODPOWIEDZ