Czym karmicie małe gatunki kirysków (lub młode kiryski)

Racjonalnie żywienie naszych pupili. Przepisy, porady.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czym karmicie małe kiryski, wielkości dorosłych pigmejów? Moje nanusy są mniej więcej tej wielkości. Chyba mają bardzo małe pyski i z wieloma rodzajami pokarmów sobie nie radzą.
To co udaje im się zjeść to nanovit Tropical i catfish pellets xs Vitalis (jak trochę rozmoknie). Z mrożonek jedzą oczlika, dafnia już chyba za duża, bo tylko dziubały. Trudno mi też czasami zobaczyć czy one coś tymi małymi pyszczkami wsunęły. Wrzuciłam nicienie bananowe i te z kolei chyba przymałe dla nich. Nie zauważyłam, żeby jadły (chyba, że jedzą, ale ja nie widzę bo na jasnym piachu trudno zobaczyć wormsy).
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

U mnie Pigmeje jadły ochotke, szklarke, tubifex, doniczkowca - z żywych.
Kilka firm ma w swojej ofercie mikro pellet roślinny, uzupełniający, podstawowy.

Mniejszych ryb nie pamiętam.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Myślę, że spokojnie dałyby sobie radę z artemią.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Hmm... Może faktycznie nie doceniam ich możliwości. Spróbuję z artemią, rurecznikiem. One tak dziubią pokarm jakby chciały, a nie mogły ;) Dodatkowo są powolne i Ryżanki im wszystko wyjadają.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Historycznie był bardzo fajny poradnik dotyczący kirysów utworzony przez @Piotr'a (to jeden z tematów, których jest mi najbardziej szkoda, bo zawierał bardzo dużo wskazówek). Piotr karmił kiryski głównie artemią z własnej hodowli.

Ja kiedyś zebrałem kilka ziarenek ikry od kirysów sterby i karmiłem je artemią dekapsulowaną (o taką: Artemia). Z kilku ziarenek ikry (pewnie było ich z 5), które udało mi się zebrać odchowałem 3 małe kiryski, więc pokarm bym polecił, ale może był to przypadek.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@GrandeOW dzieki za polecenie artemia dekapsulowanej, karmiłeś je tym od chwili narodzin czy najpierw naupliusy artemii?
Też mi bardzo szkoda tematu o kiryskach i mam wielką nadzieję, że Piotr go odtworzy (już na szczęście zaczął).
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@eva ja karmiłem tylko tym i niczym innym. Jak już trochę podrosły to wrzuciłem je do małego akwarium z krewetkami i tam dostawały wyłącznie to co krewetki. Jak miały koło 2 cm trafiły do akwarium ogólnego.
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Temat w dużej części odtworzony i też rozbudowany:
https://akwarium.info.pl/artykuly/rozmn ... EKKrNGNRN4
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Piotr , wspaniale :))))
jacekb
Posty: 13
Rejestracja: piątek 19 mar 2021, 04:32
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Dla małych kirysków, a także endlerków , oryziasów i tęczanek poleciłbym
Hikari Plankton
Są to wolno tonące granulki w trzech rozmiarach.
występuje w 3 granulacjach:

Early, granulki do 0,2mm, start dla narybku mikroskopijnego

Middle, granulki 0,2-0,37mm, start dla narybku gatunków mało problematycznych oraz następny etap karmienia narybku mikroskopijnego.

Later, granulki do 0,37-0,61mm, następny etap pokarmowy dla już odchowanego i podrośniętego problematycznego narybku

Podczas karmienia podawać tyle aby rybki były w stanie zjeść w ciągu 2-3 minut, 5 do 8 razy w ciągu dnia.

Składniki:
Mączka rybna,żż
mąka pszenna,
mączka z kryla,
mączka sojowa,
suszone drożdże piwne,
mączka z suszonych wodorostów,
spirulina,
otręby ryżowe,
czosnek,
DL-metionina.
Witamina A 9900 IU/kg,
Witamina D3 1900 IU/kg,
Witamina E 240 mg/kg,
Siarczan miedzi 1.5 mg/kg.


Skład procentowy:
Proteiny surowe 48%,
tłuszcz surowy 3%,
włókna surowe 2%,
popiół 18%,
wilgotność 10%.
Dostępne są one jedynie w większych opakowaniach / 400 g i więcej/ , ale można zakupić rozważany .

Do tego bardzo chętnie jest jedzony Hikari sinking wafers


Do tego dochodzi " ludzka" ze sklepu ze zdrową żywnością pierwotnie przeznaczona dla mnie chlorella.

Chętnie też skubią sparzone liście czosnku niedźwiedziego i pokrzywy.
Być może mają wypaczony gust bo musiałem ich przyzwyczajać do zachwalanych granulek z vitalisa / Catfish pelets/.

Oczywiście lekko przegłodzone zjedzą prawie wszysktkie pokarmy, Te jednak wyżej wymienione jedzą najchętniej.



Lepiej mieć Parkinsona i trochę rozlać niż Alzhaimera i zapomnieć wypić.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jacekb dzieki :) Nie wiedziałam, że kiryski lubią podjeść karmę roślinną. Co do Hikari to została mi polecona wcześniej dla małych Pseudomugili i bardzo sobie chwalę. Na Allegro można kupić opakowania 50g np. w Clariasie, ale jest to faktycznie „rozważany”. Co to znaczy? Że to próbka jest?
jacekb
Posty: 13
Rejestracja: piątek 19 mar 2021, 04:32
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Z większych opakowań.
ODPOWIEDZ