Mrożonki

Racjonalnie żywienie naszych pupili. Przepisy, porady.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Ostatnio wzbogacam swoim rybkom pożywienie o różne pokarmy - w większości mrożonymi.
Szukałem nieco na forum, pytałem w zoologicznych i przeglądałem youtube ale co człowiek czy sprzedawca to inna teoria.

Wspólne to co się pojawia to artemia / solowiec.

W kontekście reszty nie znalazłem jednolitej opinii. Najlepiej żeby było to coś zdrowego, pasującego rybom, bez śmietków, brudów a do tego żeby nadmiernie nie otłuszczało organizmu :)

Także - co podajecie swoim rybom? Naturalnie że dużo zależy od tego jakie ryby posiadamy, także przy wypisywaniu prośba o informację jakiego rodzaju ryby są karmione :)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Mrożona artemia oraz larwy komara (ochotka). Żywe-nicienie bananowe,które masz ode mnie.
Karmione ryby: razbory klinowe i sepei, gupiki pawie i endlery, piskorki oblonga i Kuhla, kirysy panda i pstre, platki, molinezje, bojek, sumiki szkliste, krewetki amano (te większe).
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Ocean nutrin - czy jakoś tak się pisze. Jeśli szukasz dobrej jakości żarcia.

Jarzy - larwa komara i ochotka to dwa różne pokarmy.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Adams2121 ja też sądziłam, że larwa komara to ochotka i wodzień (informacje z internetu). Chętnie się dowiem co kryje się pod nazwą „larwa komara”.
@Lucas Mrożone:
Oczlik-dla ryb o małych pyskach (neony, kiryski, młodzież), Dafnia trochę większa (podrośnięte neony też zjedzą). Artemia podobna do dafni, może odrobinę większa (Platki, Ryżanki). Większy pokarm możesz poszatkować. Wszystkie wymienione są nietłuste, zdrowe i ryby lubią.
Ja ostatnio daję żywca. Muszę dawać Smokom, więc i dla innych ryb poszło. Oczlika niestety nigdzie nie da się kupić. Moje ryby bardzo lubią dafnię i wodzienia. Uwielbiają też doniczkowca, ale tłusty, więc nie za często. Ja daję też rurecznika, ale to podobno ryzykowne.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Dzieki za wkład :)
Jarzy pisze: poniedziałek 21 cze 2021, 22:59 Mrożona artemia oraz larwy komara (ochotka). Żywe-nicienie bananowe,które masz ode mnie.
Karmione ryby: razbory klinowe i sepei, gupiki pawie i endlery, piskorki oblonga i Kuhla, kirysy panda i pstre, platki, molinezje, bojek, sumiki szkliste, krewetki amano (te większe).
Artemia sama czy artemia ze spiruliną?
Nicienie "zabiła" żona - chciała chyba za dobrze, także niestety czas przeszły :(
eva pisze: wtorek 22 cze 2021, 08:52 @Adams2121 ja też sądziłam, że larwa komara to ochotka i wodzień (informacje z internetu). Chętnie się dowiem co kryje się pod nazwą „larwa komara”.
@Lucas Mrożone:
Oczlik-dla ryb o małych pyskach (neony, kiryski, młodzież), Dafnia trochę większa (podrośnięte neony też zjedzą). Artemia podobna do dafni, może odrobinę większa (Platki, Ryżanki). Większy pokarm możesz poszatkować. Wszystkie wymienione są nietłuste, zdrowe i ryby lubią.
Ja ostatnio daję żywca. Muszę dawać Smokom, więc i dla innych ryb poszło. Oczlika niestety nigdzie nie da się kupić. Moje ryby bardzo lubią dafnię i wodzienia. Uwielbiają też doniczkowca, ale tłusty, więc nie za często. Ja daję też rurecznika, ale to podobno ryzykowne.
Żywy oczlik w mniejszym akwarium przez restartem się aż zaaklimatyzował i sobie żył. Napiszę Ci pw gdzie kupowałem. W formie mrożonej podobno nie dla wszystkich ryb jest zdrowym rozwiązaniem (opinia z jednego z akwarystycznych).

Rurecznik który kupowałem miał niesamowicie dużo syfu (nie był jakiś najtańszy, polecony w diskusie) i po przepłukaniu zostawało bardzo mało robali, które w dodatku dla sporej ilości ryb były nieco za duże. W formie żywej już sam kolor woreczka mnie lekko odstraszał.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Lucas może ten rurecznik długo leżał? Ja kupuję firmy Ichthyo Tropic i jest ok. Zdrowszym zamiennikiem są podobno blak worms ale podobnej wielkości. Dlaczego żywy oczlik niedobry? U mnie dla wielu ryb każdy pokarm jest za duży. Ale mrożony łatwo posiekać. Jest jeszcze żywy mały - widłonogi (podobne do oczlika). Najlepsze jednak świeżo wyklute larwy artemii, które sama robię czasami. Neony uwielbiają.
nvdante
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:27
3
Been thanked: 1 time

eva pisze: wtorek 22 cze 2021, 08:52Chętnie się dowiem co kryje się pod nazwą „larwa komara”.
Kup trochę żywej szklarki i zostaw w otwartym słoiczku :P
A poważnie - ochotka i szklarka są o tyle zbliżone, że są larwami, ale odpowiednio ochotkowatych i komarowatych, czyli to nie to samo, chociaż wywodzą się z rodziny muchówek :)

Wracając do tematu - kupiłem kiedyś w Kakadu mrożonkę o nazwie Sekstet, w skład której ( z pamięci ) wchodzi mniej więcej: ochotka, szklarka, solowiec, kawałki małż i coś jeszcze.
Każdego dnia podaję inną kostkę, więc wydaje mi się, że nawet gdyby coś było mniej zdrowe to w tym stężeniu nie zaszkodzi, a ryby mają urozmaiconą dietę.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Lucas Mam dużo bananowców jeśli chcesz.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

A więc
Larwa komara
Screenshot_20210622_155856_com.android.chrome.jpg
Ochotka
Screenshot_20210622_155926_com.android.chrome.jpg
Szklarka
Screenshot_20210622_155956_pl.allegro.jpg
Piszecie o 3 różnych pokarmach. Skreeny pierwsze z brzegu, jakie wpadły na telefon.

Wracając do tematu no. Blackwoorms - je dzieli się poprzez krojenie na pół lub 2/3 i z jednego robaka są 2. Część z tych pokarmów pływa , część zakopuje się w podłożu. Nie każdy pokarm. Jest odpowiedni dla danych ryb. Woreczki tylko żywe. Na wagę nie widziałem.

Ochotka z wędkarskiego jest w różnych rozmiarach. I często tańsza niż akwarystyczna.
Ja biorę ze wschodu - jest czystsza i tańsza. Od 0,5kg, woreczki nieopłacalne.

Szklarka -nie wiem skąd mam - nigdy nie pytałem dostawcy. Od 0,5kg mniej nie biorę. Woreczki nieopłacalne po 5gr.

Tubifex - po 0,5kg inne wielkości nieopłacalne.

Larwa komara czarnego - bardzo stary pokarm, jeden z czystszych. Praktycznie nie karmię nim. Pływa.

Żywy pokarm daje tą przewagę że można go pokroić i podać. Na wymaganą wielkość. Jedyne co - nie może zalegać. Ma być wchłonięty momentalnie.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Rogatek w jednym z ostatnich filmików na YouTube fajnie objaśnia, zresztą cała seria jego filmików jest warta oglądnięcia
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Dobry film Rafała Kozery na temat mrożonek:



Cześć druga:
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

Mrożonki:
Artemia (solowiec)
Szklarka (wodzień)
Pokarm roślinny ( IT)
Rozwielitka (dania)
Oczlik (zwykły + intensywna czerwień)
Larwy czarnego komara

Żywy :
narybek gupika
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@krasnal ostatnia pozycja najsmaczniejsza ;)
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

boro1 pisze: wtorek 22 cze 2021, 21:50 ostatnia pozycja najsmaczniejsza
Skalary za nią przepadają :D
ODPOWIEDZ