Izolowanie ryby bez filtra?

Choroby mieszkańców oraz porady dotyczące leczenia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Mam pytanie techniczne. Odizolowałam niedomagające rybkę (kirysek) na szybko w malutkim akwa. Wlałam wodę z akwarium. Jest tam ok. 5l wody i napowietrzacz. Czy sam napowietrzacz bez filtra wystarczy? Nie mam dodatkowego, zaszczepionego bakteriami filtra i nie wiem czy konieczny? Jak długo można trzymać rybkę z samym napowietrzaczem? Jak często trzeba podmieniać wodę/ jaką ilość?
viewtopic.php?f=29&t=407
AD68F00D-2618-4DEA-B5F6-F2332432BC03.jpeg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Napowietrzaczporusza wodą,więc powinien wystarczyć. Co do podmian to na pewno 1x/tydzień jak nie 2.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dzięki @Jarzy Zastanawiam się czy nie będzie tak, że może szybko skoczyć NH3? Bo tam nie ma żadnych bakterii nitryfikacyjnych (nie ma podłoża, nie ma filtra). Będzie się tworzył czysty amoniak, tylko jak szybko?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Mam w domu 6l akwarium z kiełżami. Bez jakiejkolwiek techniki. Nkrmalnie czarne, brudne wody i 2cm mułu. Kiełże hepi. No dobra, kiełże żyją w ściekach. A co powiesz na fakt,że urodziły się tam 3 krewetki?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy krewetki, zwłaszcza Redki ;) wydają mi się super przetrwalnikami. Kirysek to raczej przy nich słabiak.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

A widzieliście kiedyś ryby bez prądu ok 2 miesiące - w ogóle. Bez żadnej opieki, , ruchu tafli, tlenu, karmienia, światła, podmiany, mikro makro suplementacji - jakiejkolwiek obsługi.

Ja widziałem i nie jest to nic dziwnego, Że przeżyły. Dziwne jest to że ktoś dopuszcza do takich sytuacji. Ale do brzegu.

Przy zachowaniu odpowiednich zasad i dobrej jakości materiału genetycznego ryby i skorupiaki dają radę. Nie wszystkie, tylko te najsilniejsze. Ryby mają niesamowita zdolność adaptacji - natomiast nie nagłej - tylko rozłożonej w czasie.
Krystaliczna i przejrzysta woda jest potrzebna dla nas i naszego ego. Ryby zdecydowanie lepiej się czują w wodzie slomkowo/żółtej , korzennej niż krysztale źródlanym. Powinno się dążyć do warunków ryb w naturze i ich wymagań - nie naszych i naszej wygody.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Adams2121 pisze: wtorek 15 cze 2021, 09:58 A widzieliście kiedyś ryby bez prądu ok 2 miesiące - w ogóle. Bez żadnej opieki, , ruchu tafli, tlenu, karmienia, światła, podmiany, mikro makro suplementacji - jakiejkolwiek obsługi.
widziałem, nie raz i nie tylko na 2 miesiące.
Pisałem już o tym na forum ale poszło z dymem.
Wietnam - wielkie cementowe, kamienne itp misy z deszczówką, wielkim glonem i z jedną, czy dwoma roślinami. Stojące na pełnym słońcu, nie schładzane w żaden sposób, nie filtrowane, nic. Tylko misa, deszcz i słońce. No i może jakiś karaluch czasami się utopi.
I w takich warunkach platki, gupiki i inne cholerstwa.
IMG_20180410_205210.jpg
IMG_20180412_121840.jpg
IMG_20180412_123053.jpg
Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@radmac Widziałam na youtubie takie misy z Ryżankami w Japonii. Fajnie wyglądają. Wydaje mi się, że w takiej misie bakterie nitryfikacyjne się ładnie osadzają, więc przynajmniej z tym nie ma problemu.
Ryby też pewnie najsilniejsze, bo przetrwały.
A takie zwykle ryby, osłabione chorobą, wolno trzymać z samym napowietrzaczem? Jak długo? Jakie ilości wody podmieniać? Jak Wy to robicie gdy chorą rybkę trzeba odizolować, a nie ma filtra zaszczepionego bakteriami pod ręką?
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Radmac - nie piszę tu o donicach.
Piszę tu o akwariach 60/80 l, które utraciły prąd bezpowrotnie - ryby przyzwyczajone do cywilizacji od małego nagle zostawione sobie. A ryby, krewetki, ślimaki sobie dały radę. Oczywiście nie wszystkie. Tylko te najsilniejsze.

Ja widziałem akwaria na wschodzie w domach ludzi - z różnymi rybami, mega przezroczystą wodą, do tego sporo ryb, filtry włączone jak chcemy pooglądać ryby, tak samo światło, grzałka i wszystkie nasze zabawki akwarystyczne. A zbiornik żyje, ma się dobrze i ryby piękne. Technologia włączana gdy trzeba obejrzeć ryby. I działa, kilka lat. Tylko zdjęć nie zrobiłem - musiałem mieć wyłączony telefon w ogule. Na głucho.

Eva, , napiszę co ja bym zrobił.
Ryba na izolacje - tlen + ruch tafli.
Woda + wyciśnięty syf z gąbki z akwarium dotychczasowego + trochę podłoża.

Jeśli masz gąbkę z filtrem - dawaj , jeśli nie masz bez gąbki i filtra to trudno - albo ryba da radę albo nie. Ja bym jednak skłaniał się do gąbki i filtra - nawet prosty u-jet zasilany z napowietrzacza.

Podmiany wody codzienne na świeżą - 5/10 %objetosci zbiornika -nie więcej. Bez filtra.
Z filtrem 10/15 % i więcej. Świeżej wody dla ryb nie zastąpi nic.

Karmienie - delikatnie jak najmniej, obserwuj ryby i ich apetyt. Jeśli jest normalny - karm.
Przy braku filtra - karmienie dosłownie szczypta jedzenia - brak filtra może spowodować różne reakcje (opisywał nie będę - jak przy starcie akwarium ).

Obserwuj kilka razy na dzień ryby i łap każda zmianę.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Adams2121 dziękuję za wnikliwe instrukcje. Zwykły filtr u-jet się znajdzie, tylko sądziłam, że jak nie zaszczepiony bakteriami to działa tak samo jak sam napowietrzacz, bez różnicy. Amoniak i tak się wytworzy.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

eva pisze: środa 16 cze 2021, 15:06 Amoniak i tak się wytworzy.
Daj na lustro jakieś pływające rośliny (salwinia, pistia, cokolwiek a najlepiej hiacynt wodny) + rogatek do zbiornika. Nie będzie problemu z amoniakiem - rośliny zeżrą zanim zrobi zwierzakom krzywdę. Generalna zasada - rośliny są dużo skuteczniejsze w filtrowaniu wody niż najlepszy nawet filtr.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@tencin dziękuję. To bardzo ciekawe. Nie wiedziałam, że radzą sobie aż tak bardzo z amoniakiem. Sądziłam, że raczej będą zbijały NO3.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

eva pisze: środa 16 cze 2021, 17:11 Sądziłam, że raczej będą zbijały NO3
Najsmaczniejsze są jony amonowe, potem azotyny a dopiero na końcu azotany, w takiej właśnie kolejności będą pobierane przez rośliny. :)
ODPOWIEDZ