Jak i czy sadzić rośliny w doniczkach?

Dobór, utrzymanie i pielęgnacja roślin w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Zakładam akwarium dla Drobnotek (tak, kolejne, było to konieczne bo Drobnotki się namnażają ;). Mam taki pomysł, żeby przynajmniej część roślin wsadzić w doniczki. Liczę na to, że będzie łatwiej wyjąć/przesadzić rośliny a kulki g-t nie wylecą wtedy z podłoża brudząc całe akwarium. Podłoże to czarny piasek ceramiczny. Doniczki mam zwykłe, plastikowe, po zakupionych roślinach. Pomysł jest taki, żeby roślinki włożyć do doniczki z piaskiem i kawałkiem kulki g-t. Całość wkładam w piasek.
Planuję tak zrobić z Hygrophilą, Rotalą, Hydyotis Salzmani, może z jakąś żabienicą. Po kilka gałązek w małej doniczce. Małe doniczki, bo nieduże akwarium.
Chciałabym Was zapytać czy rośliny w doniczkach nie będą gniły ze względu na brak miejsca, czy to ma sens? Faktycznie da się to potem wyjąć?
No i jak to zrobić technicznie. Najpierw w akwarium konstrukcja z doniczek, a do tego wkładam rośliny(bo piasek drobny i chyba inaczej się wysypie)?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Wpadnij do mnie po rośliny to problem przesadzania odpadnie ;) Doniczko do roślin akwariowych zwykle nie są szczelne,więc korzenie i tak wylezą.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

a może przemyśl sposób o którym kiedyś pisał @inerkoma ?
Sadzi rośliny w łupinie kokosa (połowa) przy czym od spodu nawiercał kilka dziur by korzenie mogły wyjść w razie potrzeby.
W taką łupinę możesz dać np. aktywne podłoże np.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzydziękuję, roślinki od Ciebie są bardzo kuszące, zwłaszcza mchy ale próbuję uniknąć ślimaków świderkow. Być może niesłusznie, ale póki co mam juz dosyć plag. W jednym akwa pojawiły się Rozdętki, coś co się chyba nazywa skoczkogonki (takie białe pchły na tafli), a także nowe paskudztwo- małżoraczki.
@boro1 pomysł ciekawy, ale chciałam coś mniejszego i miało nie być kokosów w tym akurat akwa. Ale może zrobię jakiś mix, standardowe sadzenie plus doniczka na próbę. Coraz bardziej doceniam praktyczne rozwiązania w akwarium.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

eva pisze: czwartek 17 cze 2021, 14:01 nowe paskudztwo- małżoraczki
Nie paskudztwo, tylko ekipa sprzątająca i darmowy pokarm dla ryb. ;)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@tencin na YouTube są jakieś horrorystyczne filmy o małżoraczkach pełzających jak dywan po całym akwarium, na podłożu, szybach. Może to bzdury. U mnie na razie niewiele ich. Ryby u mnie malutkie, raczej nie dają rady ich zjeść (chyba, że jedzą młode jak nie widzę).
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: czwartek 17 cze 2021, 14:01 @Jarzydziękuję, roślinki od Ciebie są bardzo kuszące, zwłaszcza mchy ale próbuję uniknąć ślimaków świderkow. Być może niesłusznie, ale póki co mam juz dosyć plag. W jednym akwa pojawiły się Rozdętki, coś co się chyba nazywa skoczkogonki (takie białe pchły na tafli), a także nowe paskudztwo- małżoraczki.
@boro1 pomysł ciekawy, ale chciałam coś mniejszego i miało nie być kokosów w tym akurat akwa. Ale może zrobię jakiś mix, standardowe sadzenie plus doniczka na próbę. Coraz bardziej doceniam praktyczne rozwiązania w akwarium.
Tak - małżoraczki są fajne :) - po małżoraczki bym nawet podjechał :))
Mogę się wymienić na coś ;P - złapiesz ich trochę dla mnie?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@denkmal złapać na razie nie da rady. Widzę pojedyncze sztuki, siedzą na dekoracji, albo szybko popylają tu i tam. Mam tam też mnóstwo narybku Drobnotek, więc nawet odmulam bardzo delikatnie. W sierpniu będę przenosiła Drobnotki i może wtedy będzie więcej i da się coś wyłapać? Albo wyjąć część piasku, dekoracji, w których siedzą. Zastanawiam się nawet nad usunięciem całego podłoża(mieszkają tam też Rozdętki i Rureczniki ;). Chętnie oddam Ci wszystkie małżoraczki :)
ODPOWIEDZ