Glony w akwarium - jak je zwalczyć

Jak pozbyć się glonów - niechcianej codzienności.
Malina107
Imię: Michał

Cześć,
założyłem akwarium na koniec czerwca 2021. Obsada została stopniowo wpuszczona po zamknięciu cyklu azotowego.
Akwarium jest nawożone i od miesiąca walczę z glonami jak na zdjęciach. Proszę o pomoc, bo nie mam już pomysłu. Problemem jest zielony nalot na szybach (zdjęcie, na którym nalot jest największy pokazuje stan po tygodniu od wyczyszczenia szyby) i krasnorosty. Więcej glonów pojawia się po stronie, która nie jest zacieniona przez Pistie. W części akwarium pod Pistiami nie pojawiają się glony na szybie i na roślinach.

Akwarium 336l (120x40x70wys)
Podłoże:
- ziemia ogrodowa + kulki GT zakryte siatką i przysypane piaskiem do piaskownic
- w tylnej części, tam gdzie jest wyżej za kamieniami usypane jest podłoże od Aquael przysypane bazaltem

Rośliny:
- anubiasy nana i jakaś duża odmiana
- microsorium
- cryptocoryna
- żabienica
- mech
- wątrobowiec
- pistia
- rogatek

Obsada:
- 6 x Skalar Manacapuru
- 2 x Zbrojnik
- 6 x Otos
- 6 x Kirys
- 2 x Kiryśnik
- 20 x Neon Czerwony

Nawożenie:
- do połowy sierpnia parametry wody były takie:
PO4 - >5,0
NO3 - 15,0
Fe - około zera
W tym czasie nawoziłem nawozami mniej więcej na tydzień
Fosfor 3mg/l
Azot 10mg/l
Żelazo 0,5mg/l
Carbo (BlueLine) 5 naciśnięć dziennie

Od dwóch tygodni nie podaje fosforu i ostatni test robiłem 01.09.2021
PO4 - 1
NO3 - 10
Fe - 0
przy nawożeniu na tydzień od dwóch tygodni
Fosfor - 1 mg/l
Azot - 10 mg/l
Żelazo - 0,5 mg/l
Carbo - 5 naciśnięć dziennie

Oświetlenie to belka Chihiros A II 120 świecenie od założenia akwarium tak jak na zdjęciu poniżej
https://zapodaj.net/6bd76df05cd97.jpg.h ... ze.com.jpg
Od tygodnia święcę tak:
https://zapodaj.net/211753b3772b5.jpg.h ... ze.com.jpg
Poniżej zdjęcia stanu akwarium:
Załączniki
20210905_130925_Easy-Resize.com.jpg
20210905_130629_Easy-Resize.com.jpg
20210905_130555_Easy-Resize.com.jpg
20210905_130543_Easy-Resize.com.jpg
20210830_111403_Easy-Resize.com.jpg
20210830_111349_Easy-Resize.com.jpg
20210830_111345_Easy-Resize.com.jpg
Awatar użytkownika
Miro
Imię: Mirek
Has thanked: 16 times
Been thanked: 16 times

A ile czasu świecisz ?
Jak daleko od okna stoi zbiornik ?
Awatar użytkownika
inerkoma
Been thanked: 9 times

IMO trochę za szybko zacząłeś nawozić. Ile dałeś cm ziemi? I co to za ziemia? Czy PO4 i NO3 również jest od BlueLine?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Malina107

Wykres świecenia jest pod linkami ale wstawiam jeszcze zdjecia. Ogólnie maksymalne święcenie to jakieś 4h, ale światło od 0 do 100% rozkręca się przez 3h i to samo z symulacja zmierzchu.

Zbiornik stoi na ścianie z oknem odsunięty od okna o około 2m. Zbiornik jest w taki sposób ustawiony, że słońce nie pada bezpośrednio na wodę i żadnej porze dnia.

Ziemii ogrodowej jest jakiś 1cm i wszystko przykryte piachem o różnej grubości warstwy zależy od miejsca ale ziemia nie jest nigdzie odkryta. Kiedyś w ten sposób prowadziłem 240 i nie miałem żadnych problemów.

Wszystkie nawozy z BlueLine jak od lat - tutaj liczy się skład chemiczny.
Załączniki
Screenshot_20210905-131403_My Chihiros.jpg
Screenshot_20210905-131410_My Chihiros.jpg
Awatar użytkownika
inerkoma
Been thanked: 9 times

@Malina107 a w jaki sposób podajesz te nawozy? Ile ml i ile per tydzień?

Z nawozami BL jest tak (opisuje moje doświadczenie), że są one policzone na jakieś stężenie i zazwyczaj "psika" się z dozownika niewielką ilość. Moim zdaniem podawanie małych dawek ze stężeniem, które niekoniecznie może pasować w Twoim akwarium nie daje Ci marginesu błędu. Myślałeś żeby kupić suchy proszek i samemu zrobić obliczenia tj. szyte na miarę do Twojego szkła? Poczytaj moje wypociny w tym wątku: viewtopic.php?f=22&t=45 u mnie się sprawdziło, również w akwarium na ziemi. To co bym zrobił to: odstawił nawożenie na minimum miesiąc (nie masz wymagających roślin, powinny sobie bez tego poradzić), podmiana wody co tydzień minimum 30% tego co masz netto (+/- 280l) czyli gdzieś 80l. Jak duże i częste robisz podmiany? Przy LT niby można nie robić ich zbyt często ale nawozisz, więc mówimy tu raczej o middle tech. Niestety jak to zwykle bywa nawet najlepsza recepta i opisane rozwiązanie moje czy kogoś innego może nie pomóc i finalnie problem będziesz rozwiązywał po omacku, metodą prób i błędów.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Malina107

@inerkoma
Wszystkie nawozy mam od BL i zawsze ich używałem nie mając problemów. Miałem około 2,5 roku przerwy od akwarystyki, poprzednio było 240l z paletkami i nie było problemów z glonami

Na opakowaniach BL są opisy ile dostarcza się nawozu z jednego naciśnięcia. Można to bez problemu przeliczyć na objętość swojego akwarium. Zakładam że jest tam 300l netto wody i tak dawkuje. Tygodniowe zapotrzebowanie rozkładam proporcjonalnie na dzień i codziennie podaje odpowiednią ilość.

Podmieniam około 80-100l tygodniowo od założenia akwarium.

Jeżeli chodzi o podłoże to jest tam 1-1,5 cm najzwyklejszej ziemii do kaktusów bez dodatków nawozów, ktora przykryta jest siatka i przysypana piachem do piaskownic z Leroy warstwa od 5 do 3 cm. Podobnie miałem zrobione poprzednie akwarium i nie było problemów.

Jeżeli chodzi o nawożenie, to dziwi mnie to, bo mimo wszystko związki są pochłaniane, chyba że zjadają je glony, a nie rośliny. Przed nawożeniem miałem problem z roślinami (zabienice), tj. dziury i brązowe liście.

Nie mniej jednak przestałem nawozić od niedzieli i zmniejszyłem światło do 65% mocy lampy jak na zdjęciu niżej - sprawdzamy co będzie się działo
Załączniki
Screenshot_20210908-144912_My Chihiros.jpg
Awatar użytkownika
tencin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 60 times

@Malina107 Z Twoich testów wynika, że masz w wodzie wystarczająco fosforu i azotu, węgiel też jest suplementowany. Znaczy się, że coś innego limituje. Na moje oko, to sprawdziłbym potas, jego niedobór albo nadmiar może stopować rośliny. W drugiej kolejności podniósłbym podaż węgla + bakterie (coś musi przerabiać carbo na CO2) i dał więcej światła - glony lepiej sobie radzą przy słabym oświetleniu niż rośliny wyższe. Może zwyczajnie rośliny nie pracują całą parą, bo im brakuje energii i glony to wykorzystują?
boro1
Has thanked: 19 times
Been thanked: 11 times

tencin pisze: środa 08 wrz 2021, 15:20 dał więcej światła - glony lepiej sobie radzą przy słabym oświetleniu niż rośliny wyższe.
taki paradoks wyszedł, bowiem jak ktoś ma glony zaleca się mniej światła przeważnie :)
Awatar użytkownika
tencin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 60 times

boro1 pisze: środa 08 wrz 2021, 15:58 taki paradoks wyszedł, bowiem jak ktoś ma glony zaleca się mniej światła przeważnie
Pełna zgoda, to jest paradoks. ;) Pył na szybach faktycznie można ograniczyć skróceniem świecenia. Krasnorostom, nitkom i innym podobnym francom niestety niezbyt to zaszkodzi. No, chyba że całkowity blackout na kilka dni. ;)
ODPOWIEDZ