Obumierające rośliny

Jak pozbyć się glonów - niechcianej codzienności.
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Witam serdecznie.
Mam problem w swoim akwarium z glonem na szybie i kamieniach ( choć tym się tak bardzo nie martwię). Największym problemem jest to że rośliny obumierają , od góry są w miarę ok ale dół czernieje. Nie jestem doświadczony więc nie wiem co powinienem zrobić , proszę o pomoc.

Akwarium 240l
2 miesiące od startu , akwarium dojrzewało 3 tygodnie.
Filtr : ultramax 2000
Oświetlenie: chihiros a1201 65w
7200 lumenów
8000 kelvinow
Oswietlam je 10 h dziennie
W podłożu kulki torfowe
CO2 bimbrownia : indykator poziom ok
pH 7.2
Załączniki
IMG_20210511_222328.jpg
IMG-20210523-WA0000.jpg
IMG-20210523-WA0001.jpg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Badenik94 Krasne i śmierć. Miałem to samo. Spróbuj wsadzić pałki nawozowe pod korzenie. U mnie problem dotyczył łodygowców, czerpiących makro z podłoża. W dalszym etapie rośliny skarłowacieją. Pojechałem po całości: RO, CO2 i mocna lampa. Jeśli nie jesteś na to gotów to wywal te rośliny i o nich zapomnij. Prawdopodobnie problemem jest bardzo twarda woda.
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Sprawdzę twardość wody, ktoś mi sugerował że te łupki mogą zatwardzac wodę. A w razie co RO ile lać ? Z 70 % wymienić ?
I pytanie czy ta lampa powinienem świecić na maksa czy trochę ją przykręcać 9? ( Ma 7 stopni ustawienia natężenia )
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Badenik94 Najpierw sprawdź GH i KH. Jeśli wysokie to powoli zwiększaj procent RO, startując z 50%. Ze światłem też na spokojnie,bo wysypie Ci glonem.
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Obnize twardośc jeżeli będzie za wysoka. Wyrzucę te rośliny które się już nie nadadzą i posadzę z 6 koszyków. I powinno ruszyć :)
Dzięki bardzo za podpowiedzi !
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Zdecydowanie zmniejsz światło, przecież jak na razie to nie bardzo jest co oświetlać.
Zwróc też uwagę na cyrkulację wody, moim zdaniem w leweym dolnym rogu masz strefy mało mieszane. Ja bym przełożył deszczownię na druga stronę.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

zdecydowanie za długo światło. są nawozy, jest światło, nie ma odbiorców władowanej energii.
pierwsze skorzystają glony.
A, i przy takiej mikrej ilości roślin odpuściłbym kulki nawozowe.
Jak się rozrosną, zagęszczą, zakorzenią, to może wtedy.
Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Badenik94 ten glon na kamieniu wygląda bardzo atrakcyjnie. A co do roślin, to może rozważ dołożenie więcej roślin, zwłaszcza łatwych gatunków np. Hygrophile, Kryptocoryny, Anubiasy, Mchy, Żabienice i in. W świeżych akwariach przez pierwsze tygodnie niektóre rośliny padają. Potem będzie lepiej.
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

eva pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 08:58 @Badenik94 ten glon na kamieniu wygląda bardzo atrakcyjnie. A co do roślin, to może rozważ dołożenie więcej roślin, zwłaszcza łatwych gatunków np. Hygrophile, Kryptocoryny, Anubiasy, Mchy, Żabienice i in. W świeżych akwariach przez pierwsze tygodnie niektóre rośliny padają. Potem będzie lepiej.
Tak zrobię. Usunę najgorsze i posadzę na raz duża ilość roślin
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Badenik94 Jeśli potrzebujesz prostych roślin pisz śmiało.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Po mojemu nie zgadzają mi się te kamienie z pływającymi rybami. Podejrzewam, że bardzo zatwardzają wodę a neonki czy skalary takich warunków nie lubią.
Wyrzuciłbym zatem te kamulce, dodał korzeni, dużo roślin, pomierzył parametry a potem podmiana wody 50% i przygaszenie światła. A i tych pałek nawozowych nie wtykaj
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@boro1 zapytam się z ciekawości czy rośliny bez tych pałek nawozowych przetrwają na jałowym podłożu? Bo myślałam, że koniecznie potrzebne. Są rośliny, które np. w wyparzonym piasku sobie poradzą bez kulek/pałek?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

podłoże w działającym akwarium z rybkami nigdy nie jest jałowe.
kulki/pałki nawozowe są potrzebne przy dużej ilości wymagających tego roślin. Albo po prostu dużych roślinach ciągnących z podłoża.
Tylko wtedy taka roślina potrafi sobie stworzyć system korzeniowy odpowiednio daleko sięgający, a kulka jej to tylko ułatwia.
Mam krynię rzemieniolistną gdzie jej podstawa jest szerokości przegubu dłoni - i jedzie na jednej kulce nawozowej w piachu, w tym roku już kwitła trzy razy.
Wawariat
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Jarzy pisze: niedziela 23 maja 2021, 22:41 @Badenik94 Krasne i śmierć. Miałem to samo. Spróbuj wsadzić pałki nawozowe pod korzenie. U mnie problem dotyczył łodygowców, czerpiących makro z podłoża. W dalszym etapie rośliny skarłowacieją. Pojechałem po całości: RO, CO2 i mocna lampa. Jeśli nie jesteś na to gotów to wywal te rośliny i o nich zapomnij. Prawdopodobnie problemem jest bardzo twarda woda.
Miałeś rację.
GH 30
KH 14
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

boro1 pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 09:40 Po mojemu nie zgadzają mi się te kamienie z pływającymi rybami. Podejrzewam, że bardzo zatwardzają wodę a neonki czy skalary takich warunków nie lubią.
Wyrzuciłbym zatem te kamulce, dodał korzeni, dużo roślin, pomierzył parametry a potem podmiana wody 50% i przygaszenie światła. A i tych pałek nawozowych nie wtykaj
Mówisz o tych kamieniach które oddzielają piasek od żwiru ?
Jak zatem je bezpiecznie wyciągnąć i włożyć nowe nie naruszając podłoży ?
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Badenik94 pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 14:48 Mówisz o tych kamieniach które oddzielają piasek od żwiru ?
miałem na myśli te wielkie głazy, ale pewnie te oddzielające też. Jak widać po parametrach masz twardą wodę a powodem są najprawdopodobniej właśnie te kamulce.
eva pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 13:38 zapytam się z ciekawości czy rośliny bez tych pałek nawozowych przetrwają na jałowym podłożu?
Ja jestem dość konserwatywny w pewnych tematach, tj. pałki zostały stworzone do czegoś innego niż akwarium. Po drugie wg. mnie nowe rośliny mają na tyle dużo zmagazynowanego papu w sobie, że nie potrzebują dodatkowych nawozów. Zapewne m.in. dlatego nie zaleca się nawożenia nowego akwarium.
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

boro1 pisze: środa 26 maja 2021, 09:17
Badenik94 pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 14:48 Mówisz o tych kamieniach które oddzielają piasek od żwiru ?
miałem na myśli te wielkie głazy, ale pewnie te oddzielające też. Jak widać po parametrach masz twardą wodę a powodem są najprawdopodobniej właśnie te kamulce.
eva pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 13:38 zapytam się z ciekawości czy rośliny bez tych pałek nawozowych przetrwają na jałowym podłożu?
Ja jestem dość konserwatywny w pewnych tematach, tj. pałki zostały stworzone do czegoś innego niż akwarium. Po drugie wg. mnie nowe rośliny mają na tyle dużo zmagazynowanego papu w sobie, że nie potrzebują dodatkowych nawozów. Zapewne m.in. dlatego nie zaleca się nawożenia nowego akwarium.
Ta kamulce nie powinny zatwardzac , narazie wyjąłem jeden mały do wody i wrzuciłem do kranówki ( 18 stopni ). Jak podrośnie a podrośnie na pewno za parę dni to wywalam cała ścieżkę i te kamyczki
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Badenik94 Skrop kamień octem. Jeśli zatwardza to się zapieni. Nie zawsze,ale bardzo często. Jak chcesz mieć pewność to wsadź kamyk do RO i zbadaj za dzień lub 2.
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Jarzy pisze: środa 26 maja 2021, 11:18 @Badenik94 Skrop kamień octem. Jeśli zatwardza to się zapieni. Nie zawsze,ale bardzo często. Jak chcesz mieć pewność to wsadź kamyk do RO i zbadaj za dzień lub 2.
Zalalem jeden mały octem. Nic nie reagowało. Przed startem lałem octem też duże i też nic. Sprawdzę tak jak mówisz .dzięki
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Badenik94 pisze: środa 26 maja 2021, 11:28 Sprawdzę tak jak mówisz .dzięki
moje doświadczenie podpowiada, że tak samo wyglądający kamień jeden będzie reagować z octem, drugi nie.
Najlepiej zrobić tak jak @Jarzy podpowiada przy czym najpierw przepłukać w RO i niech sobie w RO poleży
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

boro1 pisze: środa 26 maja 2021, 15:06 moje doświadczenie podpowiada, że tak samo wyglądający kamień jeden będzie reagować z octem, drugi nie.
Najlepiej zrobić tak jak @Jarzy podpowiada przy czym najpierw przepłukać w RO i niech sobie w RO poleży
Święta prawda. Brak reakcji z octem wcale nie oznacza, że kamień się nie rozpuszcza. No i rozpuszczając się wcale nie musi podnosić GH, może za to podnieść KH albo przewodność. Najlepsza metoda, żeby sprawdzić co kamień robi z wodą - do RO o znanej przewodności, niech poleży a potem ponowny pomiar przewodności.
ODPOWIEDZ