[112L] Domowy ogródek do nauki

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Cześć.
Chciałbym zaprezentować Wam moje pierwsze akwarium założone 220 dni temu.
Trochę danych technicznych.
Akwarium ma wymiary 80x35x40 cm.
- Filtr Idola classic 250, w środku jeden koszyk gąbka, reszta ceramika. Ten jest jako biologiczny. Dodatkowo w akwarium jest circulator 500 z Waszego polecenia ze średnią gąbką. Dodany żeby poprawić nieco cyrkulację.
- Oświetlenie 2x świetlówki retrofit 10 W LED, w wersji plant; oraz jedna Led na diodach 5630 o mocy 29W, (podobno ma 3360 lumenów) . Świecę 9 godzin dziennie.
- grzałka przepływowa na wylocie z filtra kubełkowego.
- zestaw CO2 z butlą i elektrozaworem.

Jako podłoże jest ziemia ogrodowa i na to czarny żwirek kwarcowy ceramiczny 2-4 mm. Dwa korzenie red moor i w tym roślinki.

Używam wody kranowej jaką mam u siebie w mieszkaniu. Do tego nawożenie solami bo takie gotowe all in one mi się nie sprawdzały. Ostatnie parametry jakie staram się trzymać (bo roślinki zaczęły w miarę rosnąć i nie ma nowych glonów) prezentują się następująco
GH - 17
KH- 9
pH - 7.2÷7.4
NO3 -20÷25 ppm
PO4 - 2,5 ppm
K - 20÷25 ppm
Mg - 27 ppm
Ca- 90 ppm
Fe - 0.1 ppm

Obsada
- Paracheirodon axelrodi * 9szt
- Etroplus maculatus * 4szt
- Nannostomus beckfordi * 8 szt
- Puntigrus tetrazona * 8 szt
- Poecilia sphenops * 3 szt
- Corydoras amnesia * 6 szt
- Otocinclus macrospilus * 6 szt
- Trichopodus leerii * 2szt
Kilka krewetek Amano
Z założenia miało być dość roślinnie i kolorowe rybki, żeby dzieci miały radochę.
Jeśli o czymś zapomniałem to napiszcie proszę. Będę starał się uzupełnić. Na koniec kilka zdjęć aktualnych.
PS: proszę o życzliwe komentarze ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony niedziela 30 sty 2022, 01:11 przez Werunal, łącznie zmieniany 1 raz.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@Werunal bardzo fajne i kolorowe :) Szczególnie podobają mi się Żółtaczki Indyjskie. Czytałam o nich i kiedyś chciałabym je mieć.
Tomek B.
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times
Wiek: 66

Bardzo ładne i świetnie utrzymane akwarium.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Dziękuję. Jeszcze sporo pracy . Ale najważniejsze, to żeby mnie nie kusiło kombinować .Teraz postaram się przez kilka ( może dłużej) tygodni utrzymać schemat opieki i nawożenia. Lepsze jest wrogiem dobrego

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

Plus za nazwę otosków „nieprzyujściowych” (skąd oni te nazwy biorą? :roll: ).
Chętnie obejrzałbym na zdjęciu, czy to faktycznie O. macrospilus, bo że nie O. affinis, to jedyne, czego można być pewnym...

Dla niezorientowanych — Otocinclus affinis ma iris diverticulum, czyli źrenicę dzieloną jak u wielu zbrojników, i chyba nie bywa w ogóle sprowadzany z Brazylii do nas (a przynajmniej nie znam takiego przypadku — łatwiej go wyhaczyć w Jueseju). Kiedyś była propozycja wydzielenia go wręcz do innego rodzaju, ale nie została zaakceptowana.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@EyeQueue tu próbowałam rozpoznać gatunek swoich dwóch rodzajów otosków. Może Ty potrafisz rozpoznać jakie to?
viewtopic.php?t=530&start=25
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times


EyeQueue pisze: Chętnie obejrzałbym na zdjęciu, czy to faktycznie O. macrospilus
To postaram się zrobić zdjęcie do oceny, bo nie chcę szanownego grona wprowadzać w błąd. A i sam się dowiem czy w sklepie był ten co myślę Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@Werunal nawet w sklepach przeważnie nie wiedzą. Mówią, że chyba ten a ten. Tak bez przekonania ;) Daj zdjęcia, spróbujemy wspólnymi siłami zidentyfikować :)
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

eva pisze: poniedziałek 31 sty 2022, 16:47 @EyeQueue tu próbowałam rozpoznać gatunek swoich dwóch rodzajów otosków. Może Ty potrafisz rozpoznać jakie to?
viewtopic.php?t=530&start=25
W sumie to nie wiem, czy tu odpowiadać, czy tam...
Ale pierwszy to Otocinclus macrospilus, charakterystyczna jest podwójna plama u nasady ogona - taki rozmazany muzułmański półksiężyc z gwiazdą.
Na drugi jest O. vittatus lub O. vestitus, praktycznie nie do odróżnienia. Klucz, jeśli mnie pamięć nie myli, to albo liczenie łusek, albo zębów :?
Jak ogarnę nieogarniętych (sesja!), to wrzucę zdjęcia i rysunki ryb (sic!) z artykułu Schaefera, który uporządkował bałagan w opisie gatunków. Signum temporis — żeby przeczytać ten artykuł musiałem go odkopać w bibliotece... Instytutu Geologii (i ukradkiem zrobić zdjęcia), bo autor raczył opublikować ten, kapitalny skądinąd artykuł w jakiś rocznikach akademii filadelfijskiej, zamiast w normalnym, powszechnie dostępnym czasopiśmie — kilka lat później wszystko przypadkiem znalazłem w Internecie.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Werunal pisze:
EyeQueue pisze: Chętnie obejrzałbym na zdjęciu, czy to faktycznie O. macrospilus
To postaram się zrobić zdjęcie do oceny, bo nie chcę szanownego grona wprowadzać w błąd. A i sam się dowiem czy w sklepie był ten co myślę Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
Hej. Mam nadzieję że zdjęcia są wystarczające. Proszę o wypowiedź @EyeQueue
ObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 441
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Wiek: 52

Confirmed.
Otocinclus macrospilus
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Dziękuję. Miłego dnia życzę

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ