Pozdrawiam serdecznie :)

Tutaj możesz się przywitać

Autor
tencin
Imię: Sebastian
Został pochwalony: 7 razy

11 maja 2020, 23:19

Cześć :lol:

Pozdrowienia z Chotomowa!
Pierwsze domowe akwarium miałem już w podstawówce, potem przez całe liceum opiekowałem się tanganiką w szkolnej pracowni biologii. To przerażająco było dawno temu, w czasach głębokiego low-tech'u... ;P Potem miałem przerwę od rybek, przez wiele lat hodowałem gady. No a potem losy potoczyły się tak, że przez długi czas nie miałem żadnego szkiełka ze zwierzakami.
Jakiś rok temu przypomniałem sobie jakie to fajne, no i się zaczęło... :roll:
Przedstawiam zatem moje akweny.

1.
Zbiornik 50L, średnio miękka, lekko torfowa woda, sporo roślin, niezbyt mocne światło. Mieszka w nim samiec i 3 samiczki proporczykowca gardnera (Fundulopanchax gardneri). Regularnie odławiam i puszczam w obieg młode, bo samczyk okazał się być jurnym zuchem.

2.
30L, bardzo miękka, mocno torfowa woda, dużo roślin (w tym pływających), przytłumione światło. W środku szczupieńczyki karłowate (Epiplatys annulatus). Obecnie mieszkają w nim dwie piękne, dorosłe damy oraz ich przychówek w liczbie 6 sztuk. Przychówek jest jeszcze mały, ale już wybarwiony i pływający w toni razem z samicami. Historia tego rozrodu jest ciekawa i pouczająca, chętnie opowiem jeśli ktoś wskaże mi w jakim dziale opowiada się takie historie. 8-)

3.
Krewety (Neocaridina davidi). 50L, woda jak dla krewetek (masełko, trochę czosnku, drobno siekana szarotka, można lekko podlać białym winem, sami wiecie :mrgreen: ), oczywiście roślinki (ale przekornie nie mech), niezbyt ostre światło. Cóż tu opowiadać, krewetka jaka jest każdy wie. Mnoży się to jak plaga, więc w tym szkle pływa nieokreślona ilość robactwa, regularnie odławianego, żeby się nie wylewało za krawędź.

Wszystkie powyższe zbiorniczki to typowe low-tech'y.

4.
Roślinniak 120L, high-tech, mocne światło, CO2 i cała reszta. W środku groch z kapustą. Zbiornik dopiero niedawno dojrzał i przyjął lokatorów. Nie będę wnikał, bo w nim się jeszcze sporo zmieni. Cześć roślin wyleci (były potrzebne tylko do startu), inne się pojawią, obsada też jest zapewne tymczasowa. Chwilowo pływa tam ławica razborek borneańskich (Boraras Brigittae) i druga ławica neonów zielonych (Paracheirodon simulans). Do tego dwie dobrane i skutecznie mnożące się pary półdziobków karłowatych (Dermogenys pusillus).

5.
100L, czyste RO, biały i bardzo drobny piasek bielicowy, masa drewna i liści, czernione magicznymi naparami. Pistia i to wszystko jeśli chodzi o rośliny (chwilowo, bo chyba będzie jeszcze jakaś kępka czy dwie w piachu). Typowe czarne wody. Światło rozsądnie minimalne. Długo jeszcze nic tam nie zamieszka, bo zbiornik jest świeżutki, ale mam już jakieś plany (momentami trudne do realizacji - rybki ciężkie do zdobycia). Celuję biotopowo w okolice rzeki Negro. Widziałem na forum sporo fanów pielęgniczek, więc jak zbiornik będzie gotowy to zacznę pytać... ;)

P.S.
Mam tendencję do zbyt długich wpisów... :oops:
Awatar użytkownika

inerkoma
Imię: Konrad
Pochwalił: 72 razy
Został pochwalony: 166 razy
Kontakt:

11 maja 2020, 23:30

Cześć! :)
A bleak garden to cry when my inamorato died...

DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 42 razy
Został pochwalony: 36 razy

12 maja 2020, 00:02

Witam na forum. Ciekawie się wprowadziłeś :grin: Mroczne klimaty to jest to. Już jestem ciekawy jak będzie wyglądała obsada z Rio Negro.
Awatar użytkownika

boro1
Imię: Piotr
Pochwalił: 28 razy
Został pochwalony: 44 razy

12 maja 2020, 10:38

cześć,

Zapraszamy do galerii
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

Miro
Imię: Mirek
Pochwalił: 122 razy
Został pochwalony: 126 razy

12 maja 2020, 12:00

Witam :lol:
Awatar użytkownika

Karat
Imię: Krzysztof
Pochwalił: 43 razy
Został pochwalony: 21 razy

13 maja 2020, 11:56

Hej
Awatar użytkownika

sum
Imię: Krzysiek
Pochwalił: 89 razy
Został pochwalony: 47 razy

13 maja 2020, 12:06

Cześć
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży, towarzystwa wzajemnej adoracji, sekty, kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Psyho
Imię: Mariusz
Pochwalił: 5 razy
Został pochwalony: 24 razy

13 maja 2020, 13:25

Cześć. Witaj na forum

Dark
Imię: bozydar
Pochwalił: 8 razy
Został pochwalony: 10 razy

13 maja 2020, 14:52