Drogie rzeczy z Aliexpress

Różne aspekty akwarystyki.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Zgodnie z dawnym postanowieniem dotyczącym mojego akwarium: low tech i po taniości, postanowiłem kupić nową lampę. Padło na Chihiros WRGB 2 60cm (@tencin namówił!). Lampa zacna co i kosztowna. Dodatkowo, oferuje ją obecnie jeden sklep w cenie 1000zł. Alternatywa jest Ali z cena 750zł. Przebicie 250zl-no nieźle. Pytanie brzmi,czy warto? Radmac naturalnie obudził mnie kwestią "gwarancji ni hu hu" a to nie jest tania zabawka. No więc warto? Kto z Was kupował drogie rzeczy na Ali i dobrze na tym wyszedł? Czy kupione przedmioty wymagały naprawy gwarancyjnej?
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Jarzy przy drogich rzeczach weź pod uwagę że możesz zapłacić jeszcze VAT na granicy (jeśli dostawą jest spoza UE). Jak do ceny dodasz 23% to wyjdzie prawie na to samo. Do tego czas oczekiwania. Oczywiście można kupić coś z Ali z płatnym szybszym kurierem, ale to znowu koszty, a dodatkowo jeśli nalicza Ci VAT to naliczą go również od kosztów dostawy (za całą wartość zamówienia).

O gwarancji raczej zapomnij. Jedynie co to może zadziałać ochrona kupujących na Ali, ale to tylko tak naprawdę gwarancja "rozruchowa" i to też niezbyt pewna. No chyba że płatność przez PayPal, ale na Ali to rzadkość. Przy tak małej różnicy w cenie ja bym nie ryzykował. Już lepiej kupić jakąś używaną w kraju.

Inna sprawa to czy przedmiot na Ali to ta sama lampa czy podróbka. Jeśli to samo to jeszcze ok, ale jak podróbka to i działać może inaczej i możesz mieć problem z serwisem w kraju o sprzedaży nie wspominając.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@GrandeOW VAT i cło, bo cena przekracza limit. Od 2021 VAT jest obowiązkowy dla dowolnej kwoty spoza UE, więc ma to jak w banku.

@Jarzy, potraktuj tą różnicę w cenie jako opłatę ubezpieczeniową na 2 lata. Jeśli coś się zepsuje, to masz rok gwarancji i dwa lata rękojmi konsumenckiej. I spokojną głowę, bo to nie Twój problem tylko gwaranta. ;)

Osobiście nigdy nie widziałem podróbek. Czytałem tylko, że takowe są. Głowy sobie jednak nie dam uciąć. Jeśli jednak trafisz na podróbkę, to lampa będzie nie tylko słabiej świecić, mogą się też pojawić inne problemy. Lampą się steruje za pomocą aplikacji mobilnej, apka aktualizuje np. co jakiś czas firmware lampy. Czy to zadziała w podróbce? Nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Jarzy, w sumie wiem jak z tego wybrnąć. Namówię Cię na VIVID 2, albo na X200. Pomęczysz się, pobijesz z myślami, potem kupisz WRGB 2 i będziesz się cieszył jak dziecko, że tak tanio. ;)
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Na Ali kupiłem chihiros'a doctor's. Jest oryginalne, działa już z 3 lata jak nie więcej.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Co do droższych rzeczy - shipping z magazynu na terenie Europy omija cło i VAT. Cena ta sama.
Hiszpania, Francja, Holandia, Niemcy - z tych magazynów śmiało można brać. Cana podobna.

Zestaw do monitoringu kompletny - ok 1000 PLN różnicy między polską a Ali, na tych samych podzespołach.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Rynek chyba zmusi mnie do zakupów z Ali. Nowa dostawa WRGB2 podobno na koniec lata...
Awatar użytkownika
kasaks
Posty: 63
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 19:42
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Zerknij na Amazon.de Cena trochę ponad 200€. A z gwarancją nie powinno być raczej problemu.

Ok. Odwołuję to Widzę teraz, że jedyna sensowna cenowo oferta na niemieckim Amazonie to jakiś sprzedawca z Chin
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

kasaks pisze: czwartek 29 kwie 2021, 12:32 Zerknij na Amazon.de Cena trochę ponad 200€. A z gwarancją nie powinno być raczej problemu.

Ok. Odwołuję to Obrazek Widzę teraz, że jedyna sensowna cenowo oferta na niemieckim Amazonie to jakiś sprzedawca z Chin Obrazek
A szkoda, bo rynek niemiecki to jedyny, na który Chihiros robi osobną wersję lamp. Te w wersji na Niemcy mają lepszy zasilacz Mean Well (spełnia standardy rynku niemieckiego). Wersja na resztę świata ma zasilacze DVE, no i jest jeszcze wersja na Chiny z zasilaczem no-name spełniającym diabli wie jakie standardy (jeśli w ogóle jakieś) i tej wersji należy unikać.

W przypadku WRGB2 i innych lamp Chihiros z wyższej półki sytuacja nie jest jasna. Producent nie informuje czy są różne wersje, więc może jest tylko jedna na cały świat i koniec. Niemniej starsze modele lamp z wyższej półki były wersjonowane, więc w nie mam pewności. Może faktycznie ujednolicili, a może nadal są różnice, tylko o nich nie informują.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Waldas pisze: czwartek 29 kwie 2021, 14:20 3 dni z Polski
To jest wersja 90cm a Jarzy chciał zdaje się 60cm. :(

Mam wrażenie, że sprzęt Chihiros płynie z Chin kontenerami raz na kwartał i jest w sklepach aż do wyczerpania i następnego transportu. Jeszcze 1,5 miesiąca temu te lampy były dostępne w większości sklepów, w bardzo różnych cenach. Dzisiaj są tylko w Invitalu i na Allegro, wszędzie indziej stany magazynowe wyczerpane. Nie pierwszy raz widzę takie wahania dostępności. Na ostatnią lampę Chihiros którą kupowałem też musiałem czekać aż się pojawi - nie było jej nigdzie, na Invital było tylko info, że dostawa będzie za 3 tygodnie. Faktycznie, pojawiły się (z tygodniowym opóźnieniem) i od razu we wszystkich sklepach, nie tylko w Invitalu.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Waldas @tencin Szukam 80cm.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Jarzy pisze: czwartek 29 kwie 2021, 15:55 @Waldas @tencin Szukam 80cm.
No przecież napisałem że 60 cm ;)
Nie ma WRGB 2 o długości 80 cm, do takiego zbiornika pasuje własnie 60. :)
Chyba, że kupisz 90 i podwiesisz na linkach. Wtedy będzie pasowało. :)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@tencin Nie zrozumieliśmy się i tyle. Nie chcę na linkach. Obczajałem Vivid 2 a dojdzie do tego,że będzie Ada XD
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Skończy się drugim aquaelem ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Info o dostawie na koniec lata dotyczyło jednego sklepu. Mój błąd. Także może wkrótce pojawi się nowy kontener :)

@ahr Chyba nie ;) Aquael jest spoko,ale trochę za mało światła daje.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Już niedługo kontenery z Chin wszystkie będą pociagami przyjeżdżały, jak tylko rozbudują terminal na wschodzie. Juz w tej chwili przyjeżdżają składy na 6 maszynistów, mogą jechać bez przerwy i w ciągu tygodnia wasze zakupy będą w kraju.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Terminali będzie kilka - etap ziemny mam za sobą.
Będą prywatne też.
Z kolei na tiry bezpośrednio dźwigiem
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Właśnie kupowałem jakieś graty niezwiązane z akwarystyką (podświetlenie do telewizora) i taka oto historia się wydarzyła. Miało być: Suma częściowa: US $11.18, Wysyłka
US $2.11

A tu: "Od 1 lipca 2021 r. platforma AliExpress będzie pobierać podatek VAT od sprzedaży towarów dostarczanych użytkownikom z UE, w tym w sytuacjach podczas których towary są dostarczane spoza UE o wartości zamówienia do 150 EUR lub towary, które są wysyłane z UE, gdzie sprzedawca ma swoją siedzibę poza UE. Więcej informacji znajdziesz w Centrum Pomocy."

Okazuje się, że VAT: US $3.06 i Suma US $16.35

Jakbym zamawiał z przesyłką z Chin byłoby bez VAT a jak kupuję z wysyłką z Polski to jest VAT. Gdzie tu logika? Tak czy inaczej to niestety zrobiło się troszkę drożej przy zakupach z wysyłką z Polski.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

@GrandeOW to nie tak. Za zamówienie z Chin Ali dolicza VAT dopiero przy płatności.
A na koniec i tak listonosz zażąda od Ciebie 8 cebulionów z okładem za dostawę.

edyta- nie za dostawę tylko za czynności celno-prawne.




Wawariat
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@radmac to może faktycznie źle zrozumiałem. Myślałem, że już robiłem w lipcu jakieś zakupy z przesyłką z Chin i że mi nie naliczyli VATu, a tu się okazuje, że to jeszcze był czerwiec. Teraz spojrzałem, że przy przesyłce z Chin też bym zapłacił dodatkowo VAT.

Wczoraj odbierałem pakę zamówioną z Chin (fakt, że w czerwcu), ale nikt nawet się nie zająknął o jakieś pieniądze. Ta opłata to jest od razu przy zakupie, a nie u listonosza.

A te taśmy ledowe do telewizora jak przed chwilą zamawiałem to od razu musiałem zapłacić te US $3.06.
Aliexpress.png
Aliexpress 2.png
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Zmieniły się chyba przepisy. Odnośnie przesyłek spoza unii.

Jak zawsze bez żadnej informacji
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Adams2121 pisze: niedziela 11 lip 2021, 07:13 Jak zawsze bez żadnej informacji
informacje były, co więcej teoretycznie powinieneś sam przyznać się do zakupu bez vatu i cła i to uregulować.
Tak czy inaczej nawet doliczając te opłaty i tak ceny nadal są bardzo konkurencyjne.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


boro1 pisze: i tak ceny nadal są bardzo konkurencyjne.
Teraz na alledrogo też będą ceny zwiększone o VAT... Po raz drugi, z marżą oczywiście.

Wawariat

Wawariat
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

radmac pisze: niedziela 11 lip 2021, 11:53 Teraz na alledrogo też będą ceny zwiększone o VAT... Po raz drugi, z marżą oczywiście
wiadomo ;)
ODPOWIEDZ