Jakie rybki/ rybka do Drobnotek

Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Taka z akwarium , im starsza tym lepsza. Można wycisnąć gąbkę z filtra lub dodać nawóz dla
kwiatów doniczkowych
Nie jest potrzebne napowietrzanie.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

W tapajos jakoby mają Blue, ale mówią że płeć nie do rozpoznania ( czyli mi nie wybiorą). Czy wiecie może jak rozpoznać u młodych? Ile wziąć Waszym zdaniem (akwa 60/30/30)?
@jarks jak Tobie się udało wziąć różnej płci?
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

eva pisze: poniedziałek 31 sty 2022, 15:54 W tapajos jakoby mają Blue, ale mówią że płeć nie do rozpoznania ( czyli mi nie wybiorą). Czy wiecie może jak rozpoznać u młodych? Ile wziąć Waszym zdaniem (akwa 60/30/30)?
@jarks jak Tobie się udało wziąć różnej płci?
@eva Ja brałem na sztuki, nie dobierałem wg płci 😆
One bywają terytorialne, bez krwawych sprzeczek, ale przeganiają ze swojego ulubionego rewiru (zwykle kamień). Z jednej strony lepiej wygląda jak jest ich grupka, z drugiej dobrze żeby w akwarium były jakieś 2-3 strefy, przedzielone korzeniem czy rośliną, a w każdej jakiś większy kamolek.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks to chyba Ci się przypadkiem udało kupić przynajmniej jednego samca (niebieski pasek). A może oni sprzedają tylko samce? ;) Już zamówiłam otoczaki i zobaczymy czy uda mi się zaglonić. Na wszelki wypadek będę podawała spirulinę. Dodam jeszcze, że ta Twoja druga babka to chyba mięsożerna jest.
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

eva pisze: poniedziałek 31 sty 2022, 17:27 Dodam jeszcze, że ta Twoja druga babka to chyba mięsożerna jest.
Nie mam @eva co prawda 100% pewności, ale tyle co udało mi się podejrzeć to... otwór gębowy ma podobnie umiejscowiony jak Blue czy Rainbow oraz podobne nawyki, czyli uwielbia przebywać na ketapangu czy Vallisneria bujać się w rytm wypływającej wody (fajnie to wygląda jak jakiś chillout :) i coś tam sobie podgryzać.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jarks w sieci znalazłam sprzeczne informacje na temat diety (poniżej). To chyba ten rodzaj babki?
https://www.aquariumglaser.de/en/fish-a ... icundus-2/
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/babka ... 42582.html

Według Rogatka jedzą i glony, i mięsko :)
https://allegro.pl/oferta/babka-czerwon ... &bi_m=reco&
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

Tak, to ta babka, chociaż moje nie są tak soczyście wybarwione (jeszcze ?)... Interesują się także pokarmem mięsnym (np. solowiec) jak opada na dno a galaksiaki w porę nie złapią, natomiast jest to incydentalne, tzn. większość czasu spędzają jednak na oskrobywaniu liści czy kamieni.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Drobnotki (osiem, które mi zostało) mają nowe towarzystwo. Są to Tęczanki/ Promieniczki Wernera (Iriatherina Werneri), 10 młodych sztuk. Chude i blade, rzuciły się na jedzenie. Rybki te, jak się okazało, pasują do Drobnotek znakomicie i żadne z dwóch gatunków, mimo, że oba nieśmiałe, nie boją się siebie nawzajem. Pływają wspólnie. Obecnie są nawet bardzo do siebie podobne kolorystycznie (tęczanki mogą jeszcze nabrać kolorów) oraz rozmiarowo. Jeden samiec Drobnotki próbuje nawet zalecać się do tęczanek mimo, że ma trzy samice Drobnotki na siebie jednego (fakt, boi się ich). Tęczanki Wernera mają ekstremalnie małe pyski, jak Drobnotki. Dieta też podobna. Te dwa gatunki wydają się, póki co, dobrym towarzystwem. Nie wiem natomiast czy zjadałyby narybek Drobnotki, bo już go nie mam.
0079FE33-818B-4C07-A1FB-A492E40ED745.jpeg
2B1B397D-C3EF-443F-8916-59C6E8A3033A.jpeg
F45CC136-8939-4466-9A30-378B58213F7E.jpeg
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

No, jednak nie polecam kupowania rybek z niepewnych źródeł i pakowania ich od razu do akwarium. Tęczanki już prawie wszystkie martwe. Ciągną za sobą inne ryby. Leczenie Bactoforte S wersja na maksa i zobaczymy czy nie wypierniczyłam sobie całego akwarium :( Coś nie mam chyba jednak szczęścia do rybek. Zaliczam jakoś za dużo chorób, w tym niektóre bardzo poważne, niezależnie od tego czy jestem super ostrożna, czy lekkomyślna :(
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Przeleczyłam akwarium Bactoforte S. Wszystkie Tęczanki padły (większość przed Bactoforte). Reszta rybek żyje (ze stratą jednej Drobnotki). Mają się dobrze, bez objawów choroby. Wygląda na to, że stara obsada jednak przetrwa. Było to do trzech razy sztuka. Jedne babki ze sklepu zdrowe, drugie z kolejnego sklepu zdrowe. Trzecie rybki z kolejnego już nie.
ODPOWIEDZ