Pseudomugil Paskai/ Red Neon

eva
Imię: Ewa
Has thanked: 85 times
Been thanked: 16 times

Od marca mam 17 młodych Paskai z discusa. Mam nadzieję, że jest ich ciągle 17. Nie sposób policzyć tych szalonych iskierek, jak zaczynam to natychmiast wszystkie mieszają się ze sobą.
Kiedy je kupiłam miały od poniżej 1 cm do 1,5 cm., ale szybko rosną. Od początku znacząco różniły się rozmiarem. Jeden był tak mały, że niechcący wciągnęłam go do strzykawki, którą używałam do aklimatyzacji. Na szczęście nie przejął się tym i żyje do dziś. Ciągle jest najmniejszy i rośnie najwolniej (mam nadzieję, że to nie przeze mnie).
Podobno są z natury lękliwe, ale nie są takie u mnie. Może dlatego, że mają akwarium 45l tylko dla siebie i stadko jest spore. A może to kwestia banana worms, bo jak mnie widza to ustawiają się pod przednią szybą w kolejce do żarcia.
Bardzo łagodne. Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, albo z innymi małymi i towarzyskimi rybkami.
Za jakiś czas będą z nimi mieszkały smoki( Schismatogobius ampluvinculus), które też są małe i raczej strachliwe.
Pseudomugil Paskai to mała rybka, dorasta do ok. 3 cm.
Pochodzenie: Oceania, małe zatoczki w pobliżu Kiunga w górnej części rzeki  Fly, Papua Nowa Gwinea.
pH: 6,5-7,5
Twardość: ?-15dH według fishbase.se
Temperatura- wielka zagadka.
Według fishbase.se i seriouslyfish.com jest to: 18-26 stopni Celsjusza.
Według wielu innych źródeł min. 25-26 stopni lub więcej.
W naturze odżywiają się zooplanktonem, pytoplanktonem i małymi bezkręgowcami. W akwarium można je karmić małymi pokarmami żywymi, ale chętnie też przyjmują pokarm suchy. Na razie daję im nicienie bananowe, Hikari plankton middle, Hikari first bites, rozdrobnione płatki ogólne.
Są piękne. Pomarańczowe z błękitnym neonowym paskiem na grzbiecie. Samce rozkładają kolorowe płetwy jak motyle skrzydła. Większość samców ma pomarańczowe „antenki” na płetwach piersiowych, ale u jednego są one jasnożółte. Nie wiem czy to kwestia wieku(jest największy), w Internecie można znaleźć obie formy kolorystyczne. Samiczki mniejsze, mniej efektownie ubarwione, bardziej żółte.
Poruszają się szybko, czasem nawet skokowo. Przebywają głównie w środkowej i górnej części zbiornika. Pokarm pobierają głównie z powierzchni. Nauczyły się jednak grzebać w podłożu. Zauważyłam, że teraz bardziej eksplorują dno. Trzy tygodnie temu wcale tego nie robiły i sądziłam, że nie potrafią. Może to też kwestia wieku.
Mam nadzieje, że dogadają się ze smokami, ale poczekam aż paskaje podrosną. Niektóre są jeszcze dość małe i nie wiem czy mięsożerne smoki nie próbowały by ich zjeść.
Zdjęcia niestety niezbyt dobrze wychodzą. Muszę sobie coś lepszego zorganizować do fotografowania.

http://www.multihobby.net/?p=6284

https://www.fishbase.se/summary/10532

https://www.seriouslyfish.com/species/p ... -red-neon/
Załączniki
9908CEAB-C12F-4B41-B85D-5C2D1950D6F6.png
6E2D55FA-4E42-4600-9D3B-D5D168AF7E9C.png
Limak86
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

eva pisze: piątek 09 kwie 2021, 17:00 Mam nadzieje, że dogadają się ze smokami, ale poczekam aż paskaje podrosną. Niektóre są jeszcze dość małe i nie wiem czy mięsożerne smoki nie próbowały by ich zjeść.
Te jak to nazywasz "smoki" są mięsożerne bo z tego się składa ich dieta - malutkie żyjątka jak najbardziej, ale nie ryby :) To nie drapieżniki w tym najpowszechniejszym znaczeniu, możesz spokojnie wpuszczać babki do akwarium :)
[650L] Strefa przejściowa jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva

@Limak86 to się cieszę :) Poczekam jeszcze z tydzień, żeby najmniejszy, chudy 1cm przecinek podrósł i będę wpuszczać. Tak myślałam, że rybki nie zjedzą się nawzajem, mimo, że oba gatunki mięsożerne. Sądzę jednak, że 0,5 cm. narybek smoki by chętnie i sprawnie wysunęły. Podskakują do dafni, artemii, wodzienia - chwytają w locie. Inna sprawa, że wyłowienie ich z akwarium kwarantannowego będzie koszmarem. Zakopują się w piachu, błyskawicznie skaczą i obecnie prawie zlewają z kolorem podłoża. Dobrze, że mąż podjął się tego zadania, bo ja wymiękam.
Smoki, bo sprzedawane jako Babka Dragon.
Awatar użytkownika
Miro
Imię: Mirek
Has thanked: 10 times

eva pisze: piątek 09 kwie 2021, 17:00 Według fishbase.se i seriouslyfish.com jest to: 18-26 stopni Celsjusza.
Według wielu innych źródeł min. 25-26 stopni lub więcej.
jedna i druga temperatura jest poprawna.
Tz. fishbase.se i seriouslyfish.com podają temperaturę wody w jakiej rybka została złapana. Najczęściej jest to temperatura z pierwszego opisu ryby.
Natomiast często możemy spotkać na różnych forach w opisie ryby np temperaturę 25-26 stopni , która to jest temperatura prawdopodobnie optymalna dla tego gatunku.
25 - 26 C przypuszczam że ktoś wstawił taką temperaturę ponieważ sam w takiej właśnie trzyma ryby.
Należy pamiętać że prawidłowo powinno obniżać się temperature wody w akwarium na noc a w dzień podnosić.
I często zmiana temperatury pobudza ryby do tarła.
Przecież tak dzieje się w naturze. :)
eva

@Miro, dzięki :) Czyta się o chorobach ryb spowodowanych niewłaściwą temperaturą, ale nie często nie wiadomo jaka to ta właściwa. U mnie będą w 23 stopniach docelowo. Według pana H. Zientka (multihobby.net) optymalna to 23-25 stopni. Tak on trzymał te rybki, a twierdzi, że nawet do niższej się dobrze przystosowują.
eva

Pseudomugili jest 12. Niestety nie wszystkie maluchy przetrwały, ale już od dłuższego czasu ich liczba się nie zmienia. Będą tam jeszcze na dnie babki dragon, są malutkie i siedzą na dnie.
Chciałabym Was poprosić o poradę, bo mam wrażenie że mnie już szajba rybkowa ogarnia. Czy ja do tego akwarium (45l) mogę dołożyć jeszcze kilka maleńkich ryb żyworodnych typu Drobniczka? NH3-0, NO2-0, NO3- ok 3-4 w testach kropelkowych ZOOLEK. NO3 wskazuje, że rybek nie jest za dużo, nawet niedorybienie. Na oko to Pseudomugile mają dużo miejsca. Trochę urosną, ale nie za dużo.
Czy to już przesada? Jeśli nie przesada to ile malutkich rybek mogę dołożyć? Czy Pseudomugilom będzie to pasowało?
ODPOWIEDZ