Testujemy karmnik Juwel Easy Feed

marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Hej Akwaryści! :)
Zbliża się czas urlopów, a także Święta Wielkanocne :).
Niektórzy z Was zapewne wyjeżdżają, ale KTO lub CO nakarmi Wasze ryby? :)
Sami zobaczcie jak działa pokazany na filmie karmnik Juwel Easy Feed :).


Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Tego karmnika nie używałem, ale już nie polecam. Brak możliwości ustawienia konkretnego czasu karmień według mnie dyskwalifikuje go na samym starcie. W domu używam karmnika tetry. Konstrukcja bardzo prosta, a dodatkowo można ustawić dużo więcej rzeczy. Z tego co pamiętam to można ustawić 3 karmienia dziennie - oczywiście każde o dokładnej, wybranej porze, a dodatkowo przy każdym z tych karmień można ustawić ile razy ma się obrócić bęben. Dzięki temu możemy dać więcej / mniej pokarmu podczas każdego karmienia.
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Hej właśnie na takie różne opinie czekam, aby poznać to co używacie :). Dla mnie akurat jest wystarczająca taka opcja jaką oferuje pokazany karmnik. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :).

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@marking Juwel jest bardzo prostym i skutecznych rozwiązaniem na wyjazdy. Tutaj sprawdzi się na pewno w 100%. Ja w domu lubię pooglądać rybole jak jedzą i dlatego ustawienie opcji co 24h z ewentualną dosypką po 6h to za mało. Ja karmię ryby 3 razy. Rano po zapaleniu światła 2 obroty. W ciągu dnia koło 13 czy 14 (teraz nie pamiętam) jeden obrót i przez zgaszeniem światła 3 obroty. Przy ostatnim karmieniu najczęściej jestem już w pokoju i mogę popatrzeć jak wszystkie wypływają (jak karmię "z ręki" nie wszystkie ryby wypływają, bo są strachliwe).

Odnośnie samych karmników to jest niestety minus przy stosowaniu ich pod pokrywą. Duża wilgotność zlepia pokarm i trzeba go wysuszyć / wymienić. Ja po prostu zacząłem wsypywać go mniej i dosypuje co jakieś 7 - 10dni.

Innym minusem, który obserwuje u mnie w tetrze, ale pewnie tak jest we wszystkich karmnikach to że najlepiej podawać jeden rodzaj żarcia np.: tylko płatki, albo tylko granulki itp. Przy pomieszanym pokarmie, w wyniku obracania się bębna, pokarmy jednak minimalnie się "rozwarstwiają". Oczywiście koniec końców wszystko ląduje w akwarium, ale przeważnie najpierw granulki, a później płatki. Mieszanie różnych frakcji pokarmów może również powodować, że porcje podawane podczas karmienia nie będą równe. Najpierw zawsze wylecą mniejsze granulki i pył, a dopiero na koniec płatki, co jest zrozumiałe, bo jak ustawimy szparkę w karmniku na np. 3mm to granulki przecisną się w dużej ilości a płatki już nie wszystkie.

Generalnie ja polecam takie karmniki, ale jak ktoś nie ma to i bez niego się obejdzie.

Filmik fajnie pokazuje ten konkretny model, a i jest okazją do przedstawienia innych. Dobra robota.
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Jeśli wpadnie mi coś innego w ręce pewnie pokażę :). Ten po prostu sam używam właśnie przy wyjazdach :).
Dzięki wielkie i pozdrawiam serdecznie :).
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dla moich potrzeb ten karmnik chyba byłby wystarczający. Film bardzo dobrze prezentuje karmnik, tak krok po kroku, w bardzo prosty sposób. Dziękuję :)
@marking Czy pasuje do innych pokryw akwariowych niż Juwel?
Ostatnio zmieniony piątek 02 kwie 2021, 18:17 przez eva, łącznie zmieniany 1 raz.
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Bardzo proszę i bardzo się cieszę, że film może jakkolwiek pomóc, bo taki też był cel :).
Pozdrawiam serdecznie :).
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@GrandeOW jak szybko jedzenie w karmniku wilgotnieje jeśli jest umieszczone w otworze akwarium z pokrywą?
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Myślę że to będzie zależało za każdym razem indywidualnie zarówno od użytego karmnika, jak i danego zbiornika. Ja osobiście nigdy pod pokrywą nie miałem, tylko w zbiornikach z nią, zawsze leżał na górze.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@eva to zależy od żarcia, ale przeważnie po około 2 tygodniach bywało tak, że bęben się obracał, ale karma już nie wypadała, bo była gdzieś zgrupowana przy ściance. Jest tylko jedno ale... U mnie pokrywa akwarium jest całkowicie szczelna, a karmnik jest około 7 centymetrów nad wodą. W przypadku oryginalnych pokryw jest jednak przewiew i na pewno nie ma takiej wilgoci. Być może przy oryginalnej pokrywie z nawet lekkim przewiewem nie byłoby tego problemu, z tym że nie wiem czy taki karmnik da radę wtedy zamontować - czy będzie na niego miejsce.
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Wiek: 66

Oryginalne pokrywy Juwela OMHO całkiem szczelne są. Ubywania wody na skutek parowania nie da się zauważyć.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Akurat Juwela nigdy nie miałem, ale mogę napisać że w 30l kostce przy włączanym chłodzeniu wiatrakami i przy pokrywie Aquaela mam ubytek wody rzędu 5-7 litrów co tydzień. 25% wody (a pewnie dużo więcej, bo netto pewnie wlane jest koło 20-23 litrów) wyparowanej co tydzień, przy pokrywie to sporo.. Oczywiście to kwestia wiatraków, ale to pokazuje że pokrywa nie jest jednak szczelna (oczywiście ta moja - z Aquaela).

A wracając jeszcze do tematu zawilgotnienia pokarmu to czas kiedy pokarm przestaje wypadać, bo się poskleja od czasu kiedy pokarm po prostu się skończy nie jest znacznie różny. Myślę że gdyby pokarm się nie sklejał to żarcie w karmniku starczyłoby na około 2-3 tygodnie. Oczywiście wszystko zależy od tego ile karmimy. Ja piszę tu o swoim zbiorniku, gdzie karmię sporo i mam sporo ślimaków, które zjadają wszystko co zostało na dnie.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Oczywiście najprawdopodobniej nikt z Was nie spotka się z zawilgoceniem jak u Tomka, bo po prostu postawi karmnik na pokrywie. Dodatkowo sama konstrukcja sprawia, że otwór w bębnie skierowany jest do góry, wiec nawet woda parująca przez ten otwór nie trafia bezpośrednio w okolice przechowywanego pokarmu.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Tak jak pisałem wyżej, to zawilgotnienie nie jest jakimś tematem przekreslajacym karmniki, ale jest to na pewno wadą jak się je trzyma w wilgoci.

Ja nigdy nie stosowałem karmnika, aż go nie dostałem od Mikołaja. Na początku myślałem że to taki gadżet bardziej, ale jak go zamontowałem to ryby zaczęły tak na prawdę dostawać regularnie żarcie (wcześniej też dostawały, ale nie o ustalonych porach i nie z taką częstotliwością). Obsługa ustrojstwa jest prosta. Generalnie polecam.

Czy można się bez tego obejść? Pewnie że tak - nawet przy krótkich wyjazdach

Czy kupiłbym sam taki gadżet? Tak, ale....... Na pewno nie kupiłbym go po to żeby stał na pokrywie. Jeśli miałoby to tak wyglądać to bym go nie używał. Tylko pod pokrywą, a ewentualnie na szybie jak nie ma pokrywy.
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

To już jest kwestia danego użytkownika, ja z kolei nie chciałbym wkładać nigdy karmnika pod pokrywę, a używałem w zbiornikach z pokrywą :).
Dlatego to już kwestia jest danego akwarysty :).
Nie zauważyłem pytania co do tego jak z innymi pokrywami, ja akurat akwarium Juwela nie miałem nigdy, a w małym akwarium z pokrywą usuwałem taki fragment pokrywy do wyjęcia i też karmiłem podczas urlopu stawiając na niej.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

marking pisze: piątek 02 kwie 2021, 15:29Juwel Easy Feed
Jest dostępna wersja 2.0 tego urządzenia. Jak masz możliwość przetestuj:
https://www.juwel.pl/produkty/akcesoria ... tomatyczny
marking
Posty: 84
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:38
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Mariusz
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

boro1 tak dzięki, kojarzę ten drugi model, choć nie miałem go w ręku, bo easy feeda od lat używam w takich sytuacjach wyjazdu. Być może uda się to jakoś ogarnąć, to wtedy oczywiście stworzę film.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.EU - portal informacyjny
www.CoralPlanet.eu - sklep z akwarystyką morską
ODPOWIEDZ