Kontrolery pH/CO2

Różne aspekty akwarystyki.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

Prośba do użytkowników kontrolerów/sterowników pH/CO2 (nie DIY) o podzielenie się informacją o swoim rozwiązaniu:
- marka i model kontrolera
- marka/model sondy
- marka buforów
- jak często kalibrują sondę
- dlaczego takie modele wybrali
- własne refleksje/opinie po przynajmniej 6mies. używania.
--------
Arek
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Ja mam kontroler Macro Aqua pH T2.
Kupiłem nowy w zeszlym tygodniu. W komplecie jest sonda do pH oraz do pomiaru temperatury.

Jako dla laika jeśli chodzi o kompy pH ten okazał się prosty w obsłudze. Po włączeniu sonda do buforu 7 na 60sek, potem na kolejne 60 do 4.
Ustalenie dolnego / górnego pH i gotowe.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3



Pierwsze podejście
- marka i model kontrolera: weipro, 2010 (?)
- marka/model sondy: z zestawu jakaś tandeta, potem hydromet erh-aq1
- marka buforów: do weipro jest tylko bufor 7pH, dostałem w zestawie
- jak często kalibrują sondę: na początku co miesiąc, potem po wymianie sondy
- dlaczego takie modele wybrali: zestaw z allegro
- własne refleksje/opinie po przynajmniej 6mies. używania: sondą z zestawu padła po 6 miesiącach. Weipro ciężko ustawić, bo jest analogowy a pokrętła są super czułe. Obrót o włos a ustawienie skacze o 0,5 pH


Drugie podejście
- marka i model kontrolera: mirekkona, uPH-02
- marka/model sondy: hydromet erh-aq1
- marka buforów: z clarias zestaw
- jak często kalibrują sondę: po instalacji, miesiąc po, w celu sprawdzenia. Tyle.
- dlaczego takie modele wybrali: bo mnie weipro padło, a gdzieś czytałem dobre opinie o mirekkon
- własne refleksje/opinie po przynajmniej 6mies. Próbowałem robić regenerację sondy po iluś tam latach, bo wypada. Wnioski są opisane w innym wątku @inerkoma. Sam kontroler jest w wersji "ustawić i zapomnieć". A o to się rozchodzi. Na początku trzeba tylko rozkminić jak się tym operuje. A, no i ma sterowanie napowietrzaniem jak nam pH poleci za bardzo.



Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

@boro1 - czy masz do tego Macro Aqua pH T2 podłączony elektrozawór i ew. jaki ?

@radmac - jaką długość ma kabel sondy hydromet erh-aq1
Czyli masz ten zestaw http://www.mirekkon.skysoft.pl/pages/product/81 ??
--------
Arek
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


AquaDreams pisze:
[mention]radmac[/mention] - jaką długość ma kabel sondy hydromet erh-aq1
Czyli masz ten zestaw http://www.mirekkon.skysoft.pl/pages/product/81 ??
W sumie tak, ale nie kupiony razem, i nie z jednego miejsca.
Długości kabla nie pamiętam
Wawariat


Wawariat
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

- marka i model kontrolera: 2 x Macro Aqua pH T2
- marka/model sondy: dołączona do komputera
- marka buforów: dołączone do komputera
- jak często kalibrują sondę: co ~2 miesiące
- dlaczego takie modele wybrali: stosunek moich potrzeb do możliwości i ceny
- własne refleksje/opinie po przynajmniej 6mies. używania.: Mam dwie sztuki, choć potrzebowałem jednej. W pierwszej już po gwarancji padł przekaźnik i komputer przestał sterować elektrozaworem. Poza tym wszystko działa - mierzy temperaturę i pH prawidłowo. Mimo awarii sprzęt jest na tyle prosty i bezproblemowy, że kupiłem drugi identyczny. Zastąpił ten uszkodzony, który zajął się stałym pomiarem pH i temperatury w BW - niech robi chociaż to, co się w nim nie popsuło. ;) Sondy dołączone w komplecie okazały się bardzo żywotne. To są modele zintegrowane, bez możliwości uzupełniania/regeneracji. Ta moja starsza sonda działa już długo i nadal dobrze wskazuje. Jedyne co zauważyłem, to dziwna histereza komputera. Jeśli ustawię mu np. pH 6, to on potrafi zbić aż do 5,8 i dopiero wyłącza gazowanie. Wznawia już przy 5,9. W zasadzie nigdy nie widzę 6 na liczniku, zawsze wszystko trzyma się między odczytami 5,8-5,9. To nie problem, bo łatwo skompensować takie przesunięcie, ale trochę dziwi, że komputer robi właśnie coś takiego.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Ja również używam UPH 02. Cały zestaw kupiłem w Mirekkom. Sonda i bufory Hydromet. Kalibrowane raz w 2018, od tego czasem wkładam sondę do buforów i jeśli pokazuje dobrze, to nie ruszam i tak już 3 lata. Kabel ma 2 metry.
Dlaczego ten model, bo ma same dobre opinie, a cena jest bardzo atrakcyjna.
Jeśli zdecydujesz się na ten model, albo inny od Mirekkom, to uważaj, bo często można trafić na oferty w których nie ma kabla do podłączenia elektrozaworu.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

@tencin - ad. Macro Aqua pH T2 - tam jest chyba jakieś dziwne gniazdo na podłączenie elektrozaworu / napowietrzacza.
Czy to są gniazda na 220V ?
18788-1011507174.jpg
18788-1011507174.jpg (60.04 KiB) Przejrzano 6736 razy
Czy ktoś wie czym się różni Macro Aqua pH T1 od T2 ?
--------
Arek
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

AquaDreams pisze: niedziela 11 kwie 2021, 15:52 @boro1 - czy masz do tego Macro Aqua pH T2 podłączony elektrozawór i ew. jaki ?

@radmac - jaką długość ma kabel sondy hydromet erh-aq1
Czyli masz ten zestaw http://www.mirekkon.skysoft.pl/pages/product/81 ??
Tak, mam podłączony firmy aquaart
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

AquaDreams pisze: niedziela 11 kwie 2021, 18:00 @tencin - ad. Macro Aqua pH T2 - tam jest chyba jakieś dziwne gniazdo na podłączenie elektrozaworu / napowietrzacza.
Czy to są gniazda na 220V ?
18788-1011507174.jpg

Czy ktoś wie czym się różni Macro Aqua pH T1 od T2 ?
Z tego co pamiętam wersja T2 ma automatyczną kalibrację.
Co do gniazda rzeczywiście wygląda dziwacznie. Trochę tak jakby miały do niego pasować wtyczki z różnych krajów. Ta nasza, polska pasuje :)
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

tencin pisze: niedziela 11 kwie 2021, 16:26 Jedyne co zauważyłem, to dziwna histereza komputera. Jeśli ustawię mu np. pH 6, to on potrafi zbić aż do 5,8 i dopiero wyłącza gazowanie. Wznawia już przy 5,9. W zasadzie nigdy nie widzę 6 na liczniku, zawsze wszystko trzyma się między odczytami 5,8-5,9. To nie problem, bo łatwo skompensować takie przesunięcie, ale trochę dziwi, że komputer robi właśnie coś takiego.
U mnie jest dokładnie tak samo. Trochę to dziwne
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

AquaDreams pisze: niedziela 11 kwie 2021, 18:00 @tencin - ad. Macro Aqua pH T2 - tam jest chyba jakieś dziwne gniazdo na podłączenie elektrozaworu / napowietrzacza.
Czy to są gniazda na 220V?
Wersja T2 ma gniazdo dziwaczne, bo to jest gniazdo "uniwersalne" dla różnych typów wtyczek. Nasze krajowe pasują jak ulał. Działa na standardowe 220V.
AquaDreams pisze: niedziela 11 kwie 2021, 18:00 Czy ktoś wie czym się różni Macro Aqua pH T1 od T2 ?
Nie wiem dokładnie, nie miałem T1. Z tego co czytałem, to różni się między innymi gniazdem oraz tym, że T2 ma automatyczną kalibrację i zdecydowanie fajniejszy interfejs (kulturalne przyciski a nie coś, co wyglądało jak inżynierska fucha po piwie). No i to jest wersja rozwojowa, czyli T2 powinno w teorii usuwać wady poprzednika, znaczy ma szansę być zwyczajnie bardziej dopracowane użytkowo.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 204
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

Hmm
Czy to https://www.invital.pl/macro-aqua-ph-co ... emperatury jest T1 czy T2 ?

Na obrazie jest widoczne T1, natomiast gdzieś tam w pytaniach/odpowiedziach jest info, że jest to wersja 2.
--------
Arek
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

A i jeszcze jedno. Mi pokazuje jedno miejsce po przecinku a nie dwa jak na zdjęciach.
Może T1 pokazywał dwa a T2 jedno tylko?
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@tencin a jak temp spadnie do 20stopni to Twój wydaje jakiś dźwięk?
U mnie w akwarium nie ma grzałki i w ciągu dnia temp wody to 24 stopnie a w nocy spada do 21. Przy podmianie zależnie od godziny jeśli temp spada do 20 to włącza się alarm, którego nie bardzo umiem wyłączyć. dopiero jak temp podniesie się do 21 alarm wyłącza się.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

AquaDreams pisze: niedziela 11 kwie 2021, 19:15 Hmm
Czy to https://www.invital.pl/macro-aqua-ph-co ... emperatury jest T1 czy T2 ?

Na obrazie jest widoczne T1, natomiast gdzieś tam w pytaniach/odpowiedziach jest info, że jest to wersja 2.
Nie jestem pewien, czy T1 jest jeszcze produkowane. Invital to solidny sklep, jeśli napisali że to v2, to pewnie biorą za to odpowiedzialność. Jeśli coś nie będzie grało, zawsze można zwrócić. ;)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

boro1 pisze: niedziela 11 kwie 2021, 19:20 A i jeszcze jedno. Mi pokazuje jedno miejsce po przecinku a nie dwa jak na zdjęciach.
Może T1 pokazywał dwa a T2 jedno tylko?
T2 pokazuje jedno miejsce.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

boro1 pisze: niedziela 11 kwie 2021, 19:23 @tencin a jak temp spadnie do 20stopni to Twój wydaje jakiś dźwięk?
U mnie w akwarium nie ma grzałki i w ciągu dnia temp wody to 24 stopnie a w nocy spada do 21. Przy podmianie zależnie od godziny jeśli temp spada do 20 to włącza się alarm, którego nie bardzo umiem wyłączyć. dopiero jak temp podniesie się do 21 alarm wyłącza się.
Tak, on ma funkcję alarmu temperatury i pH, w obydwie strony zakresu. ;) Sprawdź w dokumentacji, da się to poustawiać odpowiednio.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Co do kalibracji w 60 sekund... uPH-02 kalibruje się po 15~20 minut na bufor. IMHO sonda jednak potrzebuje czasu, żeby się ustabilizowac. @tencin może z szybkości kalibracji wynika Twój offset? Kiedyś zrobiłem kalibrację na szybko i potem był rozjazd w wynikach vs porządna kalibracja.

Wawariat

Wawariat
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@radmac postępowałem zgodnie z instrukcją
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

radmac pisze: niedziela 11 kwie 2021, 20:35 @tencin może z szybkości kalibracji wynika Twój offset? Kiedyś zrobiłem kalibrację na szybko i potem był rozjazd w wynikach vs porządna kalibracja.
Ja tam nie patrzę na zegarek, tylko na odczyt. Jeśli jest stabilny i już się nie zmienia przez dłuższy czas, to znaczy że jest OK i kalibracja dobiegła końca. Moim zdaniem to wystarczająca dokładność. :)

Gdyby człowiek chciał być bardzo dokładny, to musiałby np. kompensować odchylenia temperaturowe podczas kalibracji. Czyli albo roztwór kalibracyjny w konkretnej, stabilnej temperaturze, albo termometr komputera w zbiorniczku z roztworem. W większości przypadków i tak nasza kalibracja jest zawsze trochę na oko i szczerze mówiąc nie ma to większego znaczenia. Jeśli chcemy ustawić pH 6 a komputer oszukuje przy odczycie i tak naprawdę ustawia nam pH 6.1, to w praktyce taki zdawałoby się duży błąd kalibracji wcale nie jest problemem. Dla roślin i zwierząt różnica 0,1 stopnia pH to nie kłopot, pod warunkiem że jest stabilnie. Komputer jest narzędziem walki o stabilność, nie o precyzję odczytu.

Odpowiadając. Nie mam żadnych pojemności mogących akumulować gaz, więc one nie są przyczyną offsetu. Ewidentnie widać, że komputer działa zgodnie z zasadą "jeśli ustawiłeś 6, to nigdy nie będzie wyżej niż 6". Czyli on zawsze ciągnie w dół poniżej 6, bo zbiornik ma tendencję do odkwaszania (ucieczka CO2). Histereza ciągnie pH w dół poniżej celu, tak musi być. Jak zejdzie do pewnego poziomu, to komputer przestaje podawać gaz. Potem pH rośnie aż znów się pokłóci z histerezą, przekroczy granicę i znów zacznie się dozowanie. Ten cykl jest moim zdaniem źródłem offsetu, o czym poniżej.

No więc ja tak sobie myślę, że wszystko rozbija się o szybkość rozpuszczania CO2 w wodzie. Komputer żeby nie dopuścić do przekroczenia ustalonego poziomu 6 nie czeka do jego osiągnięcia, tylko zaczyna pompować wcześniej, jeszcze kiedy zegar wyświetla 5.9. Robi tak dlatego, że musi uwzględnić właśnie ową szybkość rozpuszczania. Jeśli zacznie podawać gaz zbyt późno, to zanim jego rozpuszczanie zacznie wpływać na pH, może ono podnieść się powyżej zadanego poziomu 6. Komputer uprzedza więc wypadki i zaczyna podawać gaz wcześniej, kompensując czas konieczny do jego rozpuszczenia. No i tutaj jest problem, bo gaz rozpuszczać może się z różną prędkością - zależną od jego obecnego wysycenia, ciśnienia, temperatury wody, wydajności atomizera, szybkości przepływu gazu, obecności dodatkowego reaktora za atomizerem itd. No więc komputer nie zna wartości wielu z tych zmiennych, musi je jakoś aproksymować. Tak więc sądzę, że z braku innych możliwości komputer zaczyna podawać gaz w jakimś średnio statystycznie optymalnym czasie wyliczonym przez jego algorytm. Jeśli mój atomizer i cały system rozpuszczania gazu jest dużo bardziej wydajny niż średnia statystyczna, to dynamika zmiany pH będzie inna niż oczekiwana przez komputer. To znaczy, że komputer będzie za wcześnie otwierał gaz i zbyt późno zamykał. To spowoduje, że pH będzie spadało niżej niż wartość oczekiwana i nigdy nie urośnie do wartości progowej. No i mamy przyczynę offsetu. ;)
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

tencin pisze: niedziela 11 kwie 2021, 19:53 Sprawdź w dokumentacji, da się to poustawiać odpowiednio.
temperatury nie da się poustawiać. Próbowałem, kombinowałem i nic. Serwis tych urządzeń potwierdza tą przypadłość. Nie tyle przypadłość co nazwali to cechą. Efekt jest taki, że w nocy zaczyna mi alarm wyć. Także musiałem zamówić grzałkę, przed czym się wzbraniałem :/.
Awatar użytkownika
JJP2
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 02:46
3
Lokalizacja: Ciupagi
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

- marka i model kontrolera
Profilux 2
- marka/model sondy
Hydromet ERH -AQ1
- marka buforów
Hydromet
- jak często kalibrują sondę
na razie raz
- dlaczego takie modele wybrali
to była okazja 1:1 000 000 (gdyby nie to pewnie bym coś "zdziargał" na arduino)
- własne refleksje/opinie po przynajmniej 6mies. używania.
Na razie nie zawodzi (działa od 1,5 roku). Wiek komputerka/sterownika utrudnia nieco połączenie go z PC (złącze RS232 i nie wszystkie sterowniki są kompatybilne). Prosta obsługa (choć bez PC trochę utrudniona ze względu na wielość możliwości Profiluxa co z kolei generuje całą masę grup głównych, podmenu i podmenu podmenu). Kalibracja sondy prosta w obsłudze i długa (jak wszędzie w zasadzie).
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie czynią ale jak wq...
ODPOWIEDZ