Dojrzałe akwarium?

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Kiedy możemy poznać że akwarium jest stabilne / dojrzałe?

Rozmawiałem dzisiaj ze znajomym dzieląc się przy tym wynikami testów.

No2 wynosi 0
No3 wynosi między 2 a 5 (w kierunku 2)
/ testy zooleka /

akwarium stoi 2 tygodnie, w międzyczasie dawałem nieco bakterii, do kubełka było nalane nieco wody z obecnego akwarium, gąbki się tam nieco moczyła etc
jednak kiedy wspomniałem że mam w niektórych miejscach glony (raczej jakaś drobnica w porównaniu z tym co mam w mniejszym akwarium), a co gorsza (jego zdaniem) rośliny za bardzo nie rosną (niektóre zasadzone pomiędzy tygodniem a dwoma tygodniami temu zaczęły się nieco rozpadać, zaczęły się pojawiać dziurki, czy fragmentami zrobiły się przejrzyste) to akwarium zdecydowanie nie jest dojrzałe.

Nie znalazłem żadnego potwierdzenia tej tezy w akwarium ale w zasadzie nie byłbym sobą gdybym każdej tezy osoby której widzę że udaje się coś dobrego osiągnąć nie brał pod uwagę :)

Stąd zapytanie do Was - co jest w Waszych wypadkach wyznacznikiem tego że akwarium już "dojrzało"?
Czym się kierować?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Wydaje mi się, że warto poczekać 3-4 tygodnie. Jak wyciśniesz do akwarium gąbkę z brudnego filtra z drugiego, dojrzałego akwarium to proces przyśpieszysz. To jest świetny sposób. U mnie było słabo ze wskaźnikami dojrzewania. Rośliny rosły powoli, niektóre się rozpadały (teraz już wiem jakie i gdzie kupować, żeby nie zdychały). To jest też normalne, że roślina po przesadzeniu zgubi stare liście, a potem odrasta. Nie musi tak być, ale bywa. U mnie też nie było wyraźnego skoku NO2 (powinno wzrosnąć, a potem opaść). Jeśli się dodaje dobre bakterie, to ten skok może być niewielki i przejdzie niezauważony. U mnie w czterech akwariach tak było. Dlatego odczekanie przynajmniej 3-4 tygodni to minimum, bo NO2 może skoczyć jak wpuścisz rybki. NO3 u mnie nie wzrosło nigdy ;) Kolejnym wskaźnikiem jest zmiana zapachu wody. Zaczyna pachnieć, według mnie, jak bajoro, staw. Niektórzy mówią, że pachnie ziemią. Kolejna rzecz: wrzucony płatek pokarmu dla ryb. Kiedy woda niedojrzała, pokryje się pleśnią i będzie taki zapleśniały sobie leżał. W dojrzałym akwarium powinien ulegać rozpadowi.
Zbadaj NO2 za kilka dni. Jak Ci się uda to też NH3.
Warto wpuszczać rybki partiami, żeby nie za dużo na raz.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Stawiam tezę, że 2 tygodnie to zdecydowanie zbyt mało na to, żeby stwierdzić czy akwarium dojrzało. Pomiar NO2 i NO3 nie wystarczy. Żeby wiedzieć na 100% co się działo w zbiorniku, musiałbyś monitorować od samego początku wszystkie formy azotu.

Na starcie powinien wzrosnąć amoniak, azotyny i azotany powinny być praktycznie niemierzalne (chyba że dałeś podłoże, które uwalnia coś do słupa). Amoniak powinien dość szybko zacząć spadać a w odczytach pojawia się NO2. To oznacza, że zaczęła się rozwijać w zbiorniku grupa bakterii odpowiedzialnych za pierwszy stopień nitryfikacji. Te bakterie rozwijają się szybko i są bardzo skuteczne, jeśli dobrze się namnożą, to problem amoniaku już nigdy nie powinien się w zbiorniku pojawić, zwłaszcza, że rośliny też chętnie go pochłaniają. Oczywiście wyłączając przypadki szczególne, typu jakieś zwłoki rozkładające się za filtrem - wtedy skok amoniaku może się przytrafić.

Moment kiedy azotyny mają maksymalną wartość nazywamy szczytem azotynowym. Amoniak w momencie wystąpienia szczytu NO2 będzie już praktycznie niemierzalny. To jest coś, co możesz zaobserwować w zbiorniku wielokrotnie, w całym czasie jego życia. Każda poważniejsza zmiana mająca wpływ na obciążenie biologiczne zbiornika (np. wpuszczenie większej grupy nowych zwierząt) będzie powodowała wzrost podaży związków azotu. Bakterie rozkładające amoniak mnożą się szybko, więc jego wzrost będzie krótkotrwały jeśli w ogóle da się zauważyć. Za to bakterie rozkładające azotyny mają duży bezwład, więc pojawi się szczyt azotynowy. To nic strasznego, w końcu bakterie namnożą się i rozłożą azotyny. Trzeba jednak nad tym panować, bo zbyt duże zaburzenie objawi się zbyt wysokim wzrostem azotynów w szczycie i mogą być problemy. To znaczy, że np. wpuszczenie zbyt dużej grupy nowych ryb na raz nie jest dobrym pomysłem, lepiej wpuszczać mniejszymi grupami w odstępach 1-2 tygodni.

W kolejnym kroku namnaża się druga grupa bakterii, przeprowadzająca nitryfikację z azotynów do azotanów. Te bakterie mnożą się znacznie wolniej i nie są tak wydajne. W testach wzrost azotanów powinien pokrywać się ze spadkiem azotynów. Poziom azotanów będzie ograniczany przez rośliny, dla których są one dobrym nawozem. Jeśli roślin jest zbyt mało, azotany będą się kumulowały i wymuszały częstsze podmiany wody.

Jest jeszcze trzecia część procesu przemian azotowych, czyli denitryfikacja - rozkład azotanów. Ten proces zachodzi beztlenowo, głównie w podłożu, czasami w filtrze (jeśli filtr ma odpowiednią konstrukcję zapewniającą strefy beztlenowe). W akwarium denitryfikacja jest mało wydajna i ma marginalne znaczenie, o wiele większą rolę w usuwaniu azotanów spełniają rośliny.

Cała powyższa zabawa to 3-4 tygodnie. Pod warunkiem, że bakterie mają się na czym mnożyć. Startując zbiornik powinieneś zadbać o pożywkę dla bakterii (źródło amoniaku). Jeśli tego nie zrobiłeś, to na bank coś tam w zbiorniku ruszyło, jakieś bakterie pewnie się namnożyły, niemniej zbiornik nadal nie dojrzał. Ma zbyt małą pojemność biologiczną i nie jest gotowy na skoki podaży związków azotu. Wpuszczenie źródła amoniaku (ryb) szybko ujawni prawdę, w odczytach znów zobaczysz amoniak i azotyny. Zbiornik jest "lekko" wystartowany, ale raczej nie jest dojrzały. Tak naprawdę dojrzały to on jeszcze długo nie będzie - 2-3 miesiące to minimum, żeby mówić o stabilności biologicznej zbiornika. Po 6 miesiącach wszystko już będzie działało jak w zegarku. Pełne dojrzewanie pozostałych cykli (bo my się skupiliśmy tylko na tlenowych przemianach azotu, a przecież to tylko jeden z cykli) potrwa spokojnie do 12 miesięcy.

Jeśli chodzi o glony i rośliny, to znajomy trochę pobłądził w swoich ocenach. Obecność glonów ma niewiele wspólnego z dojrzałością zbiornika. W końcu glony pojawiają się w nawet bardzo dojrzałych baniakach. Ich obecność świadczy o braku równowagi, niedojrzały zbiornik oczywiście równowagi nie zapewnia, ale dojrzały też jej wcale nie gwarantuje.
Stwierdzenie, że rośliny zasadzone tydzień temu rosną zbyt wolno też nie jest zbyt szczęśliwe. W ciągu tych dwóch tygodni rośliny mają jeszcze masę zmagazynowanych zasobów, nawet nie zauważysz niedoborów jeśli takowe występują. Co więcej, w 2 tygodnie rośliny nawet się jeszcze dobrze nie ukorzeniły, ciężko wymagać po nich super wzrostu. Również gubienie liści nie jest niczym dziwnym. Niektóre gatunki robią to po zmianie parametrów wody (np. zwartki często rozpuszczają liście po przesadzeniu do innych warunków). Dużo roślin zakupionych w sklepie to formy emersyjne, one również stracą liście i wytworzą nowe. To jest zupełnie normalne i nie ma nic wspólnego z dojrzewaniem mikrobiologii.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

eva pisze: czwartek 13 maja 2021, 07:47 [...] Jeśli się dodaje dobre bakterie, to ten skok może być niewielki i przejdzie niezauważony. U mnie w czterech akwariach tak było. Dlatego odczekanie przynajmniej 3-4 tygodni to minimum, bo NO2 może skoczyć jak wpuścisz rybki. NO3 u mnie nie wzrosło nigdy ;) Kolejnym wskaźnikiem jest zmiana zapachu wody. Zaczyna pachnieć, według mnie, jak bajoro, staw. Niektórzy mówią, że pachnie ziemią. Kolejna rzecz: wrzucony płatek pokarmu dla ryb. Kiedy woda niedojrzała, pokryje się pleśnią i będzie taki zapleśniały sobie leżał. W dojrzałym akwarium powinien ulegać rozpadowi.
Zbadaj NO2 za kilka dni. Jak Ci się uda to też NH3.
Warto wpuszczać rybki partiami, żeby nie za dużo na raz.
dziękuję, odpowiadając:
dodałem do akwarium dwie ampułki - bakterie + pożywkę - tego samego dnia którego było zalane akwarium. Zapach jest wyczuwalny - nie pomyślałem nawet o tym ale czuć to akwarium podobnie jak moje mniejsze.
W ostatnią sobotę wrzuciłem kilka granulek - nie jestem w stanie ich teraz namierzyć - ale to może być kwestia wielkości akwarium.
W sobotę też dodałem nieco bakterii tropicala.

NH3 niestety nie mam jak zmierzyć - zastanawiałem się nad wpuszczeniem albo:
a) amano, w kontekście roślin, sprzątaczy
b) paru neonów innesa z obecnego akwarium

tencin pisze: czwartek 13 maja 2021, 11:10
dziękuję bardzo za odpowiedź, jako podłoże mam jbl aqua basis + piasek
odnosząc się jeszcze do przenoszenia ryb to chyba nawet rozłożę przenoszenie i uzupełnianie obsady na dłuższy okres czasu (2-3 tygodnie)..

roślinnie wygląda to tak (docelowo dojdzie jeszcze lotos rubra z lewej strony):
Obrazek

czyli zgodnie z kalkulatorem który kiedyś znalazłem mam 3200 cm2 powierzchni co daje mi miejsce na ~80 roślin i mniej więcej tyle ich mam (może nawet nieco więcej). Tylko jak liczyć np. saggitarie które ledwo się trzymają? :lol:

Czy jest jakiś wpływ tego co mam w kubełku na dojrzewanie zbiornika? tj. Zbiornik szybciej dojrzeje jak mam więcej wkładów czy raczej dzieje się to niezależnie bo braknie tej "pożywki"?

i dziękuję bardzo za obszerne wytłumaczenie procesu :)
Awatar użytkownika
kasaks
Posty: 63
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 19:42
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times


eva pisze:teraz już wiem jakie i gdzie kupować, żeby nie zdychały
Koniecznie podziel się tą wiedzą! Obrazek
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@kasaks najlepsze od doświadczonego akwarysty z jego akwarium. Forumowe darowizny maja się w porządku. Ostatnio kupowałam na olx.pl od akwarysty (nie mogę teraz przesłać linka bo olx lubi się zawieszać) i też jestem zadowolona. A ze sklepów polecam Rogatek- żadna roślinka nie zdechła. Za to kupione w peha padają wszystkie poza super wytrzymałym (np. Żabienice, Anubiasy) - nie wiem dlaczego padają, więc nie obwiniam o to sklepu.
Awatar użytkownika
kasaks
Posty: 63
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 19:42
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Dzięki @eva
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@Lucas zerknij sobie na stronę:

http://www.akwanauka.pl/2021/02/dojrzewanie-akwarium-i-wszystko-o-cyklu.html

Takich stron jest wiele i niejednokrotnie są niestety ze sobą sprzeczne, ale ja jakoś teorie autora darzę dużą dozą zaufania.

Ze swojej strony i doświadczenia mogę powiedzieć, że dojrzewanie akwarium może trwać nawet z pół roku. Startowałem akwarium kilka razy (pewnie koło 10). Zwierzaki wpuszczałem pewnie około 1-2 miesiące od zalania, ale tak na prawdę stabilizację zbiornika obserwowałem po około pół roku (tak jak pisałem wyżej). Dojrzewanie akwarium to nie tylko NO2 czy NH4, ale masa innych czynników, bakterii itp.

Tekst, który podesłałem jest długi, ale na prawdę warto go przeczytać w całości. Sam nie raz mierzyłem się z tym tematem i jakiś tam bagaż doświadczenia mam, ale ten tekst też wiele rzeczy mi podpowiedział (szczególnie mit2). Polecam.

A jeszcze odnośnie tego co pisałeś to też trzeba rozróżnić dojrzewanie zbiornika od zwykłych niedoborów minerałów, które mogą powodować pogorszenie kondycji roślin. Nawet w dojrzałym zbiorniku czasem rośliny marnieją z powodu niedoborów.

EDIT: Coś mi się z linku nie robi hiperłącze, więc chyba trzeba go skopiować i wkleić do przeglądarki po prostu
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

eva pisze: czwartek 13 maja 2021, 14:31 @kasaks najlepsze od doświadczonego akwarysty z jego akwarium. Forumowe darowizny maja się w porządku. Ostatnio kupowałam na olx.pl od akwarysty (nie mogę teraz przesłać linka bo olx lubi się zawieszać) i też jestem zadowolona. A ze sklepów polecam Rogatek- żadna roślinka nie zdechła. Za to kupione w peha padają wszystkie poza super wytrzymałym (np. Żabienice, Anubiasy) - nie wiem dlaczego padają, więc nie obwiniam o to sklepu.
zależy też, jak ktoś mi gdzieś napisał / powiedział - w czym te rośliny były trzymane wcześniej.
Jeżeli akwarysta od którego bierzesz rośliny ma pH w stronę 6, a u Ciebie jest w stronę 8 - to tutaj może być ciężko o cuda.
GrandeOW pisze: czwartek 13 maja 2021, 14:49 @Lucas zerknij sobie na stronę:

http://www.akwanauka.pl/2021/02/dojrzewanie-akwarium-i-wszystko-o-cyklu.html
[...]
Przyjąłem i z pewnością jeszcze dzisiaj przeczytam - dziękuję!
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@Lucas z dużą dozą prawdopodobieństwa pod koniec maja spotkamy się małą grupką forumowiczów. Jeśli potrzebujesz jakichś roślin to daj znać a na pewno ktoś przyniesie coś na spotkanie i będziesz mógł sobie coś nowego posadzić. Ja cudów nie mam w zbiorniku, ale na pewno jakiegoś anubiasa bym wygrzebał. Do tego standardowo wąkrotkę i inne pływające świństwo :)
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

GrandeOW pisze: czwartek 13 maja 2021, 14:58 na pewno ktoś przyniesie coś na spotkanie
poczuwam się wywołany do tablicy.
coś tam się na pewno znajdzie
:)
Wawariat
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

radmac pisze: czwartek 13 maja 2021, 15:13 poczuwam się wywołany do tablicy.
coś tam się na pewno znajdzie
Będzie nas kilka osób. Ja też na pewno coś przyniosę jak będzie taka potrzeba.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Do tej pory na początek mierzyłem NH3. Jak było 0 to NO2. Jak było dobrze to wpuszczałem pierwsze ryby. Pierwsze akwa kotwasiło się 4tyg. Drugie w kolejności-krewetkarium-chyba z 6. Za to 54l były gotowe po tygodniu.

Wjechała nowa lampa,więc do czasu spotkania pewnie coś będzie do cięcia :)
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Jarzy pisze: czwartek 13 maja 2021, 21:41Wjechała nowa lampa
pochwal się ;)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@boro1 Najpierw ładnie ogarnę wizualnie,bo jak belka wygląda to każdy wie ;)
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Jarzy pisze: piątek 14 maja 2021, 11:21 belka wygląda to każdy wie
wrgb?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@boro1 WRGB 2
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

GrandeOW pisze: czwartek 13 maja 2021, 14:58 @Lucas z dużą dozą prawdopodobieństwa pod koniec maja spotkamy się małą grupką forumowiczów. Jeśli potrzebujesz jakichś roślin to daj znać a na pewno ktoś przyniesie coś na spotkanie i będziesz mógł sobie coś nowego posadzić. Ja cudów nie mam w zbiorniku, ale na pewno jakiegoś anubiasa bym wygrzebał. Do tego standardowo wąkrotkę i inne pływające świństwo :)
radmac pisze: czwartek 13 maja 2021, 15:13
GrandeOW pisze: czwartek 13 maja 2021, 14:58 na pewno ktoś przyniesie coś na spotkanie
poczuwam się wywołany do tablicy.
coś tam się na pewno znajdzie
:)
GrandeOW pisze: czwartek 13 maja 2021, 15:14
radmac pisze: czwartek 13 maja 2021, 15:13 poczuwam się wywołany do tablicy.
coś tam się na pewno znajdzie
Będzie nas kilka osób. Ja też na pewno coś przyniosę jak będzie taka potrzeba.
Jarzy pisze: czwartek 13 maja 2021, 21:41 Do tej pory na początek mierzyłem NH3. Jak było 0 to NO2. Jak było dobrze to wpuszczałem pierwsze ryby. Pierwsze akwa kotwasiło się 4tyg. Drugie w kolejności-krewetkarium-chyba z 6. Za to 54l były gotowe po tygodniu.

Wjechała nowa lampa,więc do czasu spotkania pewnie coś będzie do cięcia :)
Dziękuje bardzo za propozycję, sprawdzałem termin niestety wybitnie nie pasuje :(

Na chwilę obecną rośliny się w miarę trzymają, niektóre które już myślałem że nie rokują w miarę sobie radzą, testy regularnie pokazują No2 =0. No3 po wprowadzeniu rybek skoczyło do 10.
Glony które były znikły albo nie jestem w stanie za bardzo ich znaleźć, możliwe że dojrzewanie przeszło całkiem sprawnie i może bezboleśnie.. :D

@GrandeOW przeczytałem artykuł, skusił mnie do wprowadzenia części rybek wcześniej niż planowałem (za wyjątkiem tych wrażliwszych) póki co - odpukać - bez żadnych strat :)
ODPOWIEDZ