72l - nowe szkło - start... żółtodzioby zaczynają przygodę

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Hejka,

Jest taki temat.

Córka (młoda... ale bez przesady - 20lat) bliskiej koleżanki... chciała mieć rybkę.
No i z chłopakiem (mieszkają już osobno... w końcu dorośli :P) - kupili sobie "złotą rybkę". A nawet dwie :( .

W 7l dwa spore welony :roll: :oops: ... no i jeden bidulek już "wyciągnął kopyta".
Oczywiście zero roślin... nic... woda i chyba żwirek i jakiś "nurek" (no tak do tego podeszli, jakby mieli po 7 lat).

Wyjaśniłem im, że te 7l ... to sobie mogą... nie wiem... co z robić, ale ryba żadna tam żyć nie powinna... i żeby nie męczyli bożych stworzeń.

Chyba dotarło - no i startują z czymś większym. Kupili akwarium 72l (60dłx30szerx40wys).

I teraz tak - doradźcie proszę - czy na PIERWSZE akwarium... warto im polecić ziemię ogrodową? czy jednak za duże ryzyko?.
Chcą mieć oczywiście rośliny...
Może jednak żwirek + piasek ... + proste rośliny na początek będą prostszą opcją, aby się nie zrazili początkujący akwaryści?
Bo jak przez nieuwagę i brak doświadczenia "pogrzebią" w podłożu... to niezły kipisz może wyjść...

A no i prośba do Was.

Potrzebowałbym prostych roślin: rogatka... + inne... (ja od siebie dam im trochę krypokoryn i anubiasa... mam też chyba zwykłą ludwigię zieloną).
Będę potrzebować to zebrać do piątku wieczór... jakby ktoś miał.... jakąś prostą roślinę.

A no i filtr jaki polecilibyście do takiego 72l "na start" - niech zgadnę, ma być tani i dobry ;)))

To tyle - jakby ktoś z Was mógł czymś wspomóc, będę w imieniu młodych akwarystów... mocno zobowiązany :) <3

Z pozdowieniami,
denkmal
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Mogę oddać porcje rogatka ale odbiór niestety poza Warszawą. Myślę, że odnoszac się do podłoża to najlepszy będzie żwirek lub piasek. Jeżeli nie będzie ryb przydennych to może być sam żwirek. Z filtrów proponowałbym wewnętrzny filtr gąbkowy typu Pat mini lub Aquael turbo 500.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Też polecam Aquael turbo 500. Akurat dobry do tej wysokości. Pat mini też dobry. Lepiej faktycznie piasek lub żwirek. A pod żwir może substrat tego rodzaju: https://allegro.pl/oferta/substrat-podl ... 7551585806
Niestety aktualnie nie mam nadmiaru roślin :(
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Ja bym nie szedł tutaj w żadną ziemię ani inne nawozy w podłożu.
Może najlepiej dać piasek/żwirek wedle gustu. A rośliny dać głównie epifity na skałkach i korzeniach. Przy słabym światełku będzie to się LowTechowo ładnie bujało a epifity będą pożerać liczny nawóz jaki będzie pływał w słupie wody

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@denkmal Filtr-stabdardowo Aquael Circulatir nawet i 1000. Do tego Ujet. Podłoże -piasek. Ja lubię gradacji 0. W podłoże kulki g-k. Roślin mam trochę do oddania-epifity, łodygi, mech itp.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Oki - dzięki wszystkim za podpowiedzi.

No i tak będę im właśnie radził.
Żwirek / piach ... plus proste rośliny.

OKI - a z rybek?
Może uda mi się wybić im z głowy welony, bo to jednak sraluchy...

Jakieś proste ryby (najchętniej - nieżyworodne) , które dadzą radę i nie zasyfią za bardzo wody?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Proponuję hodowlane proporczykowce - bardzo kolorowe, nie potrzebują grzalki, dobrze się czują w małych litrażach mimo że są całkiem niemałe i okazale się prezentują.
Pokolenia hodowlane bez problemu akceptują wodę kranową i dobrze tolerują letnie wzrosty temperatury.
W takim litrażu spokojnie 2 gatunki mogą być.
Będzie kolorowo, ciekawie i mnóstwo aktywności w akwarium bez względu na porę dnia

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Limak86 pisze: środa 16 mar 2022, 12:55 Proponuję hodowlane proporczykowce - bardzo kolorowe, nie potrzebują grzalki, dobrze się czują w małych litrażach mimo że są całkiem niemałe i okazale się prezentują.
Pokolenia hodowlane bez problemu akceptują wodę kranową i dobrze tolerują letnie wzrosty temperatury.
W takim litrażu spokojnie 2 gatunki mogą być.
Będzie kolorowo, ciekawie i mnóstwo aktywności w akwarium bez względu na porę dnia Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
OK - dzięki - ładne rybki :) Może dzieciakom podpasują :)

To jeszcze jakieś sprawdzone źródło/sklep... ale to za 3-4 tygodnie będzie zakup...
... bo postaram się przypilnować, aby akwarium dojrzało spokojnie :)
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times


denkmal pisze:Oki - dzięki wszystkim za podpowiedzi.


OKI - a z rybek?

Jakieś proste ryby
kardynałki chińskie!
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

mario_s pisze:
denkmal pisze:Oki - dzięki wszystkim za podpowiedzi.


OKI - a z rybek?

Jakieś proste ryby
kardynałki chińskie!
Z moich doświadczeń wynika że kardynałki słabo znoszą upały, nawet takie hodowlańce z pokolenia F1000 Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

musze przyznać że jak wlewam kranową 10 stopniowa to podpływają i biorą prysznic ;)
ODPOWIEDZ