125 l glossy_restart

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

Witam wszystkich forumowiczów.
Przygodę z akwarystyką roślinną zacząłem w styczniu 2020, niestety popełniłem sporo błędów początkującego i podjąłem decyzję o restarcie.
Poniżej kilka danych dotyczących akwarium (zalane 12.05.2021 r.):
Wymiary: Aquael Glossy 80 80x35x54 125 l (odejmując podłoże i ramkę na oświetlenie weszło 110 litrów);
Oświetlenie: 2x aquael retrofit sunny 16W (2x1650 lm) 1x aquael retrofit plant 16W (1150 lm);
Nawożenie: póki co tylko potas, wcześniej linia blue line, niestety ciągły problem z brakami i blokadami i funkcjonowanie od glona do glona, całość dopełniły sinice:(
podaję CO2 z butli chwilowo 24h przez reaktor proflora direct;
Podłoże: tropica plant grow +kulki gliniano-torfowe, na to żwirek kwarcowy 1-3 mm;
Temperatura: 25 oC;
parametry wody: KH 5; GH 12; Ph 6,6; CO2 oliwka; NH4<0,05; NO2 0,025; N 5; P 0,8; K 20; Ca 70; Mg 12; Fe 0. Chwilowo podmieniam na kranówkę z racji częstych podmian, później będzie RO i mineralizator GH + one plant.
Filtracja: aquael ultramax 1500 - standardowe wypełnienie wzbogacone warstwą lawy wulkanicznej + skimer;
Gatunki roślin:
Pierwszy plan: Pogostemon Helferi, Staurogyne Repens, Alternanthera Reinecki Mini, Micranthemum Monte Carlo.
Drugi plan: Cryptocoryne Pethii, Cryptocoryne Wendti Green, Amania sp Bonsai, Blyxa Japonica, Alternanthera Rosanervig.
Trzeci plan: Ludwigia Repens, Ludwigia Repens Rubin, Cryptocoryne Usteriana, Pogostemon Erectus, Proserpinaca Palustris, Hygrophilia Corymbosa, Cabomba Red (na próbę).
Część roślin uratowałem z poprzedniej aranżacji, mają jednak na powierzchni śladowe ilości zielenic, co widać na zdjęciach.
Gatunki ryb: 4 otoski, 3 kiryski sterby, 15 neon czerwony, 8 rasbora espei (wpuszczone w 3 dniu po zalaniu).
W akwarium pracuje filtr z mediami ze starego zbiornika, odzyskałem 40 litrów wody z poprzedniego akwarium, dodane bakterie sera bionitrivec.
Biorąc pod uwagę powyższe mam kilka pytań:
1) Kiedy rozpocząć nawożenie akwarium makro i mikro, aby nie zagłodzić roślin i oszczędzić sobie wysypu glonów?
2) Czy pozostałości glona ze starych roślin można jakoś zlikwidować?
3) Czy na tym etapie już uzupełniać braki żelaza w słupie wody, czy jeszcze poczekać, aż rośliny się zaaklimatyzują?
4) Czy takie oświetlenie jest wystarczające do wzrostu roślin czerwonych (wychodzi ok. 40 lm/litr) (w poprzedniej aranżacji czerwone cały czas zaglonione i słaby wzrost)?
Będę wdzięczny za ocenę zbiornika i wasze uwagi oraz sugestie.
Pozdrawiam
Załączniki
aranżacja.jpg
1.jpg
3.jpg
braki widać na ludwigii
braki widać na ludwigii
4.jpg
5.jpg
7.jpg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Szybki wjazd ryb. Ryzykujesz masowy pomór. Z resztą na spokojnie. Ja bym chyba zaczął od razu z umiarem nawozić. Światło mocne, jest CO2,więc rośliny zgłodnieją.
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

Wjazd z rybkami może i szybki, ale nie miałem drugiego filtra do zbiornika zastępczego. Poza tym wydawało mi się, że startując na starym filtrze i z 40 litrami wody ze starego akwarium, to bakterie wpłyną na obniżenie szkodliwych substancji. Póki co cała obsada ma się dobrze, dwukrotnie mierzyłem parametry i NH4 0, natomiast NO2 w granicach 0,01 - 0,025.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Stara woda niewiele zmienia, stare złoże w filtrze może być dobrym rozwiązaniem, jeśli nie podusiłeś bakterii tlenowych (to znaczy, jeśli złoże nie leżało zbyt długo w wyłączonym filtrze). Wstrzymaj się z pełnym nawożeniem. Do momentu kiedy będziesz pewien, że biologia wystartowała, możesz dawać tylko potas + CO2 + ewentualnie carbo (jeśli używasz). Tak jak pisał @Jarzy, zbyt szybkie wpuszczenie obsady może spowodować niebezpieczny skok związków azotu. Masz sporo roślin, zajmą się azotem o ile nie zaczniesz go dokładać w nawozach. Może być też tak, że rośliny same nie dadzą rady z azotem na starcie, wtedy polecam dołożyć do filtra saszetkę Purigenu albo jakiegoś innego pochłaniacza. Tylko nie trzymaj go w filtrze zbyt długo, bo będzie zabierał żarcie roślinom. Usuń jak najszybciej po stabilizacji parametrów.
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

Bakterie w filtrze na pewno są w porządku, bo na czas restartu filtr podłączyłem w obieg zbiornika zastępczego, więc wyłączony był tylko na czas wyłowienia obsady z akwarium. Ponadto do akwarium wlałem dwa razy po 50 ml bakteri sera nitrivec, więc powinny trochę przyspieszyć stabilizację.
A możecie coś podpowiedzieć, co z poziomem żelaza - też czekać, bo od początku mam zerowe wartości w testach?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

A z tym żelazem to właśnie ciekawe, ile bym nie lał, następnego dnia 0. Może ktoś podpowie....

Wawariat

Wawariat
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

Witam
Parametry z wczoraj: KH 5; GH 11; PH 6,8; NH4<0,05; NO2 0,025; NO3 2; PO4 0,2; K 20; Ca 55; Mg 12; Fe 0.
Zaczyna wyraźnie brakować makro, więc chyba czas zacząć lekko nawozić. Zastanawia mnie tylko czy przy obecności NO2 w ilości 0,025 podawanie azotu nie wpłynie na jakieś perturbacje i nie zaburzy zbiornika?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@krzysiek7809 Obserwuj rośliny. Doczytaj o brakach. Nie spiesz się.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

krzysiek7809 pisze: czwartek 20 maja 2021, 09:07 Zaczyna wyraźnie brakować makro, więc chyba czas zacząć lekko nawozić.
Wstrzymaj się z nawozami. Rośliny dopiero co zasadziłeś, pewnie się jeszcze nawet dobrze nie ukorzeniły a mają zapewne zmagazynowane tyle żarcia, że przez następne 3 tygodnie i tak nie zobaczysz niedoborów. Z testów wynika, że masz całkiem sporo związków azotu i niedomknięty cykl. Po prawidłowym starcie NH4 i NO2 powinny być niemierzalne. Nie wiem gdzie widzisz niedobory w makro. Mógłbyś wyjaśnić?
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

Z testów - w pierwszym wpisie podałem parametry po pierwszej podmiance (15.05) N 5; P 0,8; natomiast testy z wczoraj wykazały N 2; P 0,2. Stąd wywnioskowałem, że makro schodzi. W poprzednim starcie zerowy azot spowodował wysyp glonów, z którym jako początkujący długo nie mogłem sobie poradzić. Tym razem chciałbym tego uniknąć, dlatego zadaję więcej pytań:)
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

krzysiek7809 pisze: czwartek 20 maja 2021, 11:35 podałem parametry po pierwszej podmiance (
parametry mierzysz przed podmianką, nie po
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

boro1 pisze: czwartek 20 maja 2021, 11:49
krzysiek7809 pisze: czwartek 20 maja 2021, 11:35 podałem parametry po pierwszej podmiance (
parametry mierzysz przed podmianką, nie po
łapiesz za słowa... mierzone było przed podmianą wody, ale w tym dniu, więc azot wyraźnie spadł z 8 do 2.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Mam taki zbiorniczek roślinny, do którego pompuję masę CO2 i bardzo mocno nawożę. Nawozy podaję codziennie w małych dawkach. Gdybyś zmierzył wodę w dowolnym momencie cyklu nawożenia to byś zobaczył, że mam NH4 i NO2 niemierzalne, NO3 nie przekracza 1-2. Gdybyś jednak zbadał pobieranie w cyklu tygodniowym, to by się okazało, że zielsko zżera jakieś 20-25 azotu tygodniowo.

Nie ma więc tak naprawdę znaczenia, czy w testach wyszło Ci 8 czy 2 ppm. Dopóki azot w cyklu między podmianami nie zostanie wyczyszczony do zera, to nie zobaczysz jego niedoborów, bo ich zwyczajnie nie ma, azot cały czas jest dostępny.
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

witam
Mała aktualizacja po dwóch tygodniach. Parametry wody: KH 5; GH 12; PH 6,4; NO2 nadal 0,025; NO3 2; PO4 0,8; Fe 0; K 20; Ca 70; Mg 12.
W związku z rozbieżnymi sugestiami forumowiczów w zakresie nawożenia, tj. od kiedy nawozić takie akwarium pozostałem przy nawożeniu zgodnie z poradnikiem " bezpieczny start akwarium" i póki co leję tylko potas 1,5 ppm dziennie. Oświetlenie obecnie 7 h (1x retrofit sunny 16W + 1x retrofit plant 16W) + 3 godz (15.00-18.00) drugi retrofit sunny 16W. Ogólnie póki co rośliny rosną bardzo powoli, choć okoo 15-16 nieźle bąblują (ale tylko część). Niestety mimo przestrzegania zasad zawartych w poradniku w akwarium zaczęły pojawiać się nitki i skupiska zielenic na szybach i roślinkach. Czy to wynik niskiego azotu? Proszę o rady czy zacząć podawać azot, czy zmienić świecenie? Zielenice atakują głównie alternantherę i cryptocorynę pethii. Poniżej załączam zdjęcia.
Załączniki
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
krzysiek7809
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 08 kwie 2021, 19:43
2
Imię: Krzysztof

Nikt nie podpowie, czemu akurat zielenice niszczą mi czerwonolistne rośliny, na innych ten glon się nie osadza...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@krzysiek7809 Świeć krócej. U mnie też są. Ostatnio dolałem na bogato żelaza to pojawiło się ich więcej.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

krzysiek7809 pisze: czwartek 27 maja 2021, 18:54 Nikt nie podpowie, czemu akurat zielenice niszczą mi czerwonolistne rośliny, na innych ten glon się nie osadza...
Nie wiem jak obserwacje u innych, ale ja robiłem 2 podejścia z Alternanthera Reinecki Mini w poprzednim akwarium i jeżeli miałem glony, to ta roślina zawsze łapała je jako pierwsza. Z wybarwieniem nie było większych problemów.
Co do reszty nie poradzę, bo prócz ludwigii rubin innych nie miałem, gdzie do koloru + wzrostu i braku glonów konkretnie na niej (dopóki nie zacząłem nieco kombinować) wystarczały w 54L dwie amano, bazalt bez niczego pod nim i mocno słaba woda + firmowa żarówka aquaela z zestawu 54L.
Może źródło średnie?
ODPOWIEDZ