Jaki wkład do filtra "kubełka"?

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
denkmal
Posty: 286
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Kupiłem od naszej przesympatycznej forumowiczki w końcu jakiś "prawdziwy filtr".
Jakiś Eheim 2228 - ponoć cicho chodzi.

Myślę sobie, wyczyszczę porządnie, gąbki wymienię na nowe albo porządnie przepłuczę... a wkład "bio-bale" czy tam inny keramzyt dam nowy.

Tylko pytanie w co pójść... bo kiedyś lata temu kupiłem jakieś takie bio-bale ale one były "za białe" na oko... a potem okazało się że zatwardzają wodę że "ho ho ho" ;P

Jak macie coś sprawdzonego, to podajcie proszę namiary co by tam do tego kubła wrzucić... pewnie pare kg się tam zmieści... :)
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@denkmal - kup sobie gąbki. Mam identyczny filtr, wszystkie kosze w gąbkach. Akwarium gula i buczy bez większych problemów.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
denkmal
Posty: 286
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

inerkoma pisze: sobota 31 lip 2021, 20:23 @denkmal - kup sobie gąbki. Mam identyczny filtr, wszystkie kosze w gąbkach. Akwarium gula i buczy bez większych problemów.
OK - a są jakieś "dedykowane" czy trzeba ciąć? :?:
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@denkmal dedykowane, czytaj firmowe (producenta) oczywiście są. I jak się domyślasz do najtańszych nie należą. Z drugiej strony masz zamienniki plus te do przycięcia. Jakościowo różnicy nie ma, cenowo już może być.

O czy wybierać gąbki czy jakieś inne kosmiczne media to sam się pogubiłem trochę, niemniej jak widać na przykładzie @inerkoma i nie tylko gąbki dają radę :)
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Ja akurat stosuję tylko oryginalne gąbki dedykowane do tego filtra. "Wycinanki" jakoś średnio mi pasują. Ostatnio kupowałem z akwarystyczny24 - https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... sztuk-1199
A bleak garden to cry When my inamorato died...
denkmal
Posty: 286
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

OK - dzięki za link <3 - ile takich pudełek trzeba by wziąć? bo w jednej 3 cienkie gąbki to na bank będzie mało :)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Jeśli filtr ma pracować w zbiorniku typowo roślinnym, to gąbki będą wystarczającym medium - nie ma sensu ładować ceramiki, na której będziesz budował biologię, żeby na końcu okazało się, że ta biologia konkuruje z roślinami o składniki odżywcze. Złoże bio będzie miało sens dopiero w sytuacji, kiedy np. dasz zbyt dużą obsadę i rośliny nie będą w stanie same pochłaniać związków azotu, albo kiedy masz zbiornik skąpo obsadzony roślinami. Wtedy warto zainwestować w jakąś dobą, firmową ceramikę - Seachem Matrix, SL-Aqua albo Qualdrop. Tanio nie będzie, ale za to złoża sprawdzone, o dużej powierzchni i nie zmieniają parametrów wody.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Jeśli chodzi o gąbki mieszczą się 3 w koszu. Czyli potrzebujesz 3 opakowania po 3.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
denkmal
Posty: 286
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

inerkoma pisze: niedziela 01 sie 2021, 19:06 Jeśli chodzi o gąbki mieszczą się 3 w koszu. Czyli potrzebujesz 3 opakowania po 3.
Oki - dzięki - o to mi chodziło :) (bo jeszcze nie zaglądałem do środka)
ODPOWIEDZ