Kiełż meksykański (Hyalella Azteca)

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
denkmal
Posty: 286
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: wtorek 19 gru 2023, 14:02 Chciałabym Was ostrzec. Jeśli kiełży jest bardzo dużo(naprawdę dużo w podłożu), zabijają ślimaki ozdobne(i nie tylko). Są w stanie wcisnąć się pod muszelkę ślimaka i robią to(wciskanie się pod skorupkę widać gołym okiem, jak daleko docierają, tego nie wiem). Nie wiem na jakiej zasadzie to działa. Nie zjadają ślimaka żywcem, ale wykańczają go w jakiś sposób. Myślałam, że mi się wydaje, ale niestety nie. Najpierw zauważyłam, że w kiełżalni jest niewiele ślimaków typu rozdętka, zatoczek. Potem już w akwarium głównym zaczęły zdychać Ampularie i Tylomelanie. Znikła także cześć ślimaków inwazyjnych. Czym większy ślimak, tym ma mniej szans. Działo się to w dwóch różnych akwariach, w których było dużo kiełży. Po przełożeniu do akwarium bez kiełży (ta sama woda) ślimaki już nie zdychały. Obserwuję to od dłuższego czasu. Nie trzymam już ślimaków ozdobnych z kiełżami. Względnie bezpieczne wydają się Helenki, przeżywają niektóre świdry, pojedyncze zatoczki(zwłaszcza małe) i rozdętki.
Wow - ale z drugiej strony wiem, że są fanatycy "czystych akwariów" bez ślimaków... wówczas... jest szansa, że nadmiarem kiełży można wyplenić w miarę ekologicznie te ślimory (przez niektórych niechciane - bo mi akurat nie przeszkadzają). Czyli wychodzi na to, że kiełż to - naturalny wróg ślimaka ;)
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@denkmal to się może wydarzyć tylko tam gdzie nie ma rybek naturalnie kontrolujących populację kiełży. Bojownik nie daje rady tyle obeżreć. Kiedy kiełży jest niewiele, to głównie się kryją i nie łażą po ślimakach. Teraz próbują chodzić nawet po bojownikach, ale rybkom krzywdy nie zrobią. Natomiast ingerowanie w ciało ślimaka pod skorupą jest dla mięczaka niebezpieczne.
ODPOWIEDZ