GH a pH i wysokie pH.

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy to jest możliwe, żeby w wodzie było GH 10 a pH 7.8? Tak niezmiennie pokazują testy kropelkowe w mojej wodzie kranowej. W akwarium jest GH 11 i pH chyba ok. 8.0
Wychodzi na to, że mam wysokie pH. @Jarzy pisał w poście o testach, że to nie najlepiej. Ale dlaczego? Wiem, że niektóre ryby wolą niższe. Inne z kolej chyba akceptują takie.
Cóż, fajnie się robi testy (zwłaszcza jbl), ale trzeba by je jeszcze umieć zinterpretować ;)
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Jest to możliwe. Aby ph zaczęło spadać gh musi spaść do zera. Testy mogą być dobre.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

DanielP pisze: piątek 24 mar 2023, 20:23 Aby ph zaczęło spadać gh musi spaść do zera
nie GH a KH.
GH może być i 20 a pH <6
przy KH bliskim 0 pierdnięcie CO2 może zbić konkretnie pH. Rybki tego nie lubią.

Można jeszcze dołożyć super duper dokładność testów akwarystycznych - w końcu to nie jest sprzęt laboratoryjny - i różne kwiatki mogą wyjść.
Wawariat
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Zgadza się, mój błąd. Nie widzę potrzeby zabawy w CO2 które może narobić drastycznymi zmianami ph więcej szkody niż pożytku. Eva przy obniżaniu ph potrzeba cierpliwości. Lej ro i czekaj aż kh zjedzie w dół. Dobrzeby było żeby w zbiorniku był jakiś bufor, który będzie stabilizował niskie twardości. Powtórzę się co do testów ale z nimi może być różnie tj. może okazać się, że są dobre. Dla jakich ryb chcesz zejść z ph? Nie dla wszystkich ryb , miękkolubnych" samo ph nie jest najważniejsze. Obniżenie twardości już znacznie poprawia ich dobrobyt i samopoczucie:-)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

DanielP pisze: sobota 25 mar 2023, 07:39 Zgadza się, mój błąd. Nie widzę potrzeby zabawy w CO2 które może narobić drastycznymi zmianami ph więcej szkody niż pożytku. Eva przy obniżaniu ph potrzeba cierpliwości. Lej ro i czekaj aż kh zjedzie w dół. Dobrzeby było żeby w zbiorniku był jakiś bufor, który będzie stabilizował niskie twardości. Powtórzę się co do testów ale z nimi może być różnie tj. może okazać się, że są dobre. Dla jakich ryb chcesz zejść z ph? Nie dla wszystkich ryb , miękkolubnych" samo ph nie jest najważniejsze. Obniżenie twardości już znacznie poprawia ich dobrobyt i samopoczucie:-)
Ja właśnie nie bardzo chcę schodzić z pH. Tylko się przeraziłam, że takie wysokie. Nie mam ro i nie bardzo chciałabym kombinować. Podobno bojownik właśnie raczej toleruje nawet pH 8. Wczoraj natomiast miałam problem bo przyjechały do mnie rybki, które podobno miały u siebie dużo niższe pH. Kiedy próbowałam zbadać ile konkretnie, chyba wyszedł jakiś błąd. W teście jbl od 7.4 pH wyszło, że jest niżej. W teście od 6.0 pH do 7.6 wyszedł kolor, którego tam nie było. W każdym razie zrobiłam aklimatyzację kropelkową przez 9h. Mam nadzieję, że to pomoże.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

@eva kranowka ma 7.6. Do tego taka wartość była na stronie jak sprawdzałem i tak mi wyszło w akwa. Chyba mamy to samo źródło wody a jedynie może inna trasę i rury doprowadzające.

Z PH dla ryb jest różnie, co strona to inaczej. Najważniejsze aby ruchów w PH nie było gwałtownych ale nie dozujesz CO2 wiec tutaj ograniczone ryzyko.



Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

mario_s pisze: sobota 25 mar 2023, 13:43 @eva kranowka ma 7.6. Do tego taka wartość była na stronie jak sprawdzałem i tak mi wyszło w akwa. Chyba mamy to samo źródło wody a jedynie może inna trasę i rury doprowadzające.

Z PH dla ryb jest różnie, co strona to inaczej. Najważniejsze aby ruchów w PH nie było gwałtownych ale nie dozujesz CO2 wiec tutaj ograniczone ryzyko.



Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka
Na stronie wodociągów faktycznie. Według testów paskowych jbl 7.4. Natomiast kropelkowe jbl uporczywie twierdzą, że jest pH 7.8 kranówka, w akwa nawet 8.0.
Co do twardości ogólnej to ma odwrót. Testy paskowe i strona wodociągów mówi, że powinno być min 14. A według kropelkowych w kranie 10, w akwariach 11-12.
Kupiłam niby najlepsze testy jbl.
A ile Ci wychodzi twardości i czym mierzysz?
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

U mnie w akwa KH 6 a woda w kranie 6-7 a GH 19 (tutaj jak dobrze widzę w aplikacji podobnie akwa/kran)

Sprawdzam zoolek.



Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ