[160L] Mała rafa...

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:
SHARK pisze:A na jakiej wysokości masz te ledy? Bo biorąc pod uwagę 40cm h realnie wody jest pewnie ze 36cm-37cm. Jeśli lampa jest dość nisko to mimo wszystko możesz nią palić korale. Dodatkowo chyba bym zrobił test ICP (ja u siebie będę robił w poniedziałek/wtorek).
Lampa leży na koronie więc ok 9-10 cm nad taflą wody. To dużo niżej niż nogi z zestawu, ale i moc nie jest 100%. Druga rzecz, że ta jedna euphyllia fioletowa wielka co ją mam jest wysoko przyklejona i to tuż pod punktem świetlnym lampy i ona pompuje się jak głupia. A te inne eupyllie dałem teraz niżej lub gdzieś z boku skałek.
Pewnie ICP by się przydało, ale miałem nadzieję prowadzić to akwarium jakoś tak bez ballingow i innych ostrych dozowań. Byłem przekonany że na podmianach raz na jakiś czas plus lekka suplementacja i koralowce miekkie plus euphyllie jakoś polecą zadowalająco.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
I nadal tak może być. Napisałem o ICP dlatego, że może warto po takim czasie jak lekko suplementujesz zobaczyć jak ustawiły się parametry. Bo może być tak, że jednak z byt rzadko jest podmiana i są niedobory Ca Mg a np. za dużo czegoś innego.

A co do pompy to zakładam, że jest ona na ośce ceramicznej. Zanim ją będziesz reklamował to wyjmij i dokładnie umyj w słodkiej wodzie łącznie z ośką i „komorą” magnesu. Po tym zabiegu zobacz jak się zachowuje, jeśli nadal nie działa jak powinna to reklamacja. A jeśli działa to znaczy, że nadszedł czas jej „czyszczenia”.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Limak86 Może doświadczony nie jestem,ale za to bardzo dużo czytam. Poszpieraj w necie na temat PAR na danej wysokości danej lampy. Markowe lampy mają takie coś zrobione. Jeśli dany koral źle się czuje w jednym miejscu to go po prostu przestaw. Z ciekawych rzeczy - ludzie suplementu ja dużo jodu. Czy to jako płyn Lugola czy inną ,bardziej akwarystyczna, postać.
Co do syfu w wodzie to ostatnio ogarniałem pył z aragonitu. Wsadziłem w przegrodę w sumpie 2 płaty wkładu do filtra Eheima. Nie wiem jak się to zwie,ale pył wyłapany koncertowo w kilka godzin. Przepływ jakieś 3000l/h ustawiony :)

Nie zapominaj też,że korale żyją w symbiozie z zooksantelami a te potrzebują do życia N i PO4. Może spróbuj delikatnie podbjic te parametry?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze: niedziela 03 kwie 2022, 20:44 A co do pompy to zakładam, że jest ona na ośce ceramicznej. Zanim ją będziesz reklamował to wyjmij i dokładnie umyj w słodkiej wodzie łącznie z ośką i „komorą” magnesu. Po tym zabiegu zobacz jak się zachowuje, jeśli nadal nie działa jak powinna to reklamacja. A jeśli działa to znaczy, że nadszedł czas jej „czyszczenia”.
To też było pierwsze o czym pomyślałem. Rozkładałem ją i czyściłem i nic to nie dało, dlatego muszę zareklamować.
Brak możliwości feedstopu czy w ogóle wyłączania obiegu jest słabe w morszczaku bo jak niby nakarmić korale jak "dmucha" ;)
Jarzy pisze: niedziela 03 kwie 2022, 22:20 Jeśli dany koral źle się czuje w jednym miejscu to go po prostu przestaw. Z ciekawych rzeczy - ludzie suplementu ja dużo jodu. Czy to jako płyn Lugola czy inną ,bardziej akwarystyczna, postać.
Przestawiałem - to nie to.
Jod i stront podaję. Ale może za mało? Ale chyba nie za mało bo podaje "normalną" ilość jak na dość obłożone akwarium a moje obłożone nie jest.
Jarzy pisze: niedziela 03 kwie 2022, 22:20 Co do syfu w wodzie to ostatnio ogarniałem pył z aragonitu. Wsadziłem w przegrodę w sumpie 2 płaty wkładu do filtra Eheima. Nie wiem jak się to zwie,ale pył wyłapany koncertowo w kilka godzin.
Ja używam waty filtracyjnej. Wyłapuje świetnie, tylko u mnie kłopot polega na zamocowaniu jej w panelu. Tzn nie mam dobrego na to miejsca i sposobu umieszczenia. Włożenie od tak "na kanapkę" między woreczki z ceramiką nie zdaje rezultatu bo szybko się zapychała co doprowadzało do zapowietrzania komory pompy.
Tak czy siak, z tym jest coraz lepiej, zalegający ponad rok syf powoli zostaje usunięty przez babkę i mam nadzieję niedługo dojść do stanu w którym będzie podbijany do słupa wody tylko niewielki - bieżący syfek :)
Jarzy pisze: niedziela 03 kwie 2022, 22:20 Nie zapominaj też,że korale żyją w symbiozie z zooksantelami a te potrzebują do życia N i PO4. Może spróbuj delikatnie podbjic te parametry?
No właśnie wiem i tu mam duże zdziwienie. Jak to jest możliwe że mimo solidnego karmienia i wyłączenia odpieniacza nadal mam zerowe NO3 i PO4??
Testy kropelkowe może nie są szczególnie nieomylne ale wielokrotne powtarzanie ich potwierdza wyniki - 0 jednego i drugiego. To też by tłumaczyło dlaczego niektóre miękkie korale tak słabo mi rosną - bo nie mają nutrientów które tak lubią.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Co do feed stopu, to temat ten pobocznie był poruszony w wątku [mention]Jarzy [/mention] o pompie na innym forum. Jak z niego wynika bardziej doświadczeni nie wyłączają pomp na karmienie.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Limak86 Fred Stop to badziew i w ogóle porażka jakaś. Jakbym kupował raz jeszcze to bym kupił bez tego. Zatrzymasz obiegowe to komin spłynie do sumpa. Zostają też cyrkulatory. Wszystko zatrzymywać? Jak woda się kręci to korale nie wyłapują cząstek pokarmowych? Kolejny zbędny chwyt reklamowy :/
Przyjaźni dowiedziałem się,że korale mają na swojej powierzchni jakieś włoski,które zwiększają ruch wody w ich pobliżu do 400x.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

[mention]Jarzy [/mention] ale od zawsze wiadomo, że woda z komina spłynie do sumpa, bo to tam zaczyna się praca tego filtra. Najpierw woda musi zostać wpompowana do akwarium a po wyłączeniu pompy wrócic do sumpa. Dlatego nie rozumiem Twojego zdziwienia/oburzenia.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Liczyłem na magię :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jakiś update?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze:Jakiś update?
Euphyllie powoli padają głowa po głowie, pozostałe koralowce ładnie funkcjonują i pompują chociaż większość nie rozrasta się zbytnio.
Ryby ok, na jednym blazenku mam od kilku dni nieduże białe rozmyte plamy, chyba jakaś infekcja - czekam na zamówioną delikatną kurację i zobaczę co będzie.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Żeby nie było, że akwarium nie istnieje, to taka fotka na szybko Obrazek
W akwarium generalnie nie wszystko jest jak bym chciał, ale i tak cieszy oko i stanowi dla mnie sporą radość (przy okazji zachwyca wszystkich gości, którzy nas odwiedzają Obrazek ).
20220610_192054.jpg
Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 nic dziwnego, że goście pod wrażeniem :) Czy to zdjęcie robiłeś z pomarańczowym filtrem? Chyba tak, bo kolorki widać.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

eva pisze:[mention]Limak86[/mention] nic dziwnego, że goście pod wrażeniem :) Czy to zdjęcie robiłeś z pomarańczowym filtrem? Chyba tak, bo kolorki widać.
Gości łatwo zadowolić, bo nie znają się na akwarystyce a tym bardziej morskiej :)
Jakby widzieli piękne akwaria np na forach z morszczyzną, to by moje już tak ich nie zachwycało Obrazek
Zdjęcia robiłem telefonem bez żadnych filtrów, na ustawieniach auto. Na żywo kolory wyglądają jeszcze lepiej ale ani mój telefon ani stara lustrzanka tego nie potrafią oddać.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Nooo w końcu :)

Fajnie zaczyna się rozrastać. A jak tam Euphyllie?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Limak86 Jeżeli nie jesteś w pełni zadowolony to może wpadnę z nożem i trochę tam przystrzyge :) Wielkie korale wyglądają naprawdę źle! Pomogę Ci z tym problemem :)
A tak na serio to sztos!
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Limak86 pisze: sobota 11 cze 2022, 10:16
eva pisze:@Limak86 nic dziwnego, że goście pod wrażeniem :) Czy to zdjęcie robiłeś z pomarańczowym filtrem? Chyba tak, bo kolorki widać.
Gości łatwo zadowolić, bo nie znają się na akwarystyce a tym bardziej morskiej :)
Jakby widzieli piękne akwaria np na forach z morszczyzną, to by moje już tak ich nie zachwycało Obrazek
Zdjęcia robiłem telefonem bez żadnych filtrów, na ustawieniach auto. Na żywo kolory wyglądają jeszcze lepiej ale ani mój telefon ani stara lustrzanka tego nie potrafią oddać.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
Wygląda bardzo profesjonalnie. Właśnie byłam w Palma Aquarium z największym zapleczem raf koralowych w Europie. Niektóre akwaria wyglądały podobnie jak Twoje :) Mogło by tam spokojnie stać razem z innymi i cieszyć ludzi. W swoim czasie dam fotki i filmy. Ja starałam się robić z pomarańczową nakładką- bez tego był big blue.
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

Limak86 pisze: sobota 11 cze 2022, 09:08 W akwarium generalnie nie wszystko jest jak bym chciał, ale i tak cieszy oko i stanowi dla mnie sporą radość (przy okazji zachwyca wszystkich gości, którzy nas odwiedzają Obrazek ).
Wyciąłeś scenę z avatara i wrzuciłeś do akwarium, więc nie ma się co dziwić, ze wszystkich zachwyca ;) Akwarium na 5+ (jak w sumie wszystkie Twoje zbiorniki)
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze:Nooo w końcu :)

Fajnie zaczyna się rozrastać. A jak tam Euphyllie?
Te euphyllie którym dobrze było to nadal im dobrze mimo że nowych głów nie przybywa. Z kolei te co marniały to zmarniały do końca i będą do wyrzucenia.
Co dziwne jedna straciła 2 z 4 głów a niedługo po tym na 2 co przeżyły pojawiło się chyba z 10 nowych małych główek... nie kumam tego...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:
SHARK pisze:Nooo w końcu :)

Fajnie zaczyna się rozrastać. A jak tam Euphyllie?
Te euphyllie którym dobrze było to nadal im dobrze mimo że nowych głów nie przybywa. Z kolei te co marniały to zmarniały do końca i będą do wyrzucenia.
Co dziwne jedna straciła 2 z 4 głów a niedługo po tym na 2 co przeżyły pojawiło się chyba z 10 nowych małych główek... nie kumam tego...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
A patrzyles czy przypadkiem nie masz na nich EEFW? Moze przez to padaja
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Nieee, nic na nich nie ma, nic po nich nie chodzi. Po prostu zaczynają powoli tracić tkankę, potem polipy i koniec...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:Nieee, nic na nich nie ma, nic po nich nie chodzi. Po prostu zaczynają powoli tracić tkankę, potem polipy i koniec...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka
A sprawdzales jak poziomy KH Ca Mg?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Sprawdzam tylko NO3, PO4 i KH.
NO3 koło 10 mg/l
PO4 0.1 ppm
KH 9.5

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Limak86 Trochę niezdrowy stosunek NO3/PO4 masz. Max akceptowalny to 1:32. U Ciebie 1:100. Może podbija deko fosfor?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Jarzy pisze:[mention]Limak86[/mention] Trochę niezdrowy stosunek NO3/PO4 masz. Max akceptowalny to 1:32. U Ciebie 1:100. Może podbija deko fosfor?
Tak wiem wiem, stosunki nie takie, fazy księżyca nie takie Obrazek
Akwarium musi w końcu złapać jakiś balans... nie zamierzam się tutaj bawić w jakieś absorbery, dozowania i takie tam. Szukam swojej drogi na tego morszczaka, ale na pewno nie będzie to droga a'la HighTech. Prawo dżungli - przeżyją najlepiej dostosowani i na ten etap czekam Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Limak86 A tam. 2 kliki PO4 co jakiś czas to nie hi tech. Poza tym chyba nie unikniesz tego. Zawsze jakieś makro będzie znikać szybciej niż drugie. Chyba,że będziesz prowadził ściśle dozowanie wszystkiego.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

I jak tam się kręci? Jakiś update?
ODPOWIEDZ