Zatoczek różowy (Planorbella sp. Pink)

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 23 mar 2021, 22:34
3
Lokalizacja: Glogau
Imię: Paulina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 31

Różowy zatoczek żywi się głównie pokarmami pochodzenia roślinnego ale nie pogardzi także padliną którą znajduje penetrując akwarium. Z pokarmów roślinnych bardzo chętnie zjada praktycznie wszystkie gatunki glonów, żywi się także martwymi resztkami roślinnymi (detrytus). Chętnie zjada także resztki pożywienia pozostawione przez ryby. Te sympatyczne ślimaki można także dokarmiać świeżymi bądź gotowanymi owocami i warzywami (liście pokrzywy, banan, kapusta pekińska, marchew, groszek czy czerwona papryka).
AKWARIUM
Jeśli chodzi o wielkość akwarium to ślimak ten nie ma większych wymagań. Wymagany jest tutaj umiarkowany do słabego ruch wody, skuteczna filtracja i systematyczne podmiany części wody (lubią dobrą jej jakość). Światło rozproszone, ewentualnie dodanie kilka zacienionych kryjówek wydaje się być dobrym pomysłem. Niezbędny będzie dodatek wapnia (w postaci sproszkowanych koralowców, sproszkowanego marmuru, skał wapiennych lub muszli mięczaków słodkowodnych) w celu prawidłowego rozwoju muszli naszych podopiecznych.
ROZMNAŻANIE
Łatwe, jednak w porównaniu z „oryginalnym” zatoczkiem odmiana pink nie jest tak płodna. Ślimaki te są mięczakami obojnaczymi (tzw. hermafrodyci). Każdy ślimak posiada zarówno żeńskie, jak i męskie organy i komórki płciowe. Podczas kopulacji (zapłodnienie wewnętrzne) oba ślimaki wymieniają się wzajemnie komórkami męskimi – plemnikami, co ostatecznie prowadzi do zapłodnienia obu kopulujących ślimaków (zapłodnienie krzyżowe). Tak zapłodnione ślimaki przechowują plemniki w zbiornikach nasiennych i uwalniane zostają dopiero podczas składania jaj. Jajka ślimak ten składa na roślinach, filtrze, szybach lub na innym wyposażeniu akwarium. Ślimak ten składa przeźroczyste kapsułki jajowe (galaretowata osłonka) w których mieści się kilka bądź kilkanaście owalnych jajeczek. Wylęg młodych następuje po kilkunastu dniach (zależy to od temperatury wody, im wyższa, tym szybciej to następuje). Młode zazwyczaj ukrywają się do czasu całkowitego stwardnienia ich skorupy.
Załączniki
IMG_5125.JPG
ODPOWIEDZ