Łatwe krewetki caridina

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Jakie krewetki caridina (poza Amano) są najłatwiejsze w utrzymaniu, Waszym zdaniem? Czy są takie, dla których odpowiednia byłaby woda kranowa(ta pewnie zbyt twarda), albo mieszanka kran z demineralizowaną? Bez konieczności nieustannego mierzenia pH, korygowania parametrów. Zastanawiam się nad pierwszym krokiem w kierunku caridin. Do tej pory tylko neocaridiny i Amano.
Ostatnio zmieniony wtorek 05 gru 2023, 12:41 przez eva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Nie wiem, ale się wypowiem - właśnie masz łatwe Caridina - Caridina multidentata, czyli "Amano" :D
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

zzyx pisze: wtorek 05 gru 2023, 11:47 Nie wiem, ale się wypowiem - właśnie masz łatwe Caridina - Caridina multidentata, czyli "Amano" :D
Słusznie. Dopisałam zatem „poza Amano”, żeby była jasność ;) Nie zdziwiłabym się gdyby nie było innych łatwych.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

to ja opowiem - wiele razy próbowałem podchodzić do caridin, ale w większości wypadków padały po jakimś czasie.
wiosną założyłem kostkę 27litrów - tak jak już gdzieś wspominałem - z FZN2 i rynną - ogólnie overkill na 27 litrów.
wrzuciłem podłoże Red Bee Sand, tak z 1cm do 2ch. zalałem wodą RO i dolałem Qualdropa GH+ LC wg kalkulatora z ich strony.
dodałem jakieś korzonki, roślinki itp.
zapuściłem ze światłem na 1 miesiąc i dwa tygodnie i w tym czasie wrzucałem takie minimalne ilości jedzenia dla ryb, szczyptę co kilka dni.
przechodziły różne gomory, sajgony i inne gloniszcza. ale już po miesiącu zaczęło się stabilizować a woda i wszystko inne klarować. rośliny ruszyły.
wtedy sprawdziłem przewodność, zrobiłem podmianę wodą RO żeby sprowadzić do mniej więcej 250uS, pH nie sprawdzałem. Sprawdziłem jeszcze poziomy azotu, ale były super.
i zapuściłem krewety. zacząłem od kilkunastu, mam już setki i co i raz wysyp maluchów.
Teraz sprawdzam tylko przewodność przed podmianami aby w czasie podmiany skorygować w kierunku 250uS. Samą podmianę robię co 3~4 tygodnie 10litrów.
A że dostałem krewety za frajer - to mam mieszankę CRek, YKK i jakichś tam lepszych mutantów. Vide poniżej.
Załączniki
IMG20231205135447.jpg
IMG20231205135423.jpg
IMG20231205135411.jpg
Wawariat
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Poranna Witaj Zmiano czy filtr RO podłącza się na stałe do jakiegoś kranu? Czy doraźnie się przyczepia, filtruje daną ilość wody i odczepia. Pytam bo gdzieś czytałam, że ten filtr nie może wysychać, ale może źle coś zrozumiałam. I czy to musi być jakiś specjalny kran, czy na każdy wejdzie?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


eva pisze:czy filtr RO podłącza się na stałe do jakiegoś kranu? Czy doraźnie się przyczepia, filtruje daną ilość wody i odczepia. Pytam bo gdzieś czytałam, że ten filtr nie może wysychać, ale może źle coś zrozumiałam. I czy to musi być jakiś specjalny kran, czy na każdy wejdzie?
Filtr RO można odpinać, wystarczy zapodać plastikowe kraniki na końcach rurek. Wyschnąć nie można sama membrana.
Co do samego podpięcia to jest masa adapterow do podpięcia do różnych źródeł.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@radmac membranę trzyma się, poza czasem filtrowania, osobno w pojemniku z wodą?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Niee, cały zestaw po zmontowaniu trzymasz zmontowany. Odpinasz go co najwyżej od źródła wody jak nie potrzebujesz. Zestaw po prostu misi być pełen wody i tyle.
Niektórzy tylko się upewniają że rurki ( a są 3 - do źródła, odpad i uzysk) są do góry, tak żeby woda stała w środku. Jak korzystasz regularnie i często to nie zdąży wyschnąć


Nieskromnie... Kiedyś popełniłem taki temat
viewtopic.php?t=118
Wawariat
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Ja mam zamontowane zawory na wylocie częstej i brudnej wody. Są zakręcone jak zestaw nie użytkuje. U mnie jest mobilny, tj w pudełku ma zabawki z Ikea. Jak mie korzystam zawory są zakręcone. Jako, że wodę odmieniam raz w tygodniu raczej membrana nie wyschnie, ale zaworki zakręcam.
Cały zestaw podłączam pod prysznic zamiast słuchawki, taką końcówkę wybrałem zamawiając zestaw.
I najważniejsze, warto od razu dokupić pompę podnoszącą ciśnienie. Oszczędzamy czas i wodę
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Boro1 możesz podesłać jakiś link do tej pompki?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

boro1 pisze: sobota 09 gru 2023, 21:51 Ja mam zamontowane zawory na wylocie częstej i brudnej wody. Są zakręcone jak zestaw nie użytkuje. U mnie jest mobilny, tj w pudełku ma zabawki z Ikea. Jak mie korzystam zawory są zakręcone. Jako, że wodę odmieniam raz w tygodniu raczej membrana nie wyschnie, ale zaworki zakręcam.
Cały zestaw podłączam pod prysznic zamiast słuchawki, taką końcówkę wybrałem zamawiając zestaw.
I najważniejsze, warto od razu dokupić pompę podnoszącą ciśnienie. Oszczędzamy czas i wodę
Czy przy małym poborze, 10-15 l tygodniowo, ta pompa jest potrzebna?

@radmac znalazłam wczoraj Twój post i okazało się, że to właśnie Ty pisałeś, że filtr (membrana) nie może wyschnąć ;)
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Szczegółowo zestaw dwóch membran z pompą opisał @GrandeOW.
Ja osobiście uważam, że to jedna z lepszych inwestycji akwarystycznych jakie poczyniłem. Na jednej membranie zebranie 30l wody ro zajmowało mi jakieś 5-6godzin. Z drugą membraną i pompą zajmuje to około godziny. Pomijając prawie dwukrotnie większą wydajność (mniejszy odpad), to w moim przypadku czas był najważniejszy - byłem w stanie nad tym zapanować (nie mam zrobionego przelewu, a system mam zamontowany w szafce pod zlewem) bez ryzyka zapomnienia że coś tam się filtruje (i zalania sąsiadów - zdarzyło mi się odkręcić zawory po przyjściu z pracy i przypomnieć sobie o tym rano albo wyjść na zakupy po kilku godzinach filtrowania). Oczywiście wiąże się to z pewnym hałasem (pompa jest dość głośna) - co również nie pozwala o niej zapomnieć.
Jak masz zrobiony przelew, albo wstawisz sobie bańkę do wanny czy prysznica, to może się lać do woli.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

@eva spokojnie przeżyjesz bez pompki, dla mnie zbędny wydatek, sam nie mam pompy, ale ja mam czas na zbieranie wody, przy 10l nie ma tragedii i sensu.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


ahr pisze: Oczywiście wiąże się to z pewnym hałasem (pompa jest dość głośna) - co również nie pozwala o niej zapomnieć.
Głośna pompa ma jedną głowicę która powoduje duże wibracje. Można kupić bardziej wydajne pompy z dwoma głowicami, gdzie głowice tłuką naprzemiennie niwelując mocno wibracje i w szafce są prawie niesłyszalne.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Czy do tej pompki trzeba kupić dodatkowe akcesoria? Ja swój filtr mam z zaworkiem który przykręcam do węża prysznicowego.
Tomek B.
Posty: 237
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Wiek: 66

@eva Przy niezbyt wielkich potrzebach można chyba pomyśleć o rezygnacji z pompy, tak jak to sugeruje @Poranna Witaj Zmiano. Ja mam dwie membrany ustawione szeregowo i działam bez pompy. Zebranie 10 L zajmuje ok 50 min. Do wytrzymania.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Tomek B. pisze: niedziela 10 gru 2023, 20:39 @eva Przy niezbyt wielkich potrzebach można chyba pomyśleć o rezygnacji z pompy, tak jak to sugeruje @Poranna Witaj Zmiano. Ja mam dwie membrany ustawione szeregowo i działam bez pompy. Zebranie 10 L zajmuje ok 50 min. Do wytrzymania.
Dokładnie, każdemu wg potrzeb - jakbym zbierał 5L RO tygodniowo, to nie robiłbym sobie trudu w skomplikowanych rozwiązaniach.
Teraz potrzebuję ~100L tygodniowo to szukałem rozwiązań. A będę potrzebował więcej i będę rozwijał swoje maszynerie.
Dodatkowo w czasie zimy i grzania kaloryferów, używam RO do nawilżaczy ultradźwiękowych, a na chałupę trochę się tego zużywa (>30litrów tygodniowo)
Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@ahr czy można prosić o przerzucenie tematu filtra do tego wątku @radmac ? Mi nie przeszkadza, ale będzie bardziej na temat i łatwiejsze do odnalezienia. viewtopic.php?t=118
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

DanielP pisze: sobota 09 gru 2023, 23:43 Boro1 możesz podesłać jakiś link do tej pompki?
https://www.invital.pl/zestaw-do-zwir-k ... -gpd-10728
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

boro1 pisze: czwartek 14 gru 2023, 09:34
DanielP pisze: sobota 09 gru 2023, 23:43 Boro1 możesz podesłać jakiś link do tej pompki?
https://www.invital.pl/zestaw-do-zwir-k ... -gpd-10728
a nie lepiej u producenta (znaczy przeklejacza nalepek chinskich na własne)? taniej, i nie kłamią o wydajności
https://sklep.osmoza.pl/kompletna-pompa ... p-147.html
Wawariat
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

radmac pisze: czwartek 14 gru 2023, 12:01
boro1 pisze: czwartek 14 gru 2023, 09:34
DanielP pisze: sobota 09 gru 2023, 23:43 Boro1 możesz podesłać jakiś link do tej pompki?
https://www.invital.pl/zestaw-do-zwir-k ... -gpd-10728
a nie lepiej u producenta (znaczy przeklejacza nalepek chinskich na własne)? taniej, i nie kłamią o wydajności
https://sklep.osmoza.pl/kompletna-pompa ... p-147.html
Oczywiście, że warto. Szczerze to długo nie szukałem, kupowałem u nich inne rzeczy to i to do koszyka wrzuciłem
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@boro1 Odbywa się montowanie filtra RO. Mam zawory zamontowane na wylocie wody RO i odpadu. Na rurce wlotowej nie ma (w zestawie były tylko dwa). Jak przechowywać ten filtr, żeby woda i membrana nie wyschły? Ma stać pionowo w wiaderku, czy nie ma problemu jak woda będzie wyciekała tą rurką wlotową?
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

U mnie leży( w poziomie), raz zalany układ nie wyschnie, odparowanie wody tymi rurkami w temp. pokojowej będzie trwało wieki. ;)
Niby mam 1 zaworek na wlocie, ale go nigdy nie używam, wkręcam do węża i tyle, potem odkręcam, czekam chwilę aż "woda z rurek wyleci" i wkladam do koszyka.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

eva pisze:[mention]boro1[/mention] Odbywa się montowanie filtra RO. Mam zawory zamontowane na wylocie wody RO i odpadu. Na rurce wlotowej nie ma (w zestawie były tylko dwa). Jak przechowywać ten filtr, żeby woda i membrana nie wyschły? Ma stać pionowo w wiaderku, czy nie ma problemu jak woda będzie wyciekała tą rurką wlotową?
Można rurki spiąć ze sobą na szybkozłączkach. Parowanie nie jest problemem, tylko jak rurki będą w dół, to woda wyciurka

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
ODPOWIEDZ