Podmiana wody w zbiorniku tymczasowym

Różne aspekty akwarystyki.
eva
Posty: 2177
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Chciałam Was prosić o pilną pomoc. Nie wiem jak należy podmieniać wodę w akwarium tymczasowym (ryba będzie tam pewnie około dwóch tygodni). Chodzi mi o takie sytuacje kiedy, na przykład, trzeba odizolować rybkę, przenieść do szkła stworzonego na szybko (bez podłoża, bez bakterii). Co zrobić, żeby nie zatruła się odchodami?
Zamierzam:
1. Usuwać odchody dużą strzykawą codziennie.
2. Podmieniać wodę często - ale nie wiem jak często i ile. ?
3. Mogę dodawać do tych podmian wodę z dojrzałego akwarium, mogę dawać bakterie (ale i tak nic tam nie ma dojrzeć, bo nie zdąży, więc nie wiem czy to ma sens).

Co zrobić, żeby rybka przetrwała w zdrowiu?
boro1
Posty: 814
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 41 times
Wiek: 48

A filtr ze starego akwarium możesz użyć w tym akwarium tymczasowym + stara woda? Jeśli tak to zupełnie nie przejmował bym się brakiem podłoża przez dwa tygodnie. Dorzuć rogatka i będzie ok

Wysłane z mojego A063 przy użyciu Tapatalka

eva
Posty: 2177
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

boro1 pisze: piątek 23 gru 2022, 20:10 A filtr ze starego akwarium możesz użyć w tym akwarium tymczasowym + stara woda? Jeśli tak to zupełnie nie przejmował bym się brakiem podłoża przez dwa tygodnie. Dorzuć rogatka i będzie ok

Wysłane z mojego A063 przy użyciu Tapatalka
Niestety nie mam zapasowego filtra, żeby dać :(
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

nie musi być, grunt aby bakterie miały gdzie posiedzieć.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

eva
Posty: 2177
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

mario_s pisze: piątek 23 gru 2022, 21:59 nie musi być, grunt aby bakterie miały gdzie posiedzieć.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka
To znaczy? Będą chwilowo tylko rośliny, bez piasku, żeby można było łatwiej sprzątać odchody.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

nawet i na roślinach siedzą ale z racji ze nie ma tam porów, to nie jest to najlepsza powierzchnia, może być jakaś lawa.
eva
Posty: 2177
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s mogę włożyć trochę nowej (niezaszczepionej bakteriami) ceramiki. Tylko nie wiem czy bakterie zdążą się namnożyć. A co z podmianami?
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

ceramika jest ok, do tego bakterie ze starego filtra, jeżeli nie testujesz wody to podmiany 2x w tygodniu 20-30% bym robil, bo nie podalas jak "duzy" jest zbiornik bo ryba jedna ale pytanie ile bedzie mialo H2O ;), jednak np. rogatek by sie przydal jako pływający, wtedy nie miałby ograniczen jezeli chodzi o CO2. Jak coś to rogatka na pewno wyciągne kilka sztuk aby wspomóc.
eva
Posty: 2177
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@mario_s już zrobiłam grotę z ceramiki, która jeszcze obkleję gałęzatką. Akwarium 13 l. W praktyce z 10 l wody. Chyba po namyśle dodam jednak piasek ze starego akwarium. Z jednej strony dobrze, bo będą na nim bakterie, z drugiej źle, bo będzie słabo odmulać z piaskiem (mam dylemat). . Wcisnę brud z filtra. Ryba to bojownik więc planuję całkiem bez filtra. Wiem, że bojowniki tak są trzymane w hodowlach, tylko nie wiem jak często wtedy woda podmieniana.
Co do rogatka to bardzo dziękuję :) Może będzie potrzebny i wtedy pozwolę sobie się odezwać. Mam jeszcze chyba jedną gałązkę, może się rozrośnie. Będzie jeszcze Pistia i microzorium.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

jeżeli to ma być tymczasowe to nie ma co się bawić w piasek, w akwarystycznych go nie ma ;) przy 13 l podmiany 20-30% to żaden chyba problem.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 430
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Mała uwaga na marginesie, ale może z niej wyniknąć rada...

Bakterie nitryfikacyjne (obu etapów) rozmnażają się w tempie ok. 20-30 h. Po tym czasie następuje podwojenie populacji. Dlatego tak ważne jest użycie starej wody lub starego filtra, lub czegokolwiek, na czym siedzą bakterie. Bo do zamknięcia cyklu azotowego nie trzeba będzie czekać 2 tygodnie, a może wystarczą 2 dni. Jeśli zatem przed uruchomieniem zbiornika w innym, działającym umieści się odpowiednio wcześniej jakiś filtr, nastąpi jego kolonizacja przez bakterie. Co to znaczy odpowiednio wcześniej? Pewnie ok. 2 tygodni, może trochę krócej. Wtedy w chwili uruchamiania nowego zbiornika zabieramy część populacji bakterii ze starego, ale jeśli to nawet ok. połowy, za dobę system się zregeneruje! To samo dotyczy nowego zbiornika - w przypadku takiej samej podaży nutrientów rozwój populacji bakterii zabierze dobę. Czasem trochę więcej, czasem trochę mniej, bo wzrost temperatury przyspiesza proces.
Jeśli wprowadzimy tylko 10 % docelowej populacji bakterii, rozwój zajmie 3-4 dni. Dlatego nawet wypłukanie filtra ze starego akwarium jest niezłym rozwiązaniem. Co przy okazji też tłumaczy, dlaczego płukanie filtrów jest bezpieczne. Rzadko kiedy uda nam się wypłukać ponad 90 % jego „treści”. Chyba że zastosujemy środki dezynfekujące (chlor!) i wyczyścimy filtr z żywych bakterii prawie kompletnie. Wtedy mam pełne dojrzewanie, jak w nowym filtrze, ewentualnie z opóźnieniem na usunięcie środków dezynfekujących.

Wnioski:
Syfek z filtra jest super. Jak nie, to cokolwiek ze starego zbiornika, byle z dużą powierzchnią.
eva pisze: piątek 23 gru 2022, 22:43 @mario_s mogę włożyć trochę nowej (niezaszczepionej bakteriami) ceramiki. Tylko nie wiem czy bakterie zdążą się namnożyć.
No właśnie, nie zdążą... Ale gdybyś włożyła trochę starej ceramiki z innego akwarium, to uzupełnienie w nim (starym akwarium) miejsca nową ceramiką nie będzie odczuwalne. Za to nowo uruchamiane będzie miało solidną bazę do wzrostu populacji.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

nie ma to jak mieć zawsze w szafce na czarna godzinę... 50tke... seachem stability ;)

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

Jarzy
Posty: 1055
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@mario_s Nie do końca. Stability to przetrwalniki. Ich aktywacja trwa dłużej niż wrzuconego syfu z gąbki. Stawiałem morskie na Stability i było ok. Kupiłem nawet nie 50 a 1000ml ;)
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

zgadza się, ja wprowadzałem po tygodniu ryby jak dobrze pamiętam zgodnie z instrukcja;), ale są preparaty na szybkie działanie bo sklepy używają takich do worków z tlenem.

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ