Czy to jest ślimak świderek

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Ślimaka dostałam przypadkiem z roślinkami w lipcu. Do tej pory niewiele urósł i ma nieco powyżej centymetra. Trochę wygląda jak ciemno czekoladowy świderek (podobno są takie), ale mam wątpliwości. Te świderki, które widziałam na żywo wyglądały jakoś inaczej (były duże i jasne, jakieś inne w kształcie). Trzeba kliknąć w zdjęcie, jest bokiem.
A092E24D-47F8-44DE-B768-E0C6EECBC4F6.jpeg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Świder.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Raczej Tarebia granifera. Mylone ze świderkami Melanoides tuberculata, prowadzą taki sam tryb życia, są tak samo miłe i pożyteczne.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@zzyx wydaje mi się, że to może być raczej melonaides maculata. Jest ciemniejszy od tradycyjnego świderka, taki czekoladowy. To są w sumie trzy rodzaje świderkow (melanoides) :)
A masz może pomysł co to może być?:
viewtopic.php?t=696
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Ze zdjęcia wydało mi się, że ma muszlę krótszą i bardziej pękatą niż świderek. M. maculata jest szczupły, jak typowy świderek. Co do koloru to mogą być różnice populacyjne, w końcu świderki o nie odłów z natury, tylko rodzima twórczość naszych akwarystów i mogą być efekty chowu wsobnego. Kiedyś miałam coś co zidentyfikowałam jako Tarebia sp. (granifera?) i były ciemnobrązowe prawie czarne. A wikipedia podaje, że rodzaj Melanoides liczy ponad 30 gatunków. Wiele przed nami ;)
A co do drugiego wątku - nie ma pojęcia. Pytanie czy to zawleczony rodzimy gatunek, czy tropikalny, wtedy się poddaję :) Stawiałabym chyba na coś z rodzaju źródlarkowatych, zwłaszcza na zdjęciu 2 od góry z 26 stycznia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@zzyx możesz mieć rację. Nie mam zwykłych świderków do porównania. Ten na zdjęciu był młody (teraz gdzieś znikną), ale zostało potomstwo więc się poprzyglądam.
ODPOWIEDZ