Cardina Dennerli Cardinal - piękna krewetka z Sulawesi

Ślimaki, krewetki etc.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

Autor
ROGATEK
Imię: Mateusz
Został pochwalony: 9 razy
Kontakt:

#1 Post autor: ROGATEK » 10 sty 2018, 19:39

Krewetka Caridina sp. Cardinal - Kardynał Sulawesi

To bardzo ciekawy robal z mało jeszcze powszechnego u nas biotopu Sulawesi. Krewetka ta od razu przykuwa swój wzrok, gdyż jej ubarwienie przywodzi na myśl bajecznie ubarwione krewetki morskie. Kardynałki występują w kolorach od szkarłatnego, przez burgund do ciemnowiśniowego. Na całym ciele mają rozsiane drobne białe lub białoniebieskie kropeczki. Ich przednie odnóża są śnieżnobiałe podobnie jak końcówka ogona. Krewetka ta dostępna jest głównie z odłowów, gdyż niewielu akwarystów podejmuje się jeszcze ich hodowli. Dzięki temu oszczędzono temu robaczkowi jeszcze wszelkich klas/gradacji czy fikuśnych nazw.

Warto też wspomnieć o zachowaniu tych krewetek - 'stepowaniu' - kardynałki cały czas przebierają swoimi przednimi łapkami co wygląda po prostu komicznie zwłaszcza, że nóżki te są bardzo kontrastowe w stosunku do reszty ciała. Największym minusem tych robaczków jest natomiast ich ogromna skrytość. Jest to krewetka, która praktycznie nie chodzi po akwarium, ani nie pływa- cały czas trzymają się w pobliżu jakichś kryjówek. Jeżeli ktoś myśli, że wpuści sobie 10 krewetek i będzie je mógł łatwo obserwować to jest w ogromnym błędzie. Widziałem już 100l zbiorniki, gdzie było ich 500, a na raz można było zobaczyć tylko pojedyncze egzemplarze.
Obrazek

Warunki hodowli:

O krewetkach tych z tego co się zdążyłem zorientować narosło bardzo wiele mitów, przez co uznaje się ją za 'trudną'. Zasadniczo nie cierpię tego podziału na zwierzaki łatwe i trudne, bo z moich obserwacji wychodzi, że łatwe to jest wszystko co można wpuścić na wodę kranową (nawet nie znając jej parametrów), a trudne wszystko inne...

Moje doświadczenia z krewetkami Sulawesi jak na razie przebiegają bardzo pozytywnie. Nie miałem żadnych tajemniczych zgonów czy nawet masowych zaginięć w akwarium ;). Zbiorniki dla krewetek tych zbudowałem w oparciu o zmodyfikowane filtry matowe (hamburskie) napędzane głowcami aquaela pat mini. Wodę postanowiłem spreparować na soli Dennerle dla krewetek Sulawesi (wiem, że można też wykorzystywać Salty Shrimp) poprzez dodawanie jej do czystego RO. Elementami wystroju dla krewetek była cienka warstewska dwóch wymieszanych żwirków (jeden czarny, kwarc barwiony, a drugi biały) oraz 3 kawałki skały koralowej wielkości mniej więcej mandarynki. Do każdego zbiornika trafiły gałęzatki oraz rogatek (tm) i kilka ślimaków Tylomelania (gdyż to również ich biotop) Zbiornik odstał się ok. miesiąca i od razu trafił do nich import ponad 150 krewetek. Straty mogę uznać za minimalne na granicy przypadku.

Przewodność wody ustabilizowała się mniej więcej na poziomie 400-500uS. Jeżeli woda odparowywała ze zbiornika to uzupełniałem ją czystą wodą RO. Podmiany są wykonywane w reżimie 2-3 tygodniowym mniej więcej w ilości 30%. W zbiornikach panuje wysoka temperatury oscylująca ok 29-30 stopni. Temperatura jest ważnym aspektem w utrzymaniu tych krewetek dlatego musiy pamiętać o dobrej grzałce i co chyba nawet ważniejsze, być bardzo ostrożni podczas transportu.
Obrazek
Karmienie krewetek Sulawesi:
To chyba temat, który wzbudza największe emocje, ponieważ panująca opinia jest taka, że krewetka ta jest trudna do wykarmienia i może łatwo paść z głodu. Kolejnym mitem jest konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości glonów w zbiorniku.

Korzystając z rad Piotrka Nowickiego ja swoje krewetki postanowiłem karmić (z resztą jak wszystkie moje robaczki) na noc, chwilę przd zgaszeniem światła. Krewetka Sulawesi jest bardzo specyficzna, ponieważ jest bardzo skryta i zasadniczo nie spaceruje po zbiorniku. Zazwyczaj znajduje sobie jakiś element wystroju i okopuje się w jego pobliżu nie wyściubiając nosa dalej niż na kilka cm. Co za tym idzie nie ma ona w zwyczaju poszukiwać pożywienia za widnego. Nieważne jaki kąsek wpadnie do zbiornika one nie ruszą się ze swoich twierdz. Dlatego tak ważne jest podawanie pokarmów przy zgaszonym świetle.

Moje kardynałki wtrząchają dosłownie wszystko - shrimpsticki tropicala, softline'y tropicala, garnelenmixy naturefooda, płatki spirulinowe glopexa, dynie suszoną czy tabletki sprasowanej spiulinki czy chlorelli. Zasadniczo wszystko znikało i nad ranem zbiornik był zawsze pusty. Stado kardynałów w toku miesiąca zamordowało również liść ketapangu niczym zwykłe krewetki.
Obrazek

PODSUMOWANIE:

Kardynałki to bardzo wdzięczne krewetki do obserwacji. Moim zdaniem ich utrzymanie nie powinno stwarzać większych problemów, odnoszę wrażenie, że jest z nimi nawet mniej zachodu niż popularniejszymi taiwanami - poza solą do mineralizacji i wodą ro nie potrzebujemy przecież nawet aktywnego podłoża.

Dab

#2 Post autor: Dab » 10 sty 2018, 19:59

Bardzo fajny opis. Warto dodać, że są to krewetki z jeziora Matano. Dość duże, ale przede wszystkim bardzo głębokie jezioro. Co ciekawe, w tym jeziorze, rzadko zdarzają się temperatury powyżej 25-27 stopni. Jednak z tego co mi wiadomo to nikomu nie udało się trzymać tych krewetek w takiej temperaturze, po prostu padały. I moim zdaniem unikałbym stwierdzenia biotop Sulawesi bo to niestety mija się z prawdą tzn. Sulawesi (Celebes) to wyspa jak i największe jezioro na tej wyspie. Sulawesi jako wyspa jest bardzo zróżnicowana i w różnych zbiornikach wodnych panują tam skrajnie różne warunki. I w jeziorze Sulawesi panują zdecydowanie inne warunki niż w jeziorze, z którego pochodzi ten gatunek krewetki krewetka.

Jak moja partnerka wyrazi zgodę postaram się pokazać trochę marnych ujęć z jeziora Matano.

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 3 razy
Został pochwalony: 7 razy

#3 Post autor: Wojtekxxx9 » 10 sty 2018, 20:32

To była krewetka która bardzo chciałem mieć. Niestety padło przy pH. Mam 6 a one lubią dużo wyższe

Wysłane z mojego Moto C Plus przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Yorgi
Imię: Adrian
Pochwalił: 2 razy
Został pochwalony: 2 razy

#4 Post autor: Yorgi » 10 sty 2018, 20:36

Jaka jest dla nich minimalna a jaka optymalna wielkość zbiornika ?

Awatar użytkownika

waldas
Imię: Waldek
Pochwalił: 1 raz
Został pochwalony: 1 raz

#5 Post autor: waldas » 10 sty 2018, 20:56

Awatar użytkownika

Autor
ROGATEK
Kontakt:

#6 Post autor: ROGATEK » 10 sty 2018, 23:14

Yorgi pisze:
10 sty 2018, 20:36
Jaka jest dla nich minimalna a jaka optymalna wielkość zbiornika ?

To już je musisz spytać :P Nawet przy rybach minimalne/optymalne litraże to mocno naciągana sprawa jest moim zdaniem. Przy krewetkach nie ma chyba sensu w ogóle tak tego ujmować. One ze względu na swoją stacjonarnosć na pewno nie potrzebują dużego baniaka, zwłaszcza, że ci się zaraz pochowają i ich nie zobaczysz. Dla grupki 30 sztuk bym celował w kostkę 30l, albo najmniejszy litraż w jakim uda Ci się utrzymać stałe parametry.

Awatar użytkownika

Autor
ROGATEK
Kontakt:

#7 Post autor: ROGATEK » 10 sty 2018, 23:15

@waldas: świetny filmik :D

ODPOWIEDZ