Dopuszczalne ugięcie blatu.

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Filip
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 28 mar 2022, 09:09
2
Imię: Filip

Witam wszystkich

Jestem tu nowy.
W grudniu 2021 postanowiłem zakupić akwarium 112 l oraz postawić je na komodzie. Wiedziałem, że jest ona zbyt słaba więc zastosowałem drugi blat z pancernego stolika z ilei.
Akwarium stoi na macie 0.8 cm
Podczas gdy na brzegach odległość między szafka a szkłem wynosi 3 mm na środku jest 5 mm.
Pytanie...czy takie ugięcie jest ok ? Czy może powinienem rozejrzeć się za szafką?
Załączniki
edited_IMG_20220330_093554.jpg
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Jeżeli nie masz dzieci które by opierały się , bujały szafką to powinna wytrzymać.
Ale jak masz możliwość postawienia lepszej szafki to zamień na większą .
Za rok dwa i tak będziesz szukał większego zbiornika , takie to uzależnienie 😉
I jeszcze jedno , dolej wody .
Filip
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 28 mar 2022, 09:09
2
Imię: Filip

Obecna komoda stoi bardzo stabilnie i się nie buja, jednak brak podparcia na środku spowodowało, że środkiem trochę się wygięło i obawiam się że różnica naprężeń może doprowadzić do pęknięcia szkła.
Wody właśnie nie dolewałem specjalnie aby zmniejszyć ciężar 😁
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Do tego za chwilę szuflady nie otworzysz, bo już chyba o nią blat się opiera. ;)
Tym szafkom z papieru nie ma co ufać za bardzo.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Moim zdaniem nic złego z akwarium się nie stanie. Natomiast, tak jak napisał @ahr , możesz mieć problem z otworzeniem szuflady.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Najwięcej miałem ok 1 cm na zwykłej szafce bez podparcia. 72l Stało dopóki nie zlikwidowałem. Zwykła szafka "firmówka".

Czy to bezpieczne - do pierwszego litra na podłodze. Potem idzie całość.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

W Niemczech panuje opinia o Polakach, dobrzy fachowcy tylko nie trzymają się żadnych norm/technologii, albo stosują wymiennie z własnym "widzimisie". ;)

Szafka wykonana dla obciążenia 35-40kg na półkę, a kolega stawia akwarium 112l , masakra.
Tak się zastanawiam czy dalibyście gwarancję na 5 lat, że nic się nie wydarzy ze względu na zły dobór materiałów?
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

1. Szyba akwarium na dnie też się wygina, tak samo jak pozostałe szyby. Dlatego w naprawdę dużych akwariach można spotkać dno dzielone
2. To jeszcze nie oznacza, że jest to niebezpieczne, jeśli akwarium jest poprawnie skonstruowane (grubość szyb). Kiedyś na wystawie w Pajacu wchodziło się przez bramkę z — na oko 3-calowych — pieńków brzozowych.
Obrazek
Akwarium od spodu nie było w ogóle podparte, poza krawędziami:
Obrazek
Nieocenionym źródłem zdjęć jest tu, jak zwykle, strona Kocana (https://akwa-mania.mud.pl/xxxi-wystawa- ... kwarystow/).
3. Jeśli przekroczona jest wytrzymałość szafki, to akwarium może i wytrzyma, ale niekoniecznie upadek na rozwaloną szafkę.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Filip
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 28 mar 2022, 09:09
2
Imię: Filip

Dzięki wszystkim za wyrażenie swojego zdania.
Zostawię tak jak jest, jeżeli ugięcie będzie postępować wówczas pomyśle o szafce (to nie oszczędność lecz brak miejsca :)
Dodam, że testowałem tą komodę pod względem stabilności i jestem pewien, że się nie przewróci. Martwiło mnie jedynie to ugięcie.
Szkło ma grubość 4 mm i jest całkowicie proste. Wygięła się jedynie komoda a mata wyrównała różnice wysokości.
Pozdrawiam wszystkich.
ODPOWIEDZ