Krewetki Kardynały z Sulawesi- pytania

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Zastanawiam się nad tymi krewetkami do akwarium z bojownikiem. Przekonałam się, że mój bojownik nie rusza ani małżoraczków, ani żywego pokarmu np. artemii (poza wodzieniem), więc powinny być zupełnie bezpieczne. Natomiast mam dwa istotne pytania:
1. Czy krewetki te mogą żyć na wodzie kranowej z dodatkiem ketapangu - bez innych dodatków, mineralizacji etc?
2. Czy będą się rozmnażać w takich warunkach?
Tego ostatniego chcę za wszelką cenę uniknąć. Przy każdym odmulaniu akwarium z red cherry muszę się bujać z ratowaniem niemal niewidocznych maluchów, sitkiem itd.
Ewentualnie jakie inne krewetki dobrze się czują w temperaturze 28 stopni C.?
jarks
Posty: 137
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:00
3
Has thanked: 228 times
Been thanked: 9 times

@eva nie jestem specjalistą (napewno @GrandeOW dużo więcej o nich powie), ale te krewetki to już wyższa szkoła jazdy. Neocaridina to będzie dużo lepszy wybór.
A przy okazji, jeśli masz nadmiar "wisienek" to ja bardzo chętnie przyjmę (do cieszenia oka oczywiście nie na karmę), i chyba nie tylko ja :D
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Ad 1. Może tydzień pożyją. Może nie.
Ad 2. Nie zdążą.

Wawariat

Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@radmac dlaczego nie pożyją? Z ciekawości pytam. Jeśli nie pożyją, to nie będę brała pod uwagę.
@jarks będę pamiętała i jak będzie nadmiar to chętnie oddam :) Nadmiaru nie widzę, ale jak odmulam to maluchy się pętają. Wcześniej bardzo dużo siedziało w filtrze, żywe były i musiałam je odławiać delikatnie płuczącą gąbkę. Teraz gąbka drobniejsza więc jest mniej. Ale i tak z odmulaniem coś wpada. Ciężko te małe wypatrzyć, a nie chcę wyrzucać, więc mozolnie szukam. Trochę przybywa, bardzo dużo jeszcze nie ma. Może Smoki i Pseudomugile redukują, ale tego nie widzę. Małe sztuki chodzą im przed nosem.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

eva pisze: czwartek 09 gru 2021, 10:45 @radmac dlaczego nie pożyją? Z ciekawości pytam. Jeśli nie pożyją, to nie będę brała pod uwagę.
Wymagają zupełnie innych parametrów niż te co oferuje kran. M.in. bardzo wysokie pH. A i akwarium musi dojrzewać długo, by móc te krewety wpuścić.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

eva pisze: czwartek 09 gru 2021, 09:09 1. Czy krewetki te mogą żyć na wodzie kranowej z dodatkiem ketapangu - bez innych dodatków, mineralizacji etc?
2. Czy będą się rozmnażać w takich warunkach?
Te krewetki wymagają bardzo specyficznych warunków. Są nawet specjalne sole pod ich biotop, żeby stworzyć im dobre warunki. Nawet z tymi solami nie jest łatwo i śmiertelność jest duża, rozmnażanie natomiast trudne. Ludzie poświęcają czasami całe lata, żeby nauczyć się je z sukcesem hodować.

Z drugiej strony poznałem człowieka, który hoduje kardynałki na warszawskiej kranówce i do tego rozmnażają mu się. Znam też jednak ludzi, którzy hodują je starając się stworzyć idealne, biotopowe warunki i ponoszą porażki. Więc w sumie to ja już nie wiem co o nich myśleć i jaka jest prawda.

Tak czy inaczej, są to krewetki trudne. W zasadzie najtrudniejsze na skali krewetkowej trudności (trudniejsze są tylko inne, mniej popularne gatunki z Sulawesi). Zdecydowanie nie jest to pozycja dla początkujących w krewetkowym temacie a już na 100% nie jest to gatunek do łączenia z innymi zwierzętami w akwarium ogólnym. Zwłaszcza, że te krewetki są bardzo drobne i delikatne, na oko o połowię mniejsze niż Neocaridina (jeśli patrzeć na masę krewetki). Będą łatwym łupem dla ryb. Na dodatek prawie nie będziesz ich widziała w zbiorniku, są płochliwe i dużo czasu spędzają w ukryciu, żerując głównie po zmroku. Widać je dopiero jak się ich zrobi w akwarium dużo a rozmnażają się wolno, to nie jest fabryka młodych taka jak u Neocaridina.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dziękuję Wam bardzo. Czyli niestety nie będzie krewetek pod choinką ;)
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Zgadzam się z tym co napisali przedmówcy. Natomiast wiem że są hobbyści którzy z powodzeniem trzymają i rozmnażają Kardynały na krańcówce. Na OLX jest chłopak który czasem wrzuca ogłoszenia właśnie z kardynałami. Jako lokalizację ma wpisane Warszawa Ochota. Raz od niego coś kupiłem i jak sprawdzałem przewodność wody po zakupie to faktycznie mogła to być kranówka. Generalnie to odradzam trzymanie ich na kranie bo to dość delikatnie stworzenia i zmiany mogą im zaszkodzić, a niestety woda w naszych kranach jest dość niepewna.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@tencin co do trudności to pobadaj temat krewetek z tanganiki. To jest podobno hard w najwyższej formie. Do tego stopnia ze samica po zapłodnieniu potrafi zapolować na samca, a po wykluciu małych jak ich nie odlowisz (albo samicy) to do wschodu już nic nie zostanie. Oczywiście samo zapewnienie odpowiednich warunków to mega sztuka.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Warunki typowo podawane dla tych krewetek z jeziora Matano są rzeczywiście niespotykane często, choć nieco podobne do afrykańskich jezior ryftowych, czyli miękko i dość alkalicznie:
temperatura 26 ÷ 30 °C
pH 7.8 ÷ 8.2
GH 6 ÷ 8
TDS 50 ÷ 150.
O ile pH jeszcze mieści się często w granicach kranówki, to twardość już nie za bardzo.
Do tego jezioro Matano charakteryzuje się znikomą zawartością fosforu i azotu, w przeliczeniu na PO₄ poniżej 0,02 ppm i NO₃ poniżej 0,3 ppm, co może być jedną z przyczyn trudności w hodowli. Dość oczywistą drugą może być konieczność utrzymania bardzo stabilnych warunków, typowych dla endemitów z tego rodzaju naturalnych zbiorników.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@EyeQueue
To jest nieco bardziej pokręcone jezioro niż się na pierwszy rzut oka wydaje. ;) Pierwsza unikatowa cecha to jego oligotroficzność. Jezioro jest głębokie i ma bardzo stabilne parametry w funkcji czasu. Na głębokości ~100m przebiega linia stratyfikacji, wyraźna termoklina i chemoklina, ma ona charakter stały i co nietypowe, nie ulega okresowym wahaniom i zmianom parametrów w różnych porach roku. Oligotforiczność jest wynikiem dużej zawartości żelaza oraz manganu i występowania środowiska beztlenowego poniżej poziomu stratyfikacji. Fosfor jest w takich warunkach wiązany w związki nierozpuszczalne i trafia do osadów dennych, przestając być dostępnym biologicznie. Ten cykl (w dużym uproszczeniu) pozwala na utrzymanie stabilnego środowiska oligotroficznego i praktycznie nie da się go odtworzyć w akwarium. Zwierzęta z tych wód są ultra wrażliwe na związki azotu i fosforu, co jest niemałym wyzwaniem. Zwłaszcza przy pH powyżej 8, gdy amoniak nawet w małych ilościach zaczyna być problemem.
Drugi ciekawy aspekt tego jeziora to podwyższone stężenie soli metali ciężkich, zwłaszcza niklu i chromu. Jest go sporo w wodach płytkich (powyżej 100m). Nie wiem jaki ma wpływ na biologię, ale opisywałem w wątku o kiełżach meksykańskich inne oligotroficzne jezioro Twin Lake (w Kanadzie), o zwiększonej zawartości bromu i chloru. Kiełże z Twin Lake źle rozwijają się w wodach bez jonów tych pierwiastków, bo są zwyczajnie przystosowane ewolucyjnie do ich obecności i najwyraźniej stał się on istotnym elementem ich biochemii. Nie wiem jak jest w przypadku niklu i chromu w jeziorze Matano, nie widziałem żadnych badań nad jego wpływem na przeżywalność krewetek. Niemniej może być jakiś związek między tymi jonami a dobrostanem zwierząt.

Dla dociekliwych, poniżej parametry chemiczne wody w Matano.

Głębokość do 100m:
- O2 200-250 umol L-1
- Mn poniżej 9 umol L-1
- Fe poniżej 6 umol L-1
- SO42- / HS- około 0,3 umol L-1
- P poniżej 1 umol L-1
- Cr 170-180 nmol L-1
- Co niemerzalny
- Ni 60-100 nmol L-1
- DOC/POC poniżej 1 umol L-1
- N niemierzalny

Głębokość poniżej 100m:
- O2 mniej niż 5 umol L-1
- Mn 100-140 umol L-1
- Fe 120-140 umol L-1
- SO42- / HS- w okolicach 0 umol L-1
- P 9-10 umol L-1
- Cr 30-40 nmol L-1
- Co 40-50 nmol L-1
- Ni 30-40 nmol L-1
- DOC/POC powyżej 100 umol L-1
- N w granicach 10 umol L-1

Chemia wody w tym jeziorze jest tak ciekawa, że obecnie traktuje się ją jako model badawczy mogący pomóc w zrozumieniu procesów tworzenia się oceanów i powstania życia. Jest tak, ponieważ procesy w nim zachodzące są bardzo podobne do tych, które toczyły się w pierwotnych oceanach archaiku i później proterozoiku. Jest też jednym z nielicznych jezior tropikalnych o charakterze ultra-oligotroficznym i praktycznie 100% niezmienności sezonowej. Bardzo ciekawy temat, badań jest niestety niewiele. Z krewetkami żyjącymi w jeziorach kompleksu Sulawesi też wiąże się sporo nadal nierozwiązanych zagadek. Istnieją np. gatunki powiązane ze ślimakami (prawdopodobnie żyjące z nimi w symbiozie). Inne krewetki z tych wód żyją w symbiozie z nieopisanymi dotąd gatunkami słodkowodnych gąbek. Trudności w hodowli i rozmnażaniu krewetek Sulawesi mogą być wynikiem niezapewnienia jakichś powiązań ekosystemowych, których zwyczajnie nie rozumiemy albo nie potrafimy ich odtworzyć.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

O chromie to celowo nie pisałem, żeby paniki na giełdzie nie wywoływać, ale chyba z tych samych źródeł korzystamy. Przeliczyłem tylko mikromole na bardziej ludzkie pi-pi-emy. Tym niemniej warunki w tej głębszej strefie anoksycznej (beztlenowej) akwarystów raczej nie interesują...
Co do odtwarzania wody w akwarium — wszystko, co mierzalne, jest możliwe, pozostaje kwestia ceny... Ale w nauce zawsze pozostaje zasłona tajemnicy, skrywająca to, co niemierzalne.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

To dotyczy nie tylko tych krewetek. Najbardziej popularne akwarium, zwane potocznie ogólnym też skrywa mnóstwo tajemnic a to co jesteśmy w stanie sprawdzić/zmierzyć to jedynie mikro wycinek.
ODPOWIEDZ