Zatrucie NO2, NH3

Choroby mieszkańców oraz porady dotyczące leczenia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Po powrocie z urlopu w jednym akwarium awaria. Samica Proporczykowca z Kap Lopez zdechła i rozłożona (ledwo do rozpoznania, galaretowata masa w roślinach). Inne ryby w złym stanie, przy powierzchni, słabo się ruszały, posklejane płetwy u samców Dwupręgich. Test paskowy JBL- NO2=0,25. Od razu przełożyłam ryby do drugiego akwarium, gdzie mam nadzieje, dojdą do siebie. Zastanawiam się jednak skąd ta sytuacja. Czy jedna ryba mogła spowodować takie zatrucie dojrzałego akwarium 54l? Nie było przerybione. Wyjeżdżając dałam 1/4 kostki wakacyjnej jbl w pojemniczku (nie była zjedzona, ale nie rozpadła się, tkwiła w słoiczku). Filtr Aquael Fan 1. Wiem, że nie porażająco mocny, ale na 6 rybek wydawał mi się wystarczający. W akwarium dużo roślin, bardzo dużo rogatka i moczarki. Trochę nie rozumiem jak śmierć jednej ryby mogła to spowodować. Miałam wcześniej zgony i zwykle nic się nie działo z wodą. Trupkami też szybko zajmowały się wtedy krewetki i ślimaki. W omawianym akwarium było kilka krewetek i dwie Ampularie. Najwyraźniej nie zainteresowały się jednak zdechłą rybką.
Nigdy nie miałam takiej sytuacji. Czy zgon jednej 4 centymetrowej ryby może zatruć całe akwarium 54l, czy coś już wcześniej musiało być nie tak?
Ostatnio zmieniony środa 15 cze 2022, 16:24 przez eva, łącznie zmieniany 1 raz.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Może się zdążyć, że jedna padnięta ryba tak zasyfi zbiornik. Jak nie masz tam niczego co zjada "resztki", to kilka dni rozkładania truchła może dać taki efekt, zwłaszcza że akwa nieduże i stężenie toksyn szybko może wzrosnąć...
Przykro mi z powodu tak niemiłej niespodzianki po powrocie... ale tak bywa w akwarystyce.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 wydawało mi się, że Ampularie powinny były posprzątać, ale nie posprzątały :( Inna sprawa, że nie wiem dlaczego ta samiczka zdechła.Była w świetnej formie jak wyjeżdżałam. Może osłabiona zbyt częstymi tarłami? Ale tak w kilka miesięcy zdechnąć od tarła, raczej dziwne.

Czy robić coś poza podmianami wody? Filtra nie myć? Dodam, że płuczę go tylko w wodzie po podmianach, więc bakterii nie zabiłam.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Filtracja po powrocie działa jak należy? Przemyj gąbkę, zrób podmianę z 50% codziennie przez 2-3 dni i dyl. Zasadniczo ten filterek nie daje w ogóle biologii,więc wszystko spoczywało na bakteriach w zbiorniku. Nie jest to mały litraż na 6 ryb,ale najwyraźniej wystarczający,żeby wysadziła go 1 ryba. Moje 54l pochłonęło kilka dorosłych ampularii bez większego odbicia na innych zwierzątkach,więc dziwna sytuacja u Ciebie. Dziwne też,że nikt się trupem nie zainteresował. Gdy w większym zginie zwierzak nawet się o tym nie mam jak dowiedzieć,bo pożerane są nawet szkielety i to w mniej jak 24h.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy no, właśnie. Jest tu coś podejrzanego. Filtr działał. Czyszczony dwa tygodnie przed urlopem, ale w wodzie z akwa, więc bakterie nie pozdychały. Czy Ampularie normalnie jedzą zdechłe ryby? Dziwne, że nie jadły. No i jest z 6-8 dorosłych krewetek, które też nie ruszyły. W drugim akwarium red cherry błyskawicznie zajmują się martwą rybą. Akwarium jest stare, ma już z półtora roku conajmniej. Nigdy problemów nie było.
Oczyszczę filtr, tak jak mówisz. Pośpiechu nie ma, więc poobserwuję parametry.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Też uważam, że dziwne, że ampularie nie zjadły ryby. Wygląda na to, że wcześniej było pogorszenie parametrów wody, wtedy ampularie stają się apatyczne, przymykają się w muszlach i nie żerują. Przyczyną zgonu ryby by były w takim razie azotyny/amoniak a nie odwrotnie. Coś podejrzewam ten pokarm, jego też ampularie nie zjadły.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Iwona ma rację! Odpuść pokarmy wakacyjne. Nie wiadomo co to za syf. Moje rybasy spokojnie dawały radę 2 tygodnie bez szamy. Może rzeczywiście poszedł syf z szamy. Dziś robiłem podmianę w swoich 54l. Filtruje go Pat Mini na większej gąbce. Nie robiłem w nim podmiany jakiś tydzień. Gąbka była aż ciężka od syfu. Zawsze czyszczę wszystkie gąbki przy podmianach. Jeśli zrzucisz na nie biologię to co będzie ruszać wodą i zbierać syfy?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Odpuszczę pokarmy wakacyjne, niemniej już mi się zdarzało, że resztka tego pokarmu zostawała i nic się nie działo.
Gąbkę myję tak co 3 tygodnie, bo wtedy dopiero jest brudna w tym akwarium (bo niedużo ryb).
Jeszcze dziwniejsza sprawa. Dwa dni temu podmieniłam niecałe 50% wody po tej awarii (usunęłam też martwą rybę i pokarm wakacyjny) i dodałam bakterii microbe-lift.
Dziś już w testach kropelkowych zooleka NH3-0, NO2-0.
Tak szybko się poprawiło? Nie rozumiem.
W każdym razie podmieniłam jeszcze raz bardzo dużo wody (20 litrów) i dodałam bakterii. Chyba już nie będę więcej podmieniała jeśli parametry będą ciągle dobre.
Ryby w drugim akwarium doszły do siebie. Jest to dla mnie ogromna ulga, bo myślałam, że już po nich. Spożywają pokarm. Jedynie samiec Kap Lopez nerwowo pływa przy szybie. Zachowuje się jakby był w sporym stresie. Może tęskni za swoją samiczką? W drugim akwarium 45 l. mają dobre warunki, są tam same, dużo roślin, garbników, liście. Naupliusy artemii prosto do mordki.
ODPOWIEDZ