Akwarium 72L ogólne.

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Dan
1
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@Jarzy
Witam.
Ostatni post, gdzie informowałem o obecnym restarcie był 27 kwietnia. Jakoś 2-3 dni później zostało wszystko posadzone, ułożone i zalane wodą kranową na raty bo zależało mi żeby każde wiadro trochę odstało.
Za wczasu wsadziłem w ziemię pod piaskiem kilka kulek gt i wlałem bakterie Tropicala wg zaleceń producenta. Jak się doliczam jakieś 16 dni od pełnego zalania wpuściłem wszystkie stworzenia.
Testowałem tylko pH i kh. Karmiłem jak przed restartem raz dziennie suchymi płatkami i raz w tygodniu pół mrożonej kostki z jakimiś larwami itp.
Filtr od początku Pat Mini tylko oryginalną gąbkę wyrzuciłem i dokupiłem dłuższą i bardziej gęstą posiłkując się opiniami innych, że za wadę uznają właśnie gąbkę, a sam filtr niezawodny. Oczywiście chodzi całą dobę, ale tu się przyznam nie był zawsze na full przepływ bo mi ten rogatek pływał po baniaku i się plątał. Obecnie jadę na full. Aha, no i od restartu tylko raz płukałem gąbkę w odlewanej wodzie.
Małe spostrzeżenie, sprawdziłem testem na NO3 wodę prosto z kranu i też wskazuje minimum.
IMG_20220621_191540.jpg
IMG_20220621_191527.jpg
IMG_20220621_191519.jpg
IMG_20220621_191458.jpg
Na zdjęciach mniej więcej widać jak brzydkim brązowym czymś pokryte są rośliny i ten biedny mech na kamieniu. Na piasku przy szybach widać też brąz. Szkło pokryte delikatnym zielonym pyłem bo widać ścieżki wędrówek Helmetów.

P. S. W moim mieście nie kupisz soli KNO3 w zoologicznych. W jednym gościu oczy zrobił jakby pierwsze słyszał. Muszę kupić w necie.
Jarzy
1
Has thanked: 57 times
Been thanked: 43 times

@Dan Na pierwszym zdjęciu widzę glony włosowate. Na drugim nic. Na trzecim to wygląda jak osad z detrytusu. Pat na to akwarium to o wiele za mało najwyraźniej. Jeśli nie mały kubeł to może chociaż jakiś Aquael FZN 2 lub 3. Ewentualnie dorzuć drugiego Pata albo kup redukcję przepływu (4zł) i Ujet (ok.15zł) i przemieć Pata w demona :>
boro1
1
Has thanked: 27 times
Been thanked: 22 times

Jarzy pisze:[mention]Dan[/mention] Na pierwszym zdjęciu widzę glony włosowate. Na drugim nic. Na trzecim to wygląda jak osad z detrytusu. Pat na to akwarium to o wiele za mało najwyraźniej. Jeśli nie mały kubeł to może chociaż jakiś Aquael FZN 2 lub 3. Ewentualnie dorzuć drugiego Pata albo kup redukcję przepływu (4zł) i Ujet (ok.15zł) i przemieć Pata w demona :>
Z tym demonem nie przesadzaj. Ale jakiegoś używanego fzn3 warto dokupić. Nowego nie, bo się nie opłaca, lepiej dołożyć do kubełka.

Wysłane z mojego SM-A336B przy użyciu Tapatalka

Jarzy
1

@boro1 Szkoda zachodu do 72l.
Dan
1

Doradzicie?
Może, któryś by się dla mnie nadał zanim poszukam fzn-2 z myślą, że muszę ciąć pokrywę.

https://m.olx.pl/d/oferta/zestaw-akwary ... NYrkZ.html

Gostek z mojego miasta. Nie mam auta to blisko szukam.
Jarzy
1

@Dan Chyba bym odpuścił. Używek FZN jest mnóstwo. Może zapytaj w lokalnym akwarystyku czy nie mają jakiegoś starego filtra na sprzedaż za grosze?
Dan
1

Wychodzi na to, że mam glony różnego rodzaju. Te proporcje Redfielda totalnie zaburzone bo azotany znikome, a fosforany wysokie. Podmieniłem wiadro wody, odessałem widoczne kupy odmulaczem i postanowiłem nie świecić wcale (dziś drugi dzień) i podawać 2ml Carbo i 2ml Makro celem uzupełnienia azotu. Zobaczymy co to będzie. Do tego karmić będę co drugi dzień w małej ilości suchym pokarmem jak dotychczas.
Poobcinałem liście i pędy mocno zaatakowane glonem i te dziurawe i żółte, a rogatka umocowałem najdalej od filtra na szybie za pomocą przyssawki.
Jutro dojedzie z allegro KNO3. Filtr prawdopodobnie zmienię na fzn-2 po wypłacie. 8-)
Jarzy
1

@Dan Przy wysokim PO4 teoretycznie możesz mieć sinice - jak wysoki jest poziom? U mnie nawet 3ppm nic specjalnie nie powodowały,bo NO3 było wysokawe (25ppm). Po wyrównaniu NO3 powinno się poprawić. Ile azotu jest w tych 2ml? Stanardowe Blue Line zwiększa 2ppm NO3/100l po jednym kliknięciu. KNO3 ma trochę potasu,ale jednak bez szału. Spróbuj dokupić i rozrobić. U siebie daję potas w horendalnych ilościach i nie szkodzi.
Dan
1

Kno3 już do odbioru. To saszetka do rozrobienia w 100ml destylowanej wody. Te makro moje w składzie pokazuje największa część azotu bo 10% .
Właśnie czytałem o sinicami, że wtedy można się właściwie szykować do restartu. Oby nie.
Jarzy
1

@Dan Nadal za mało czytasz. Kolega @tencin miewa sinice co jakiś czas. Zżerają mu fosfor i znikają. W morskim miałem przez miesiąc połacie sinic. 4 dni ciemności i nie ma śladu.
Żadna plaga nie oznacza restartu. Wymaga zrozumienia problemu. Swego czasu gwałciły mnie krasne. Dodałem CO2, zmiękczyłem wodę i nie widuję nawet milimetra krasnych. Nie podejmuj pochopnych kroków. Prawie każdy problem (oprócz śmierci i niektórych chorób) dasz radę odwrócić.
Dan
1

@Jarzy
Ok, rozumiem.
Postanowiłem po 4ech dniach mroku zaświecić teraz. I tak muszę złapać odmulacz do ręki i odessać zalegające nieczystości, które biją po oczach mimo, że karmię naprawdę szczyptę. Stwierdziłem zaginięcie ostatniej krewetki, więc tego gatunku już u mnie nie ma. Dziś rozrobie sole z azotem i zaaplikuje po raz pierwszy. Ogólnie zrobiło się znacznie mniej roślinności po wycince biednych pędów i liści. Mam teraz taki dodatkowy problem, że na tafli pojawił się gęsty film, który zapewne znacznie ograniczy światło lampy.
Jarzy
1

@Dan Na tafli masz zakwit bakteryjny. Wstrzymaj wszelkie zwierzęta. Te co masz już zostaw. Trudno. Nastaw się na powolna stabilizację akwarium. Dozuj,obserwuj. Weź pod uwagę,że potrzebujesz mieć odpowiedni poziom potasu i fosforu. Film bakteryjny rozbijesz, kierując wylot wody nad taflę. Ewentualnie dyfuzor powietrza. U mnie działają obie metody.
Dan
1

@Jarzy
Witam. Filtr skierowałem wylotem jak najbliżej tafli się da. Wczoraj kolejna podmiana wody (wiadro 10l) oczywiście odstanej kranowej i odsysanie widocznych nieczystości. Karmienie naprawdę szczyptę suchego pokarmu raz w ciągu dnia. KNO3 rozrobiłem wg swojej logiki, choć posilkowałem się znalezionym kalkulatorem i opisem w aukcji. Te 100g soli rozpuściłem w 1000ml wody demineralizowanej. Aplikuje po 2ml na dobę.
I co dzisiaj widzę? Zrobiłem przed chwilą testy.
IMG_20220703_113332.jpg
Na moje oko NO3 wystrzeliło do góry i kolor wskazuje na coś pomiędzy 20-30 ppm, a fosforany spadły znacząco do wartości ok. 1ppm.
Czy teraz zatrzymać się z podaniem soli bo widać, że współczynnik już odjechał, choć wartości są teraz niepodważalnie lepsze niż przedtem? 8-)
ODPOWIEDZ