Ryżanka japońska (Oryzias latipes) - mutacje barwne

Toki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times

Ryżanka japońska jest tak mało wymagającą rybą i ma tak wiele barwnych odmian, że można ją porównać do karpia koi czy karasia. Hodowane są w Japonii od setek lat i można je znaleźć w typowych ozdobnych misach w każdym japońskim ogrodzie. Aby zrozumieć podstawowe zasady dziedziczności najpopularniejszych kolorów, polecam lekturę bardzo przejrzystej pracy Tatuo Aida: "On the Inheritance of Color in a Fresh-Water Fish, APLOCHEILUS LATIPES Temmick and Schlegel, with Special Reference to Sex-Linked Inheritance. Genetics. 1921 Nov;6(6):554–573."
Załączniki
Tatuo Aida: On the Inheritance of Color in a Fresh-Water Fish, APLOCHEILUS LATIPES Temmick and Schlegel, with Special Reference to Sex-Linked Inheritance. Genetics. 1921 Nov;6(6):554–573.
Tatuo Aida: On the Inheritance of Color in a Fresh-Water Fish, APLOCHEILUS LATIPES Temmick and Schlegel, with Special Reference to Sex-Linked Inheritance. Genetics. 1921 Nov;6(6):554–573.
GrandeOW
1
Imię: Tomek
Been thanked: 58 times

@Toki dzięki za wstawkę i witamy na forum.
eva
1
Imię: Ewa
Has thanked: 229 times
Been thanked: 86 times

@Toki miło Cię tu widzieć :) Na tym forum da się wrzucić zdjęcia bezpośrednio, więc jakbyś chciał pokazać swoje piękne odmiany Ryżanek to byłoby super :)
Toki

Dziekuję za przywitanie :D Moje ryżanki są jeszcze bardzo młode, prawdziwy kolor dopiero się pojawi. Są tam Blue Myiuki, Black Lame, Red King Tricolor i kilka Yellow Tiger. Wiosną zostaną podzielone według odmiany. Właściwie już teraz są piękne i bez trudu mogę odróżnić wszystkie odmiany, nawet pasiasty Yellow Tiger od Tricolor. Ale na zdjęciach trudno to zauważyć.

Planuję zrobić dobre zdjęcia i opisy dla każdej odmiany, ale wciąż musimy poczekać...
O. latipes - mix
O. latipes - mix
jarks
1
Has thanked: 144 times
Been thanked: 7 times

@Toki "zasilaj" proszę to forum fotkami swoich ryżanek tak często jak możesz :)
Tak w ogóle to się zastanawiam, skąd u Ciebie tyle odmian barwnych, o których nawet zielonego pojęcia nie miałem i nigdy ofert ich sprzedaży nie widziałem :D... Z Japonii ?
Domyślam się, że zapewne krzyżują się między sobą, stąd też potrzeba ich rozdzielenia przed osiągnięciem wieku dojrzałości płciowej ?
Toki

W Niemczech istnieje spora grupa pasjonatów hodowli „Medak” a niektórzy hodowcy w przeszłości dokonywali drogiego importu rzadkich odmian bezpośrednio z Japonii. Jeśli wpiszesz słowo kluczowe "Oryzias latipes" w "ebay-kleinanzeigen", z pewnością znajdziesz oferty jajek z tych szczepów. Jajka można wysyłać pocztą, więc są one powszechnie oferowane w Niemczech.

Moja Medaka = Ryżanki już się tarło, ale narybek nie przetrwa w zbiorniku wraz z "dorosłymi". Tak, jak mówisz, gdy chcę je pomnożyć, podzielę je według kolorów, aby się nie krzyżowały. W Niemczech różne odmiany kolorystyczne są czasami hodowane razem w stawie, tworząc „Teichmix”

Do zdjęć będę chyba musiał kupić specjalne małe akwarium z ciemnym tłem, żeby aparat mógł ustawić ostrość. Nie mogę się doczekać stworzenia galerii moich odmian i jednocześnie takiego pamiętnika. Będę też szczęśliwy, jeśli ktoś jeszcze wniesie swoją wiedzę i zdjęcia : )
Toki

'Mebina' + 'Tiger'
Załączniki
'Mebina'
'Mebina'
'Tiger'
'Tiger'
LGC
Imię: Maciej
Has thanked: 17 times

A poka Blue Myiuki, Black Lame.
Od jakiegoś czasu trochę zwróciłem uwagę na ryżanki.
Toki

Blue miyuki
Blue miyuki
Black lame
Black lame
LGC

Mają jakieś zwiększone wymagania względem tych dostępnych w sklepach?
Toki

Odmiany o skróconym ciele lub forma długopłetwa itp. mogą mieć zwiększone wymagania o jakości wody itp.
/
Niektóre drogie i rzadkie odmiany np. Champagne gold lame, Amber lame.. mogą, w rzadkich przypadkach, mieć zmniejszoną żywotność (w porównaniu do „zwykłych” złotych, czerwonych) z powodu chowu wsobnego - zmniejszona płodność i wolniejszy wzrost. Ale jeśli skrzyżowasz taką odmianę z jakąkolwiek inną, witalność całkowicie powróci.
Ostatnio zmieniony czwartek 26 maja 2022, 15:50 przez Toki, łącznie zmieniany 4 razy.
eva
1
Imię: Ewa
Has thanked: 229 times
Been thanked: 86 times

@LGC te urodzone w Polsce są już bardzo wytrzymałe i zdrowe. Te kupione w sklepie, zależy skąd przyszły i ile przeszły.
LGC

Czyli jak to zwykle, przy formach hodowlanych - wymagają więcej uwagi. Ale bardzo fajne ryby, do akwariów i oczek wodnych. Myślę, że w przyszłości staną się popularne, gdy będziemy mieli dostęp do większej ilości form.
Toki

LGC pisze: piątek 27 maja 2022, 08:10
Odmiany wymienione na stronie Aquarium Glaser są aklimatyzowane i szeroko hodowane w Niemczech. Kupując jajka w serwisie eBay, pytam sprzedawcę, do jakich warunków są przyzwyczajone ryby i ich pochodzenie.
https://www.aquariumglaser.de/en/tag/medaka-en/
LGC

To wiem, wymieniłem kilka zdań z hodowcami z Niemiec i Włoch. niektórzy nawet zimują je w oczkach wodnych, których tafla zamarza :D
Mam na myśli dostępność w sklepach, bez tego popularności nie będzie :)
LGC

eva pisze: czwartek 26 maja 2022, 15:25 @LGC te urodzone w Polsce są już bardzo wytrzymałe i zdrowe. Te kupione w sklepie, zależy skąd przyszły i ile przeszły.
W sklepach zauważyłem, że generalnie są w niezłej kondycji. Bezproblemowe ryby, narybek też do wykarmienia na suchym, ale pływającym pokarmie.
Fantastycznie się dostosowują kolorystyką do otoczenia, wolę je w akwariach z niezbyt mocnym światłem, moje dostały wyraźniejszych barw i ciemniejszego odcienia - podoba mi się :D
jacekb
1
Has thanked: 3 times

Toki pisze: niedziela 23 sty 2022, 09:00
Moja Medaka = Ryżanki już się tarło, ale narybek nie przetrwa w zbiorniku wraz z "dorosłymi". Tak, jak mówisz, gdy chcę je pomnożyć, podzielę je według kolorów, aby się nie krzyżowały. W Niemczech różne odmiany kolorystyczne są czasami hodowane razem w stawie, tworząc „Teichmix”

Do zdjęć będę chyba musiał kupić specjalne małe akwarium z ciemnym tłem, żeby aparat mógł ustawić ostrość. Nie mogę się doczekać stworzenia galerii moich odmian i jednocześnie takiego pamiętnika. Będę też szczęśliwy, jeśli ktoś jeszcze wniesie swoją wiedzę i zdjęcia : )
Jak tam postępy w hodowli, udało się coś rozmnożyć ? Masz może jakieś fotki ?
ODPOWIEDZ