Hypancistrus Contradens - ikra

Rozmnażanie i opieka nad najmłodszymi.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

No to prościej, dwa oddzielne szkła , samice podzielone na pół i niech działają.
Krolic
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 29 mar 2021, 11:41
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

odgrzeje trochę ten temat.. może cos mi podpowiecie.. bo mi się zaczynaj kończyc pomysły.
Sprawdziłem innego samca - zachowuje sie w taki sam sposób. Pilnuje ikry dzień dwa i ja zjada. Czyli nie jest to kwestia lipnego samca albo mam dwa lipne samce co malo prawdopodobne.
Odbierałem ikrę.. stosowałem kilka inkubatorów. Samoróbki - jeden na bąbelki, drugi z ciągle płynąca woda. (takie jak stosuje sie u cichlidae) Po 24-36 h ikra zaczyna robić sie matowa.. następny dzień lub dwa rozpada sie. Jak były jakieś pojedyncze spleśniałe ziarna to je wyciągałem. Pozostałe nie pleśniały a po prostu sie rozpadały
mój wniosek jest taki że ikra nie zostaje zapłodniona lub sama woda ma za niską zawartość tlenu w wodzie.. pozostałe parametry sa ok. Testu na zwartość tlenu na razie nie mam.. W akwarium jest tez dość ciepla woda (28 stopni) co tez nie wpływa dobrze na zawartość tlenu. Z drugiej strony ruch wody w inkubatorach jest duży...

co jeszcze mogę spróbować zrobić? na ta chwile nie mam możliwości wstawienia kolejnego akwarium w którym mógłbym pokombinować z pametrami wody.

podmiany wody robię raz w tygodniu - okolo 15 -20 %... a może tu przesadzam; RO + kranowit 3/1
ph - 6-6,5
twardość - 11-12

w tej chwili odbywa sie zabawa w dwóch grotach.. wiec w nocy dzisiaj pewnie będą kolejne dwa rzuty ikry. Jak nic nie wymyślę to spróbuje po raz kolejny je inkubować.. ale robić to samo i oczekiwać różnych rezultatów to troche głupie :)
Krolic
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 29 mar 2021, 11:41
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

dwa rzutu ikry spleśniały po 2 dniach.. porobiłem dzisiaj testy
gh 10,
kh 2-3,
po4 0,05-0,1
no3 - 15
ph 5,64

kolejna ikra w grocie... i nawet juz mi sie nie chce wyławiać jej - niech przynajmniej za posiłek posłuży..
Dalej jestem otwary na sugestie :)
Zastanawiałem sie nad przepłukaniem ikry Trypaflawiną tylko czy kąpiel kilkuminutowa cos da?
LGC
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 04 sty 2022, 17:48
2
Imię: Maciej
Has thanked: 45 times
Been thanked: 25 times

Po dwóch dniach to raczej niezapłodniona ikra, więc samce się jej pozbywają.

Zakładam, że masz za twardą wodę. Ona często jest powodem. Gh ściąłbym do 3-4 stopni max.
Krolic
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 29 mar 2021, 11:41
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

LGC pisze: wtorek 31 sty 2023, 17:38 Po dwóch dniach to raczej niezapłodniona ikra, więc samce się jej pozbywają.

Zakładam, że masz za twardą wodę. Ona często jest powodem. Gh ściąłbym do 3-4 stopni max.
mam podobne podejrzenie, że ikra jest nie zapłodniona. Czy twardość ma wpływ na pleśnienie czy na to że nie udaje się zapłodnić ikry? Szukałem czegoś na ten temat w necie ale jak to w necie.. nic konkretnego..
LGC
Posty: 81
Rejestracja: wtorek 04 sty 2022, 17:48
2
Imię: Maciej
Has thanked: 45 times
Been thanked: 25 times

Wyższa twardość powoduje problemy z zapłodnieniem. Ma wpływ na otoczkę jajka i sprawia trudności plemnikom, które na dodatek w twardej wodzie przebywają w nienajlepszych dla nich warunkach. Mimo, że dorosłe ryby mają się dobrze.
Krolic
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 29 mar 2021, 11:41
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

dzięki @lgc jest nad czym pokombinować :)
Krolic
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 29 mar 2021, 11:41
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

a podzielę sie z wami jak to czasem człowieka zaskoczy akwarium własne.. albo bardziej technika niż akwarium :)
od jakiegoś czasu staram się w dużym akwarium obniżyć twardość. Zwiększyłem udział wody ro w stosunku do kranowitu i powoli zmierzałem do oczekiwanej twardości..
w medzy czasie musiałem przeleczyc palety metro.. i nagle zaczely sie cuda.. skoki pH o dwa stopnie... duża podmiana wody podnosiła lekko pH i zaraz znowu spadała.. jak nic rozwaliłem bufor w akwarium wiec podmiena wody na ciut twardsza ... po dwóch tygodniach wydawało mi sie ze mam uregulowany temat, robię testy i ph na mierniku mam 3,5.. robię testy kropelkowe.. i znowu cuda... pokazuje mi ze mam 4 a po 10 min 6,5 ..
rozwiązanie zagadki?
przeterminowany test i rozładowana bateria w mierniku... kurtyna :D
kukula
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 10 sty 2022, 18:51
2
Imię: Dariusz

Może ten film Ci to jakoś wyjaśni :
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Krolic pisze: środa 08 mar 2023, 10:23 skoki pH o dwa stopnie..
coś jest nie tak z pomiarem
Krolic pisze: środa 08 mar 2023, 10:23 przeterminowany test i rozładowana bateria w mierniku... kurtyna
aha ;)
ODPOWIEDZ