Wypławki... pożyczy ktoś głodną rybę? ;)

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

No i w końcu i ja się doczekałem wypławek.
Sporo tego dziadostwa...

I teraz tak, duże wypławki są zdecydowanie za duże - aby moja nieduża razborka Galaxy to miała szanse zjeść.

Zatem, pożyczy ktoś (albo polećcie coś proszę, to podjadę i kupię) jakąś rybę :P - ale nie za dużą, żeby mi krewetek wszystkich nie wyżarła.
Czyli taką niezbyt rozgarniętą, niezbyt szybką... która powolnego wypławka zeżre... a krewetek za bardzo nie ruszy :))) :D
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

No planaria. Bezpieczne dla krewetek, ale ubija ślimaki (przynajmniej wiekszosc6)

Wawariat

Wawariat
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Dzięki, ale specjalnie pytałem o rybę... bo chciałbym bez chemii się obejść ... :) Ślimaków mam trochę i lubię te moje ślimaki :)
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Napiszę po raz kolejny - no planaria to wyciąg z kory palmy betelowej. Autochtoni żują korę żeby pozbyć się robaków. To nie chemia.

Wawariat

Wawariat
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@denkmal W necie twierdzą,że bójki je uwielbiają. Gurami chyba też. Natomiast z doświadczenia polecam kirysy. Może nie te najmniejsze. W akwarium że stadem kirysów w życiu nie widziałem wypławka. Mam pandy, Sterby i spiżowe.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

radmac pisze: niedziela 20 lis 2022, 16:57 Napiszę po raz kolejny - no planaria to wyciąg z kory palmy betelowej. Autochtoni żują korę żeby pozbyć się robaków. To nie chemia.

Wawariat
Nie no ok ok ;) może i tak.

A to może kiedyś dzieciakom... jak przyniosą skądś owsiki... to tak zamiast Pyrantelum to dać no-planarię z gwinta ;) (czy jak to się tam podaje) ;)
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Na wypławki wielkopłetw wspaniały. Niestety na krewetki też :)
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

co ma zjeść wypławki zje też i krewetki. prosta zasada - co się do pyska zmieści...
IMG_20161206_210736.jpg
Wawariat
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

radmac pisze: poniedziałek 21 lis 2022, 11:30 co ma zjeść wypławki zje też i krewetki. prosta zasada - co się do pyska zmieści...
No zasada niby prosta... ale jednak krewetka bardziej żwawa od wypławka...
... więc ja bym potrzebował powolną (fizycznie i umysłowo) rybę na wypławki :P ;)))
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Wielkopłetw poluje powoli ale skutecznie. Jak kot. Podkrada się w bezruchu, nie poruszając prawie wody, a potem jeden błyskawiczny chap! I jest śniadanie. Wolę wielkopłetwy od bojowników, są zdrowsze, inteligentniejsze i ładniejsze :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@denkmal powolny to pewnie jednak bojownik. Starszy, długopłetwy, leniwy bojownik. Niektóre nie zjedzą krewetek. Ale to ruletka. Podejrzewam, że mój by nie tknął wypławka, a zjadł krewetki ;)
Chyba trzeba wyjąć ślimaki i zastosować No planarię.
U mnie też ostatnio wylazły wypławki w jednym z akwariów. Dobrze, że je zamykam, bo paskudne są.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

zzyx pisze: poniedziałek 21 lis 2022, 12:15 Wielkopłetw poluje powoli ale skutecznie. Jak kot. Podkrada się w bezruchu, nie poruszając prawie wody, a potem jeden błyskawiczny chap! I jest śniadanie. Wolę wielkopłetwy od bojowników, są zdrowsze, inteligentniejsze i ładniejsze :)
Tak, wielkopłetwy potrafią być przepiękne.

Tak więc @zzyx oraz @eva - jednak trafiło na samiczkę bojownika.

Przejeżdżałem akurat koło Rogatka... patrzę... jest taka jedna fajna (młoda co prawda) ...
... wziąłem... zobaczymy, czy coś zdziała - krewetek dużo, generalnie kundelki, to jak trochę zniknie to trudno.

Gorzej, jak faktycznie nie będzie w ogóle w oko wpadać jej żaden wypławek... no ale to już poobserwują ją w najbliższych dniach.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. A jak faktycznie będzie lipa, to odłowie co się da, ślimaczki powybieram i ta no-planaria zostanie użyta jako "grube działo" :)
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Edit: Wow - zeżarła pierwszego wypławka... przerwała go na pół (fujka) ... morderczyni z niej pełną gębą... tylko ile ona może zeżreć dziennie? 1-5? pewnie nie więcej... no ale ok :) jeszcze ją będę obserwować.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

denkmal pisze: poniedziałek 21 lis 2022, 16:52 zeżarła pierwszego wypławka... przerwała go na pół
Nie zeżarła, tylko z jednego zrobiła dwa. Nie słyszałeś o regeneracji wypławków? Ona Ci je namnoży :D
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

denkmal pisze: poniedziałek 21 lis 2022, 16:52 Edit: Wow - zeżarła pierwszego wypławka... przerwała go na pół (fujka) ... morderczyni z niej pełną gębą... tylko ile ona może zeżreć dziennie? 1-5? pewnie nie więcej... no ale ok :) jeszcze ją będę obserwować.
Super! :) Może w kilka tygodni je powyżera. Może krewetki będą za szybkie. Daj zdjęcie „morderczyni”. Uwielbiam bojowniki :)
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

Tak własnie pozbyłem się krewetek BV wpuściłem do nich samice bojownika....
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Fruttidimare pisze: niedziela 27 lis 2022, 01:50 Tak własnie pozbyłem się krewetek BV wpuściłem do nich samice bojownika....
Dlaczego samicę? Bardziej mordercze są?
@denkmal żre wypławki? Śliczna jest?
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

Plan był prosty przechować malutką w kostce z krewetkami dopóki docelowy baniak nie dojrzeje. Nic nie wskazywało na jaj mordercze zapęd, a i wielkość krewetek była taka że nie było opcji aby się zmieściły w jej paszczy. Poradziła sobie po prostu przegryzając je na pół
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: niedziela 27 lis 2022, 07:33
Fruttidimare pisze: niedziela 27 lis 2022, 01:50 Tak własnie pozbyłem się krewetek BV wpuściłem do nich samice bojownika....
Dlaczego samicę? Bardziej mordercze są?
@denkmal żre wypławki? Śliczna jest?
Jest śliczna... jak na samicę ;P :P
Taka czerwono, niebiesko, srebrna.
Ale w przyszłym tygodniu będę mógł zrobić jakąś fotę, jak przeniosę akwaria...
... (jedno już przeniosłem) - bo teraz jest w tak zarośniętym i brzydkim, że nie mam jej jak zrobić ładnej foty.

Póki co jest mała (3cm?) - krewetki gania... ale tak bez przekonania.
Nie widziałem jeszcze, aby dziabnęła którąś.
Mam dużo kundelków... - to nie kostka - 72l - mają się gdzie chować - jest tam mnóstwo mchu i zarośli.
Myślę, że większość przeżyje.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

eva pisze: poniedziałek 21 lis 2022, 18:30
Super! :) Może w kilka tygodni je powyżera. Może krewetki będą za szybkie. Daj zdjęcie „morderczyni”. Uwielbiam bojowniki :)
Oto bojownica... Marne zdjęcie bo ona pływa w sumpie więc tyko od góry przez taflę wody ją złapałem... No zrobiła robotę... Chyba że wypławki się zwiedziały... I... Pochowały... Ale póki co ich nie widać... A już na pewno nie ma tak ostentacyjnie pełzających po szybie 😝 😁
Załączniki
IMG_20221215_200959.jpg
IMG_20221215_201025.jpg
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@denkmal śliczniutka :) Uwielbiam bojowniki.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Edit:

Przestawiłem szkła do salonu to mam opcje obserwowania bojownicy... Ta mapła jednak poluje na krewecie :oops: .. jak jej jakaś podejdzie pod oko .. podpływa powolutku... Niby nigdy nic... A ostatnie 3cm jakie dzielą ja i ofiarę... Moment - jeden szybki sus... Eva... Jak coś to Ci oddam mapłe 😝 😁 - a ktoś ostatnio (może Ty @eva ) robił pułapki na krewetki? Podeśle ktoś link do wątku czy jakiegoś filmiku na YT czy tam innego instruktażu?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@denkmal kusisz tą śliczną małpą :) Na razie nie miałabym jej niestety gdzie umieścić. A co, nie chcesz jej zatrzymać?
Tu:
viewtopic.php?t=992
Wszystkie się w ten sposób nie wyłapią, ale większość tak.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

denkmal pisze: piątek 16 gru 2022, 13:28 Edit:
Eva... Jak coś to Ci oddam mapłe 😝 😁
Jeśli jej na pewno nie chcesz, to ja bym wzięła Małpę. Mam już nawet dla niej imię ;) Piszę na priv.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

No słuchaj.... to będzie kłopot... bo pułapka na wypławki i krewetki okazała się nad wyraz skuteczna.

Niestety rano prócz około 200 wypławków była w niej też... martwa bojownica :( :( :(
Tragicznie zakończyła swoje życie.

Nie wiem co ją załatwiło, czy stres, czy wypławki ... czy raczej pewnie złe parametry wody (w małej butelce, mięsko, ileś wypławków i krewetek, mało tlenu brak przepływu świeżej wody...).
Krewetek kilka też padło, kilka było jeszcze żywych (na szczęście większość krewetek i 4 galaxy złapało się wieczorem w pierwszej próbie pułapki, kiedy na nią patrzyłem - przełożyłem te galaxy i krewetki do innego baniaka - i zostawiłem pułapkę na noc ).

Tak więc dziś rano niemiła niespodzianka mnie czekała - niechcący zabiłem swoją młodą bojownicę i parę krewetek :( :cry: :cry: :cry:
ODPOWIEDZ