Grzałka do akwarium 38 L, 50W czy 75W?

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Zależy mi, żeby temperatura była stała i wysoka. 29 stopni. Ruchu wody praktycznie nie ma, więc dobrze, żeby grzałka była w stanie nagrzać całość akwarium długości 50 cm. bez problemu. Skłaniam się ku 75W. Mam 50W i mam wrażenie, że nie dogrzewa po drugiej stronie. Czy możecie doradzić czy to pomoże?
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Brak cyrkulacji .
Zamontuj grzałkę którą można zanurzyć całą w wodzie.
Zamontuj ją w poziomie do tylnej szyby przy samym dnie.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

A po co ci stała temp.?
Ciężki temat, grzałka pracuje w cyklach i stała temp raczej nie osiągalna w warunkach domowych.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: wtorek 07 lut 2023, 08:24 A po co ci stała temp.?
Ciężki temat, grzałka pracuje w cyklach i stała temp raczej nie osiągalna w warunkach domowych.
Bojownik ma chore płetwy i muszę go wygrzać. Zauważyłam, że mu się wtedy poprawia. A tymczasem grzałka po jednej stronie ustawiona na 28 stopni, akwarium po drugiej termometry pokazują 25 i /26, stopni. Teraz w desperacji włożyłam dwie grzałki. Bardzo trudno go wyleczyć.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

eva pisze: wtorek 07 lut 2023, 09:00
Poranna Witaj Zmiano pisze: wtorek 07 lut 2023, 08:24 A po co ci stała temp.?
Ciężki temat, grzałka pracuje w cyklach i stała temp raczej nie osiągalna w warunkach domowych.
Bojownik ma chore płetwy i muszę go wygrzać. Zauważyłam, że mu się wtedy poprawia. A tymczasem grzałka po jednej stronie ustawiona na 28 stopni, akwarium po drugiej termometry pokazują 25 i /26, stopni. Teraz w desperacji włożyłam dwie grzałki. Bardzo trudno go wyleczyć.
To ustaw na 30°C, w najzimniejszym kącie będzie 28°C, co da średnią 29°C.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Poranna Witaj Zmiano ampularie się nie ugotują?
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

Trudno powiedzieć, bo są różne ampułki.
Na akwamaniamud jest opis, że do 33°. Jak się nastawiasz na potomstwo to może być za ciepło, ale chyba dorosłe nie padną, druga sprawa, czy ampułki nie powinny mieć jednak filtracji wody?
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: wtorek 07 lut 2023, 15:49 Trudno powiedzieć, bo są różne ampułki.
Na akwamaniamud jest opis, że do 33°. Jak się nastawiasz na potomstwo to może być za ciepło, ale chyba dorosłe nie padną, druga sprawa, czy ampułki nie powinny mieć jednak filtracji wody?
Filtracja jest, tylko ruch słaby. Miałam długo z bojownikiem. Mają rurkę do oddychania płucem, więc jak by miały mało tlenu w wodzie to mogą wystawić rurkę na powierzchnię. Na razie zachowują się normalnie. Chyba zostawię 29 żeby się nie ugotowały.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

Kiedyś kupiłem 4szt, nie miałem pokrywy, biedaczki wspinały się na brzeg akwarium i skakały za szafkę. Chyba miały depresję. :(
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: wtorek 07 lut 2023, 17:57 Kiedyś kupiłem 4szt, nie miałem pokrywy, biedaczki wspinały się na brzeg akwarium i skakały za szafkę. Chyba miały depresję. :(
Ampułki się wspinały w poszukiwaniu miejsca do składania jaj.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@zzyx a może Ty wiesz czy młode Ampularie będą się czuły ok w temp 29 stopni? Tyle teraz ustawione, pobierają pokarm, nie widzę nic niepokojącego. Ale to maluszki, mają jeszcze cienką muszelke i intensywnie się rozwijają.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Według mnie temperatura 29 st. jest OK. Im wyższa temperatura, tym szybciej będą biegały, szybciej rosły, więcej jadły a dorosłe będą intensywniej składały jaja. Jest więc kwestia zapewnienia pokarmu i wapnia do budowy muszelki.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

zzyx pisze: środa 08 lut 2023, 09:19 Według mnie temperatura 29 st. jest OK. Im wyższa temperatura, tym szybciej będą biegały, szybciej rosły, więcej jadły a dorosłe będą intensywniej składały jaja. Jest więc kwestia zapewnienia pokarmu i wapnia do budowy muszelki.
Karmię je jak książątka. Zakupiłam próbkinature shrimp i ślimaki oraz kiełże maja codziennie inne menu ;) W tym chityna i proteina. Wapń jest w karmie dla ślimaków, więc im nie zabraknie. Nawet Tylomelania nabrała prędkości od pokarmów nature shrimp. Ogromnie im smakują.
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

zzyx pisze: środa 08 lut 2023, 09:19 Im wyższa temperatura, tym szybciej będą biegały, szybciej rosły,
Tak tylko wtrącę
Długość życia Ampularii jest związana z temperaturą wody w której przebywa. W wyższych temperaturach cykl ten (od narodzin do śmierci) jest skrócony z czterech lat (właściwych przy niskich temperaturach) do okresu krótszego niż jeden rok, wzrasta z kolei tempo reprodukcji.

...czytaj więcej na https://www.terrarium.com.pl/ampullariidae-ampularia/
ODPOWIEDZ