Jbl sansibar orange

Dobór podłoża oraz nawozów. Przepisy, porady.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Według informacji producenta podłoże nie zmienia wody, jest absolutnie nietoksyczne, nie zawiera barwników, w 100% naturalne. Należy je tylko przepłukać z osadu powstałego w trakcie transportu. Płukałam już 30 razy - nie przesadzam. Woda mętna jak wielka chińska żółta rzeka. Nie klaruje się. Nie wiem już co robić. Płukać dalej, czy Waszym zdaniem wyklaruje się w akwarium (nowo założony zbiornik)?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Akwarystyka uczy cierpliwości...
Jeśli masz ryczałt, to wiadro do wanny, prysznic do wiadra i lecisz. Po kilku godzinach się wyklaruje. Jeśli masz licznik, to płaczesz do wiadra lub szukasz kogoś z ryczałtem lub ogródkiem. Jak ja...
Można też uruchomić jakiś filterek gąbkowy w wiadrze, ale nie zawsze to działa. Nie używam zazwyczaj podłoży, których sam nie wykopałem lub nie wypaliłem, więc o tym konkretnym produkcie się nie wypowiem. Piasek bazaltowy płukałem wodą w ilości mniej więcej 30-50 L/kg i dało radę. W przypadku jeszcze drobniejszych frakcji niż mączka bazaltowa (np. tlenki żelaza z samodzielnie barwionego piasku) trzeba jeszcze więcej wody i czasu.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

@EyeQueue Jakie podłoże wypaliłeś?
Kalcynacja?
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Na przykład takie:
Chabrosus23.jpg
Chabrosus23.jpg (85.04 KiB) Przejrzano 947 razy
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@EyeQueue uznałam, że jeśli po kilkudziesięciu płukaniach nie ma żadnej zmiany to należy jednak zaprzestać. Na szczęście po włożeniu do akwarium podłoże przestało pylić, bo nie jest wzruszane wodą. Jest to bardzo drobny piach, który przypomina błoto. Dodaj, że akwarysta poza cierpliwością powinien się charakteryzować tężyzną fizyczną, bo myślałam, że już dzisiaj padnę.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

eva pisze: poniedziałek 17 kwie 2023, 17:14 akwarysta poza cierpliwością powinien się charakteryzować tężyzną fizyczną
Albo pomysłowością...
A tak poza tym, kluczem do wypłukania jest mieszanie.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

To podłoże rzeczywiście jest trudne do wypłukania. Robi się z niego niezłe błotko, które później zastyga tak, że nawet wir go nie chce unosić.
Z moich doświadczeń wynika, że nie koniecznie jest dobre dla roślin.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

boro1 pisze: wtorek 18 kwie 2023, 14:18 To podłoże rzeczywiście jest trudne do wypłukania. Robi się z niego niezłe błotko, które później zastyga tak, że nawet wir go nie chce unosić.
Z moich doświadczeń wynika, że nie koniecznie jest dobre dla roślin.
Tym nie muszę się martwić, bo mam tylko epifity :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Kolor piaseczku jest całkiem ładny i wcale nie brudzi wody. Na razie akwarium jest w fazie tworzenia. Rośliny nawalone żeby dojrzewało.
A620BEDB-9A76-40D3-8E5D-708B74B95460.jpeg
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

@eva możesz zrobić test wody na tym podłożu?
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: środa 19 kwie 2023, 17:33 @eva możesz zrobić test wody na tym podłożu?
Są tam jeszcze kamienie Serpentynit, ale według kolegów z forum nie wpływają na parametry wody. Jakie testy? Jak mam to mogę zrobić.
Podłoże oceniam ostatecznie jako ładne, bez najmniejszej tendencji do pylenia, latania po akwarium. Nawet jak je poruszam. Jest faktycznie takie jakby zbite, ciężkie. Zdecydowanie nie należy go płukać w nieskończoność, 2-3 razy i koniec. Kolor śliczniutki :) Trochę żywiej pomarańczowy niż wychodzi na zdjęciach.
C2BFBCBF-4099-4AC8-8403-8EDC37BC444A.jpeg
ODPOWIEDZ