Źródło bakterii nitryfikacyjnych w akwarium bez podłoża

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Mój bojownik przez jakiś dłuższy czas będzie mieszkał bez podłoża. Muszę doprowadzić do porządku jego płetwy, z którymi jest ciągle problem. Potrzebuje jednak czegoś na czym będą się namnażać bakterie nitryfikacyjne (filtr z deszczownicą jest malutki). Włożyłam do akwarium korzeń i kilka kawałków ceramiki. Czy można położyć luzem dojrzałą gąbkę z innego filtra na dnie, czy ona tylko zgnije bez przepływu wody i bakterie zdechną? Ma to sens? Ewentualnie co innego, co da się łatwo wyjąć w przypadku leczenia rybki? Kawałki ceramiki w woreczku? Rośliny spełnią to zadanie?
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

eva pisze: piątek 12 maja 2023, 14:39 Czy można położyć luzem dojrzałą gąbkę z innego filtra na dnie, czy ona tylko zgnije bez przepływu wody i bakterie zdechną?
Gąbka nie zgnije, bo jest z tworzywa sztucznego, ale bakterie w głębszych warstwach gąbki zdechną, bo potrzebują tlenu. Zaczną się tam rozmnażać bakterie beztlenowe, co poznasz po miłym aromacie zgniłych jaj. W akwarium bez podłoża i roślin raczej bym stosowała podmianę wody, chyba, że akwarium duże, ryba mała, mało je i wydala, to wtedy powierzchnia szkła do zasiedlenia przez bakterie może wystarczyć.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

zzyx pisze: piątek 12 maja 2023, 14:55
eva pisze: piątek 12 maja 2023, 14:39 Czy można położyć luzem dojrzałą gąbkę z innego filtra na dnie, czy ona tylko zgnije bez przepływu wody i bakterie zdechną?
Gąbka nie zgnije, bo jest z tworzywa sztucznego, ale bakterie w głębszych warstwach gąbki zdechną, bo potrzebują tlenu. Zaczną się tam rozmnażać bakterie beztlenowe, co poznasz po miłym aromacie zgniłych jaj. W akwarium bez podłoża i roślin raczej bym stosowała podmianę wody, chyba, że akwarium duże, ryba mała, mało je i wydala, to wtedy powierzchnia szkła do zasiedlenia przez bakterie może wystarczyć.
Dzięki! Niestety dużo je i jeszcze więcej wydala. Nie wiem jak to możliwe, ale na gołym szkle mam możliwość obserwowania (i odmulania) ogromnej ilości bobków.
Na razie będę podmieniała dwa razy w tygodniu nieduża ilość wody, ale obawiam się co w razie ok.8 dniowych wyjazdów. Czy nie będzie skoku amoniaku.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Doniczka gliniana z piaskiem chyba będzie dobra? Jest mobilna. Roślinkę też tam można dać.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Rośliny pływające, szybkorosnące...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

EyeQueue pisze: piątek 12 maja 2023, 20:34 Rośliny pływające, szybkorosnące...
Moczarka wrzucona. Roślin jeszcze dodam.
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

Nie wiem jak z bakteriami, ale dokopałem się do info, że można robić podmiany wody co tydzień nawet do 80%. Chyba ważniejsze są garbniki z korzeni lub liści niż bakterie nitryfikacyjne. Tak mi się wydaje, ekspertem nie jestem bo przeczytałem raptem kilka wzmianek w necie, ale już wiem dlaczego uśmierciłem swoją bettkę. :(
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

W niedojrzałym zbiorniku ze sraluchem po tygodniu podmiany mogą być już bezprzedmiotowe.
Najważniejsze są bakterie nitryfikacyjne! Przy czym zarówno nitrytyfikacyjne, które przerobią amoniak na azotyny, jak i nitratyfikacyjne, które przerobią azotyny do azotanów.
Jaki miałby być wpływ garbników na ten proces, oprócz hamowania rozwoju bakterii, czyli niekoniecznie w tę stronę, w którą byśmy sobie życzyli?
Jedyne, co może mieć znaczenie, choć drugorzędne, to obniżenie pH. W takich warunkach większość amoniaku będzie występować w postaci uznawanego za nietoksyczny lub przynajmniej mało toksyczny jon NH₄⁺ zamiast wolnego NH₃. Tyle że to pomoże tylko w bardzo początkowym stadium, bo dla azotynów zależność jest odwrotna i mniej wyraźna. Toksyczność HNO₂ jest nieco większa niż NO₂⁻.
Czyli jednak bakterie, a jeśli nie bakterie, to odkurzacz, czyli szybkorosnące rośliny w dużej ilości, a nie jedna gałązka rogatka...
Ostatnio zmieniony niedziela 14 maja 2023, 11:21 przez EyeQueue, łącznie zmieniany 1 raz.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: sobota 13 maja 2023, 15:27 Nie wiem jak z bakteriami, ale dokopałem się do info, że można robić podmiany wody co tydzień nawet do 80%. Chyba ważniejsze są garbniki z korzeni lub liści niż bakterie nitryfikacyjne. Tak mi się wydaje, ekspertem nie jestem bo przeczytałem raptem kilka wzmianek w necie, ale już wiem dlaczego uśmierciłem swoją bettkę. :(
Czy możesz proszę rozwinąć jak uśmierciłeś swoją betkę, ku przestrodze?

@EyeQueue ale dlaczego podmiany nie pomogą? Na razie mam plan robienia małych podmian dwa razy w tygodniu, zanim się bakterie nie osadzą na korzeniu, filtrze.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Wyedytowałem, bo jakaś wstawka utrudniająca czytanie się ostała.
Podmiany pomagają, ale...
Jeśli stężenie amoniaku/azotynów przed podmianą wzrośnie do niebezpiecznego, to ryba zatruje się, zanim owa podmiana nastąpi. Zatem nie wielkość podmian ma kluczowe znaczenie, a ich częstotliwość! Co tydzień to bez sensu, bo mniej więcej tyle zajmuje uzyskanie piku amoniaku w niedojrzałym zbiorniku. Zatem nie tylko dużo, ale często. Nawet codziennie.
Dlatego lepszym rozwiązaniem są rośliny. Lub większe złoże dla bakterii, ale z przepływem (czyli filtr). Bakterie potrzebują tlenu, w przeciwnym razie mogą jeszcze pogorszyć sytuację, bo zaczną go pobierać z azotanów i staną się wydajnym źródłem azotynów (→denitryfikacja)
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

Jaka jest szkodliwa ilość amoniaku w akwarium? Ponoć powyżej 2.4mg/l zanika fotosynteza u roślin, a 2mg/l uważa się za szkodliwe. To ile ta ryba musi zeżreć i wydalić by osiągnąć te 2mg/l amoniaku.
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Podczas „fishless cycling” stosuje się stężenia rzędu nawet 7-8 mg/dm³. I robi się to najlepiej w zbiorniku z roślinami, więc ktoś Cię chyba wpuszcza w maliny. Poziom toksyczny dla zwierząt bardzo zależy od gatunku zwierząt oraz predyspozycji osobnicznych, a nawet metodyki badawczej (choćby pH) i samego badacza. Każdy, kto poda jakąkolwiek uniwersalną wartość, strzela. Dlatego najczęściej podaje się niskie stężenia, żeby dla większości było dobrze, co jednak nie wyklucza, że jakieś zwierzę padnie przy ledwo widocznym w testach amoniaku.
Co do szybkości produkcji amoniaku — na końcu dałem kilka linków do literatury, ale jeden przykład dla jesiotra amerykańskiego (większość badań będzie dotyczyć akwakultury, a nie akwarystyki, bo tam są prawdziwe pieniądze...): szybkość wydalania amoniaku wynosi od 1,5 do 27,6 mg/(kg·h). W jednym badaniu różnica nieomal dwudziestokrotna!

Bibliografia:
https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 00134/full
https://www.researchgate.net/publicatio ... Sea_Turbot
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0997010145
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Nie wytrzymałam i włożyłam dwa kubeczki piasku z dojrzałego akwarium. Plus dużo moczarki i filtr kaskadowy (spora gąbka, ale musi dojrzeć). Mam nadzieję, że piasek wprowadzi trochę bakterii i nie spowoduje zamiast tego wyrzutu NO2, NH3… czym człowiek wie więcej, tym niestety coraz mniej wie ;)
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 78 times
Been thanked: 28 times

Tak się zastanawiam dlaczego ryba w worku, transportowana dwie czy trzy doby wytrzymuje, a ryba w akwarium o pojemności dziesiąt x większym niż worek, ma nagle zejść i potrzebuje mega podmian co chwila? Jakiś fenomen. ;)
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Poranna Witaj Zmiano pisze: wtorek 16 maja 2023, 14:04 Tak się zastanawiam dlaczego ryba w worku, transportowana dwie czy trzy doby wytrzymuje, a ryba w akwarium o pojemności dziesiąt x większym niż worek, ma nagle zejść i potrzebuje mega podmian co chwila? Jakiś fenomen. ;)
Też mi się wydawało, że „zepsucie wody” odchodami nie wydarza się w jeden dzień, tylko po kilku. Dlatego podmiany dwa razy w tygodniu powinny wystarczyć. Na wszelki wypadek dałam piasek, żeby jednak bakterie się tam namnażały.
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

@eva polecam Ci EVOLUTION AQUA PURE POND. Jeżeli potrzebujesz na już, to trochę mogę Ci dostarczyć (odbiór okolice dworca centralnego).
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Waldas pisze: środa 17 maja 2023, 09:10 @eva polecam Ci EVOLUTION AQUA PURE POND. Jeżeli potrzebujesz na już, to trochę mogę Ci dostarczyć (odbiór okolice dworca centralnego).
@Waldas Dzięki :) Wygląda obiecująco. Można na szybko kupić na Allegro. Czy mógłbyś doradzić z dawkowaniem? 500 l na
10 000 l wody, czyli 5ml na 10 litrów. Akwarium 30l. Ile kuleczek Twoim zdaniem bezpiecznie włożyć do filtra? I mam taki pomysł, żeby upchnąć w filtrze kaskadowym, jak się zmieści, albo położyć na wierzch (woda tam przepływa). Jest to bezpieczne jak się da za dużo?
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

@eva trudno powiedzieć, ja kilkanaście kulek wrzuciłem do akwa za rośliny i chyba nawet po roku czasu jeszcze je widziałem.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Waldas pisze: czwartek 18 maja 2023, 14:08 @eva trudno powiedzieć, ja kilkanaście kulek wrzuciłem do akwa za rośliny i chyba nawet po roku czasu jeszcze je widziałem.
Rozumiem, że one zaszkodzić raczej nie mogą? Jak duże masz akwarium. Do małego 30 l. wrzucić kilka?
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Nie zaszkodzą... 3 pewnie wystarczą, ale jak wrzucisz garść to też nic, zapewne nie będzie... no ale zawsze trzeba pamiętać, że na 100% tylko śmierci można się spodziewać...
Mam akwarium 200l
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Waldas a ciekawe dlaczego one są tylko do oczka, a nie do akwarium?
Awatar użytkownika
Waldas
Posty: 197
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 00:10
3
Lokalizacja: Warszawa/Ursynów
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times
Wiek: 49

Masz też wersję do akwarium, kulki są przezroczyste wtedy. Przepraszam, że tak z troszkę z sarkazmem... ale czy uważasz, ze bakterie różnią się jakość pomiędzy akwarium a oczkiem... ceną na pewno... np. ja zawsze startuję zbiorniki z biosanem... nigdy nie było problemów, życie bardzo szybko wprowadzam do zbiornika. Zwolennicy ziemniaków, z tego co czytałem, żadko kiedy stosują bakterie, bo sama ziemia zawiera w sobie już ogromne ilości bakterii.

No ale to tylko moje małe doświadczenia i mogę się mylić... na forum są mądrzejsze osoby i może coś dopowiedzą z naukowej strony.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Waldas cena tego akwariowego faktycznie wyższa (taka sama za cztery razy mniejszy produkt).
ODPOWIEDZ