To rybki endemiczne. Występują w jednej lokalizacji. Jest to słodkowodny strumień Mata air Fotuno, w Parigi na Wyspie Muna, Sulawesi (Sulawesi Tenggara), Indonezja. Podłoże to mieszanina piasku i błota z dodatkiem liści.
Temperatura: 23-27 stopni C
pH: 6-7,5
Twardość ogólna: 6-15
Rybki te potrzebują akwarium min. 50 litrów, z dużą ilością roślinności, ale z pozostawionym miejscem do pływania. Dobrze dorzucić liście np. ketapangu, dębu, buka. Czują się dobrze tylko w grupie, najlepiej min.10 rybek. Są niewielkie (ok. 3 cm. dorosłe), ruchliwe i bardzo piękne. Poruszają się we wszystkich strefach akwarium, zawsze robią coś ciekawego

Samce mają kolor intensywnie niebieski, łatwo jest je odróżnić od samic. Moje samce dopiero się wybarwiają i pewnego dnia, po podmianie i obfitym karmieniu żywcem, nagle nabrały koloru szaro niebieskiego. Jakby ktoś je posypał popiołem. W tym samym czasie samiczki zaczęły nosić jajka.
Rozmnażanie- wszystkie Ryżanki rozmnażają się w ciekawy sposób. Samica nosi grono jajek za płetwą odbytową, czasem dwa, trzy, czasem całą kiść. Po zapłodnieniu przez samca, jajka są składane na roślinach, dekoracjach. Rodzice nie zjadają jajek, ale narybek już niestety tak.
Maluchy są bardzo małe. Przez pierwszy tydzień życia żywią się planktonem, jedzą też bardzo rozdrobniony pokarm np. sera Micron. Nicienie bananowe mogą przyjmować najwcześniej w drugim tygodniu życia, naupliusy artemii około 2-3 tygodnia. Nie podaje się Ryżankami naupliusow artemii tuż po wykluciu rybek, ponieważ same są nie większe niż nauplius artemii

https://www.seriouslyfish.com/species/oryzias-woworae/