Ziemniak - pora w końcu coś zrobić :)

Różne aspekty akwarystyki.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Hej,

Mam ciut czasu i dzieciaki może pomogą, więc chcę w końcu zrestartować swoje 72l
(nie wiem które to już podejście).

Chcę pierwszy raz w życiu wystartować na ziemi ogrodowej.
Jak ktoś ma jakieś wskazówki, poproszę, albo podzielcie się linkiem do strony czy do YT.
Pamiętam tylko, że warto przesiać ziemię przez jakieś sito, żeby pozbyć się jakiś większych kawałków, gałęzi... czy tam czegoś.
Co jeszcze?

Chciałbym to też przysypać, najchętniej takim palonym czarnym żwirkiem, kiedyś dobry kupiłem, ale już nie pamiętam gdzie. I chyba raczej bez żadnej siatki.
Super był, nie zmieniał parametrów wody, brak ostrych krawędzi... takie czarne kuleczki... wyglądały jak wypalone... jakby taka ceramika czy coś...

Jakieś jeszcze wskazówki?
A i czarne tło... też ktoś kiedyś dawał mi namiar...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Zerknij do posta @Jashiu2 , jest też książka polecona. viewtopic.php?t=954
To żwirek kwarcowy ceramiczny, jest świetny. Są różne gradacje. Tylko musi być kwarcowy ceramiczny.

https://allegro.pl/oferta/czarny-zwirek ... 8008653433

Co do czarnego tła to zwykłe do przyklejania ma rogatek lub Allegro.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Eksperymentuj! :D
Weź najtańszą ziemię, aby nie miała dodatków nawozów (głównie azotu), sypiesz 2-3cm, zasypujesz grubo żwirkiem (taki 1-3mm chyba jest najczęściej polecany), ja osobiście bym samą ziemię cienką warstwą piasku przysypał i w ziemię wetknął kulki g-t. Sadzisz dużo roślin (tylko nie rotali a kryptokoryn i żabienic), zalewasz i patrzysz co się dzieje. Ja bym w ciągu pierwszego tygodnia zrobił ze dwie duże podmiany, żeby usunąć to co się z ziemi wypłucze, a jest zbędne. Jak masz rogatka do wrzucenia na start to spoko, pomoże utrzymać w ryzach początkowy sajgon.
Ja żwirek ceramiczny kupowałem w Clariasie. Tło najprościej czarna folia graficzna (Oracal, Avery), np. w Lambdzie (masz na Domaniewskiej chyba najbliższą).
A jak się nie uda, to za 3 miesiące zrobisz restart. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
sibelius
Posty: 83
Rejestracja: piątek 19 mar 2021, 19:36
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times

Żeby mi kirysy ziemi nie wykopywały, wsypałem ją do nylonowej rajstopy, rozpłaszczyłem i przykryłem żwirkiem. Wcześniej ziemię wyprażyłem w 250 stopniach w pierkarniku i rozłupałem grudy młotkiem - była gliniasta. Przez miesiąc od zalania był pył na szybach, potem już nic.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

ahr pisze: piątek 07 lip 2023, 16:02 (tylko nie rotali a kryptokoryn i żabienic
czemu tak?
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

boro1 pisze: piątek 07 lip 2023, 21:01czemu tak?
Jak się daje żyzne podłoże, to raczej w jakimś celu. Robienie ziemniaka z mikrozorium czy anubiasami tak średnio ma sens chyba.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

ahr pisze: piątek 07 lip 2023, 16:02 Sadzisz dużo roślin (tylko nie rotali a kryptokoryn i żabienic), zalewasz i patrzysz co się dzieje.
ta kolejność jest b ważna.
Nie polecam dosadzania roślin przez najbliższe 1 - 2 miesiące po zalaniu .
Kryptokoryna uwielbia takie błoto jakie powstanie pod piaskiem.
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

ahr pisze:Eksperymentuj! :D
Weź najtańszą ziemię, aby nie miała dodatków nawozów (głównie azotu), sypiesz 2-3cm, zasypujesz grubo żwirkiem (taki 1-3mm chyba jest najczęściej polecany), ja osobiście bym samą ziemię cienką warstwą piasku przysypał i w ziemię wetknął kulki g-t. Sadzisz dużo roślin (tylko nie rotali a kryptokoryn i żabienic), zalewasz i patrzysz co się dzieje. Ja bym w ciągu pierwszego tygodnia zrobił ze dwie duże podmiany, żeby usunąć to co się z ziemi wypłucze, a jest zbędne. Jak masz rogatka do wrzucenia na start to spoko, pomoże utrzymać w ryzach początkowy sajgon.
Ja żwirek ceramiczny kupowałem w Clariasie. Tło najprościej czarna folia graficzna (Oracal, Avery), np. w Lambdzie (masz na Domaniewskiej chyba najbliższą).
A jak się nie uda, to za 3 miesiące zrobisz restart. ;)
opcja z piaskiem jest to co rozwazam w jednej 60l. A co z CO2? bo jak rozumiem na poczatku bez ryb byloby takie akwa. Sama wolna wymiana gazowa starczy nawet dla takich wolnorosnacych roslin?

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Podawanie CO2 pewnie pomoże w usuwaniu nadmiarów z wody, ale nie sądzę aby była to konieczność. Pozostałego makro też nie będzie za wiele w akwarium więc ta fotosynteza raczej ograniczona będzie.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

ahr pisze: piątek 07 lip 2023, 21:22
boro1 pisze: piątek 07 lip 2023, 21:01czemu tak?
Jak się daje żyzne podłoże, to raczej w jakimś celu. Robienie ziemniaka z mikrozorium czy anubiasami tak średnio ma sens chyba.
masz rację oczywiście. To też dotyczy rotali i żabienic?
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Dobra, żwirek z linka już zamówiony :) dzięki!

Ziemia bez nawozów.... ok, to może podjadę do OBI i wezmę najtańszą...
Np: coś takiego? Nada się?

https://www.obi.pl/ziemie-uniwersalne/p ... /p/6876007

A piach? Bo może faktycznie lepiej dwie warstwy izolacyjne... czyli na ziemię dać piach jakiś, a na piach dopiero ten czarny żwirek.
Żadnych kopaczy nie przewiduję, aby ryły w dnie (no poza ślimakami, które mi nie przeszkadzają.. i nigdy nie miałem ich w nadmiarze... a które czasem lubią się wwiercić w głąb)

https://www.obi.pl/materialy-sypkie/kre ... /p/5272968

I to chyba byłoby tyle... może jakąś lampa... nie chcę już pokrywy na to szkło dawać, to może coś takiego?
(chcę już mieć wschód i zachód aby było tak... naturalniej :P )

Może coś takiego: https://allegro.pl/oferta/sinkor-led-ii ... 2567947921
(szkiełko 96l: 80x30x40) -- a jak to syf, to polećcie proszę coś co się nada, ale z gotowców :)

Resztę chyba mam, filtrację zrobię tak jak ostatnio, bo mi się sprawdziła, czyli SUMP z 72l ... plus wewnętrzne filtry zwykle gąbkowe w tym SUMPie właśnie.
(tym razem zrobię zdjęcia i jakąś dokumentację)

Przy okazji, zobaczę, czy mi ocalała ta koniczyna co ją kiedyś rozdawałem... bo tak mi zarosło akwarium i tak dawno nie zaglądałem, że w sumie nie wiem czy jeszcze dycha.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Piasek to trzeba było zamówić też barwiony, tylko w niskiej gradacji. Nawet jak coś wyciągniesz to nie zrobi Ci śmietnika kolorystycznego. https://allegro.pl/oferta/czarny-zwirek ... 8008983363

Lampa wygląda na sprytną, możesz przetestować. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

ahr pisze: poniedziałek 10 lip 2023, 18:25 Piasek to trzeba było zamówić też barwiony, tylko w niskiej gradacji. Nawet jak coś wyciągniesz to nie zrobi Ci śmietnika kolorystycznego (...)
Dobra myśl :) To piasek też domówię :))) <3
Awatar użytkownika
Poranna Witaj Zmiano
Posty: 469
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 08:33
3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

denkmal pisze: poniedziałek 10 lip 2023, 23:55
ahr pisze: poniedziałek 10 lip 2023, 18:25 Piasek to trzeba było zamówić też barwiony, tylko w niskiej gradacji. Nawet jak coś wyciągniesz to nie zrobi Ci śmietnika kolorystycznego (...)
Dobra myśl :) To piasek też domówię :))) <3
Ciekawy piasek barwiony własnej produkcji to ma @EyeQueue ;)
Kiedyś. Nie ma takiego dnia tygodnia.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Poranna Witaj Zmiano pisze: wtorek 11 lip 2023, 11:14 y własnej produkcji to ma @EyeQueue
ale jak to własnej produkcji?
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Kolega bierze zwykły piasek, po czym poddaje go obróbce i wychodzą mu różne ciekawe rzeczy, na przykład taki rudawy:
piasek barwiony.jpg
Ale ma też i czarny (nie jest to może czerń AMOLED, raczej ciemna szarość IPS. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Ładne bagienko by na tych badylach wyszło :P :)))
Zalane były w końcu? Bo wyglądają na suche... ale może tylko takie złudzenie.

Dobra - piach i żwirek przyszedł.
Lampka zamówiona.
Rury tylko jeszcze muszę kupić...

Bo mam małe szkiełko, to już nie chcę żadnych gąbek pchać do niego, więc będą rury "zasysające" i "nadmuchujące" wodę ...
Podobnie jak mam obecnie, choć przez ostatnie lata miałem tylko "zasysające" ... a woda wracała deszczownicami "na górę" / przy tafli.
Teraz chcę zrobić inaczej, aby główny ruch wody był przy dnie... (czyli i zasys i powrót) - co z tego wyjdzie - nie wiem, ale zrobię jakąś foto-relację i będę się dzielić spostrzeżeniami.
Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 192
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:34
3
Lokalizacja: Ulrtchów/Wola
Imię: Sławek
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times
Wiek: 24

denkmal pisze: czwartek 13 lip 2023, 22:40 Teraz chcę zrobić inaczej, aby główny ruch wody był przy dnie... (czyli i zasys i powrót)
Mam "prawie" podobnie = zassanie na dole
ale wylot to deszczownia(x2) tylko w poziomie.
ODPOWIEDZ