Bursztynowe 63

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

"BW" mam i ja ;)
Załączniki
20240124_202529.jpg
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Miłe dla oka :)
A jaki pomysł na obsadę?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

No i super. :D
Co tam będzie pływało?
Przy tych mniejszych szkłach lepiej się prezentują liście bukowe moim zdaniem, nie przytłaczają swoją wielkością. Później to oczywiście wszystko jedno jak się warstwa syfu zrobi.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Limak86 pisze: czwartek 25 sty 2024, 08:12 A jaki pomysł na obsadę?
Jako, że to takie trochę oszukane BW (na wodzie kranowej) to pierwsza myśl - kilkanaście neonek + jakieś małe kiryski na dno, zatem nic wyszukanego.
ahr pisze: czwartek 25 sty 2024, 08:16 Przy tych mniejszych szkłach lepiej się prezentują liście bukowe moim zdaniem
masz rację, zauważyłem to dopiero po wrzuceniu do wody. A jako, że liście "zbierałem" w ostatnią niedzielę, brałem co było ;)
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Jak na kranówce to może para borelli?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Niedawno się dowiedziałam, że przy kranowej wodzie trzeba uważać i nie przedobrzyć z garbnikami, ponieważ mogą być szkodliwe dla ryb. Podobno twarda woda powoduje „koagulację garbników”, które tworzą „kłaczki” i zatykają skrzela rybom. Nie wiedziałam wcześniej, że takie zjawisko istnieje. Nie wiem przy jakiej ilości garbników. Zawsze stosowałam niewielka ilość w wodzie kranowej i nic się nie działo. Dowiedziałam się od hodowcy bojowników. Tutaj o tym wspominają. https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/cza ... -akwarium/
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

eva pisze: czwartek 25 sty 2024, 13:42 Podobno twarda woda powoduje „koagulację garbników”, które tworzą „kłaczki” i zatykają skrzela rybom.
Sole wapniowe kwasów garbnikowych są trudno rozpuszczalne i tyle. To nie jest w zasadzie koagulacja garbników, tylko ich połączeń z Ca²⁺. W „black water” ilość wapnia jest znikoma, więc problem znika. W kranówce, cóż...
Nota bene ten sam problem stwarza zbyt duża ilość podanego żelaza, jeśli nie jest w postaci chelatu. W tym przypadku chodzi jednak o utlenianie do Fe(III) i wytrącający się kłaczkowaty osad Fe(OH)₃. Przyczyna inna, mechanizm inny (trochę) — efekt ten sam.

Edyta:
→armata torfowa
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Podziwiam krok w tę stronę :)

Jak na mój gust to: więcej syfu i liści! :mrgreen:
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

cinek1916 pisze: czwartek 25 sty 2024, 17:53 Podziwiam krok w tę stronę :)

Jak na mój gust to: więcej syfu i liści! :mrgreen:
Liście czekają ;)
Załączniki
20240125_182954.jpg
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

EyeQueue pisze: czwartek 25 sty 2024, 16:41
eva pisze: czwartek 25 sty 2024, 13:42 Podobno twarda woda powoduje „koagulację garbników”, które tworzą „kłaczki” i zatykają skrzela rybom.
Sole wapniowe kwasów garbnikowych są trudno rozpuszczalne i tyle. To nie jest w zasadzie koagulacja garbników, tylko ich połączeń z Ca²⁺. W „black water” ilość wapnia jest znikoma, więc problem znika. W kranówce, cóż...
Nota bene ten sam problem stwarza zbyt duża ilość podanego żelaza, jeśli nie jest w postaci chelatu. W tym przypadku chodzi jednak o utlenianie do Fe(III) i wytrącający się kłaczkowaty osad Fe(OH)₃. Przyczyna inna, mechanizm inny (trochę) — efekt ten sam.

Edyta:
→armata torfowa
Zatem na co powoduje ienem szczególnie zwrócić uwagę trzymając się kranu by było bezpiecznie dla zwierząt?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

W sensie BW?
Odpuścić kran lub BW...

A że nikt nie podjął tematu armaty, to jak w miarę powszechnie wiadomo, armata torfowa nie tylko obniża pH i nadaje kolorek, ale też obniża twardość wody. Jak? No właśnie wiążąc wapń. Czy to bezpieczne dla ryb? Tak, bo rzeczone koagulujące sole zostają w armacie.

Tym niemniej standardowym (i najlepszym) rozwiązaniem jest RO lub aqua destillata.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

EyeQueue pisze: czwartek 25 sty 2024, 21:29 Odpuścić kran lub BW...
kranu nie odpuszczę, bo na tą chwilę jest dla mnie najmniej problemowy, zatem zostaje odpuszczenie BW.
I teraz pytanie o garbniki, bowiem wydzielają się z drewna, liści i szyszek. Pytanie - czy jeśli zrezygnuję z liści zostawiając drewno plus kilka szyszek do zabarwienia wody będzie dla zwierząt ok?
Co do wody najwięcej garbników wypuszcza?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

boro1 pisze: piątek 26 sty 2024, 13:00
EyeQueue pisze: czwartek 25 sty 2024, 21:29 Odpuścić kran lub BW...
kranu nie odpuszczę, bo na tą chwilę jest dla mnie najmniej problemowy, zatem zostaje odpuszczenie BW.
I teraz pytanie o garbniki, bowiem wydzielają się z drewna, liści i szyszek. Pytanie - czy jeśli zrezygnuję z liści zostawiając drewno plus kilka szyszek do zabarwienia wody będzie dla zwierząt ok?
Co do wody najwięcej garbników wypuszcza?
Ludzie masowo mają w akwariach korzenie na kranowce i do tego niedużo liści (ketapang, buk). Sama tak miałam i nigdy nic nie było. Do bojowników na kranowce zalecają jeden liść ketapangu na 20 l wody. Do tego ja dodawałam na 37l. jedną szyszkę (tylko nie wywar z szyszek), jeden liść dębu, jeden liść buku. Wszystko było w porządku. Z tego co pamiętam właśnie z liśćmi dębu i szyszkami należy być bardziej oszczędnym, nie za dużo, ale nie pamiętam szczegółów. Ładnie barwi ketapang, nawet w takiej mniejszej ilości.
Edit: zadałam pytanie o garbniki (gdzie najwiecej)w poście na grupie fb Maćkowi Koczko. Jeśli odpisze to dam znać. On też pisał, żeby garbniki używać w wodzie o niskim kH. https://www.facebook.com/groups/6000221 ... q=Garbniki
IMG_8108.png
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Armatka to takie pośrednie rozwiązanie. Z użyciem samej armatki nigdy nie zejdziemy do zerowych twardości. BW to czarne wody najczęściej z miękką wodą ale mamy też mnóstwo różnych biotopów, obszarów bagiennych gdzie w jest mnóstwo gałęzi, patyków i liści a woda jest zasadowa.
Ostatnio zmieniony piątek 26 sty 2024, 22:02 przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 Armatka yo takie pośrednie rozwiązanie. Z użyciem samej armatki nigdy nie zejdziemy do zerowych twardości.
Oczywiście. Pomijając już skuteczność strącania soli wapnia, to są jeszcze jony Mg²⁺. I, nie wchodząc w dalsze szczegóły, spadek pH zapobiega dalszemu strącaniu osadów. A spadek pH oznacza bliską zeru zasadowość (KH), a nie twardość (GH).
Choć to temat rzeka, bo innym wątkiem jest rzadko spotykany w naturze, ale jeśli już, to właśnie w BW — bielusieńki jak królewna Śnieżka piasek. A przynajmniej ta Śnieżka z opowieści spisanej przez braci Grimmów...
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 BW to czarne wody najczęściej z miękką wodą
Zawsze miękką wodą. Co więcej, wodą o prawie zerowym zasoleniu, czyli nie wystarczy pozbyć się twardości, trzeba też usunąć np. Na⁺ i K⁺, o czym wielu raczy zapominać.
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 mamy też mnóstwo różnych biotopów, obszarów bagiennych gdzie w jest mnóstwo gałęzi, patyków i liści a woda jest zasadowa.
Ale sprawdzałeś, czytałeś, czy zgadujesz?
Bo takie torfowiska na przykład, to pH mogą mieć 4 i mniej. Ciekawe, skąd one się biorą...
I żeby nie było niedomówień, nie rozmawiamy o pojedynczych patykach lub liściach (zwłaszcza liściach), tylko o „mnóstwie”.

A na koniec, żeby tak prosto nie było, zaczęło się od garbników, a ja nie sprostowałem. BW to „prawdziwe” garbniki też, ale w stosunkowo mniejszej niżbyście się spodziewali ilości (gdyby było ich więcej, to żadna ryba by nie przeżyła — tu odsyłam do zagadnień z garbarstwa). Większość rozpuszczonej materii stanowią kwasy fulwowe, a w wyższym pH także humusowe, czyli właśnie to, co się wypłukuje z torfu.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

boro1 pisze: piątek 26 sty 2024, 13:00 Pytanie - czy jeśli zrezygnuję z liści zostawiając drewno plus kilka szyszek do zabarwienia wody będzie dla zwierząt ok?
Co do wody najwięcej garbników wypuszcza?
No i w końcu Autorowi nie odpowiedziałem...
Drewno nie przeszkadza, choć barwę też niespecjalnie daje. No chyba że to świeża w miarę dębina... Trochę olcha też.
Bardzo ładny kolor daje za to w miarę świeża jabłoń. Nie przypadkiem drewno to nosiło kiedyś nazwę „polski mahoń”.
Szyszki będą robić to samo, co liście...
Ale jeśli jest dobra filtracja mechaniczna, to bym się tym specjalnie nie przejmował.
Alternatywą będzie użycie wyciągu z torfu. Jeśli nie ma być w akwarium kiszonki, można użyć torfu odkwaszonego (pH ok. 6 chyba). Kolor da jak najbardziej. Można dodawać taki wyciąg zrobiony osobno, można też trochę torfu zakopać w podłożu lub zakosić kobiecie pończochę (tak, wiem, jestem seksistą :oops:) i upchnąwszy w niej tenże torf, całość wsadzić gdzieś do wody, za krzakami, w filtrze itp.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

EyeQueue pisze: piątek 26 sty 2024, 18:27
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 Armatka yo takie pośrednie rozwiązanie. Z użyciem samej armatki nigdy nie zejdziemy do zerowych twardości.
Oczywiście. Pomijając już skuteczność strącania soli wapnia, to są jeszcze jony Mg²⁺. I, nie wchodząc w dalsze szczegóły, spadek pH zapobiega dalszemu strącaniu osadów. A spadek pH oznacza bliską zeru zasadowość (KH), a nie twardość (GH).
Choć to temat rzeka, bo innym wątkiem jest rzadko spotykany w naturze, ale jeśli już, to właśnie w BW — bielusieńki jak królewna Śnieżka piasek. A przynajmniej ta Śnieżka z opowieści spisanej przez braci Grimmów...
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 BW to czarne wody najczęściej z miękką wodą
Zawsze miękką wodą. Co więcej, wodą o prawie zerowym zasoleniu, czyli nie wystarczy pozbyć się twardości, trzeba też usunąć np. Na⁺ i K⁺, o czym wielu raczy zapominać.
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 14:38 mamy też mnóstwo różnych biotopów, obszarów bagiennych gdzie w jest mnóstwo gałęzi, patyków i liści a woda jest zasadowa.
Ale sprawdzałeś, czytałeś, czy zgadujesz?
Bo takie torfowiska na przykład, to pH mogą mieć 4 i mniej. Ciekawe, skąd one się biorą...
I żeby nie było niedomówień, nie rozmawiamy o pojedynczych patykach lub liściach (zwłaszcza liściach), tylko o „mnóstwie”.

A na koniec, żeby tak prosto nie było, zaczęło się od garbników, a ja nie sprostowałem. BW to „prawdziwe” garbniki też, ale w stosunkowo mniejszej niżbyście się spodziewali ilości (gdyby było ich więcej, to żadna ryba by nie przeżyła — tu odsyłam do zagadnień z garbarstwa). Większość rozpuszczonej materii stanowią kwasy fulwowe, a w wyższym pH także humusowe, czyli właśnie to, co się wypłukuje z torfu.
Jeżeli wypowiadam się w jakimś temacie to nigdy nie zgaduję, czy nie domyślam się. Moje komentarze są oparte na wiedzy zaczerpniętej z różnych źródeł czyt. literatury. Być może kiedyś będę miał okazję sprawdzić interesujące mnie tereny empirycznie:-) Tak więc odnosząc się do konkretu przytoczę bagniste tereny Florydy i Alabamy w USA. Owszem są tam tereny bagniste z dużą ilością materii organicznej i niskich twardościach ( hrabstwo Choctaw) ale i również miejsca w których jest mniej liściach i korzeni a woda jest zasadowa.
.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 22:16 Moje komentarze są oparte na wiedzy zaczerpniętej z różnych źródeł czyt. literatury.
Źródło? Serio pytam, nie czepiam się, tylko sam chciałby poczytać te dane.
EyeQueue pisze: piątek 26 sty 2024, 18:27 I żeby nie było niedomówień, nie rozmawiamy o pojedynczych patykach lub liściach (zwłaszcza liściach), tylko o „mnóstwie”.
DanielP pisze: piątek 26 sty 2024, 22:16 Owszem są tam tereny bagniste z dużą ilością materii organicznej i niskich twardościach ( hrabstwo Choctaw) ale i również miejsca w których jest mniej liściach i korzeni a woda jest zasadowa.
Właśnie o to chodzi (podkreślenie moje).
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

I sam nie wiem co dalej. Z jednej strony dobrostan zwierząt jest najważniejszy a z drugiej to co piszesze @eva (mialem podobne krewtkatia z duza iloscią migdalecznikoów) a i moje doświadczenia wskazują, że źle nie postępuje. Niemniej wczoraj przy dużej podmiance usunąłem wszystkie liście. Co dalej? Nie wiem, czas pokaże
Załączniki
20240127_174835.jpg
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Ja jestem ciekaw jak się sagittaria (bo to tej rośliny użyłeś?) zachowa. Ja ją bardzo lubię, głównie ze względu na jej nieprzewidywalność - można pełną aranżację zrobić bo i trawnik i trzeci plan potrafi ogarnąć.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Tak, to sagitaria na całości posadzona. Pod piaskiem jest trochę ławy.
Sagitarie lubię trz, tu z innego akwarium
Załączniki
20240127_174844.jpg
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Popsuliśta BW :evil:
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

cinek1916 pisze: sobota 27 sty 2024, 19:34 Popsuliśta BW :evil:
Nie mailem wiedzy, że ro potrzebuję, przepraszam
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Nie musisz przepraszać, to żart był ale ciekawy byłem jak by Ci to wyszło bo wydaje mi się, że to całkowicie nie Twój kierunek w akwarystyce :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@boro1 na pewno kilka liści nie zaszkodzi. Tylko dębu jeden i kilka innych, ketapang, buk. Dębu i szyszek nie można za dużo, spróbuję doczytać dlaczego, bo nie pamietam, chyba chodziło o skoki pH ;) Ja do bojowników na kranówce w małym litrażu, dawałam zawsze jeden nowy ketapang, dwa stare się rozkładały, stare liście w liczbie kilku też tam sobie leżały i szyszki. Do wszystkich akwariów dawałam liście dla ślimaków i krewetek, nic się nie działo. Do tego wyciąg z ketapangu. Woda była koloru jasnej herbaty. Tak zalecają we Flower fish, a hodowlane bojowniki są tam trzymane na wodzie średniotwardej. Sądzę, że te efekty negatywne mogą być dopiero gdy ludzie naprawdę przesadzą i całe podłoże jest zaścielone liśćmi. Albo wlewają wywar z szyszek.
ODPOWIEDZ